הבלוג של שאקטי מאי

shaktimhi

שאקטי מאי מנהלת את פראנה יוגה קולג' וייסדה מרכז רוחני מקסים בתל אביב, בית לתלמידי הקולג' ולמוריו. במשך 3 עשורים של לימוד יוגה וניהול מרכזי יוגה ברחבי העולם, חילקה שאקטי את זמנה בין הוראת יוגה והכשרת מורים. בסופו של... +עוד

שאקטי מאי מנהלת את פראנה יוגה קולג' וייסדה מרכז רוחני מקסים בתל אביב, בית לתלמידי הקולג' ולמוריו. במשך 3 עשורים של לימוד יוגה וניהול מרכזי יוגה ברחבי העולם, חילקה שאקטי את זמנה בין הוראת יוגה והכשרת מורים. בסופו של דבר החליטה להקדיש את כל זמנה ומרצה להכשרת מורי יוגה, כדי שהפצת דרכה הרוחנית של היוגה תימשך, והיא לא תיעלם בין הטרנדים החולפים המרכיבים את עולם היוגה במערב. שאקטי הקימה את פראנה יוגה קולג' כבית ספר בינלאומי ליוגה, להכשרת מורים ברחבי העולם. פראנה יוגה קולג' ממוקם בתל אביב (ישראל), ומושך סטודנטים מכל העולם. . במשך שנים פיתחה שאקטי סגנון לימוד ייחודי וכאן טמון מקור כוחם של הקורסים אותם היא מעבירה – הסגנון נקרא האתה יוגה קלאסית, תוך שימת דגש רב על בטיחות בשיעור, נשימה נכונה וזרימה אינטואיטיבית של אסאנות, שאקטי מלמדת את הסטודנטים איך ליצור ולשמר את הפראנה – כח החיים, כל זאת תוך הבאת החשיבה למצב רוגע והנאה מדיטטיבית מרגע ההווה. במהלך הלימוד, שאקטי משלבת בין מדע היוגה למדע המודרני, שתומך במה שחוו היוגים העתיקים. בין לימוד הקורסים השונים, מקדישה שאקטי את זמנה לתמיכה בתלמידים בוגרים ויוגים אחרים, שזקוקים לעזרה בהתגברות על מכשולים הניצבים בדרכם הרוחנית. הספרים, המאמרים והפוסטים ששאקטי מפרסמת, באים כדי לסייע לאנשים להפוך לחזקים ולבעלי רצון חופשי והכח לממש אותו. היא מאפשרת לכל הסטודנטים שלה גישה חופשית בכל נושא, וכך משמרת את הקשר המסורתי בין מורה ותלמיד, גם לאחר סיומם של הלימודים הפורמליים. לאחר שעברה לגור באשראם יוגה בהודו, שהתה שנה במדבר והתנסתה בתירגול יוגה מתקדם במספר מרכזים המתמחים בהאטה יוגה, הידע של שאקטי הוא בלתי רגיל והיא מעבירה אותו הלאה בצורת הלימוד המסורתית הבנויה מקשר מורה-תלמיד, כמו גם פורומים אינטרנטים וספרות מודפסת שהיא מוציאה בנושא.

עדכונים:

פוסטים: 61

עוקבים: 21

החל מיולי 2013

מדוע החיים חסרי משמעות copy

 

אחת מאמרות הזן שהשפיעו עלי ושינו את תפיסת חיי מקצה לקצה הייתה: Form is emptiness, emptiness is form. בתרגום חופשי: כל צורה (כל תבנית, כל מתכונת, נוהג, ודפוס) הם חסרי משמעות ותוכן מוחלטים. חוסר צורה, ריק ומופשט, הם עדיין סוג של צורה.

במאמר זה אתייחס לחלק הראשון של האמרה “form is emptiness״

לשום צורה, תבנית, מתכונת, נוהג, או דפוס אין משמעות מוחלטת. קחו שני משולשים ושימו אותם אחד ליד השני ותקבלו משמעות גאומטרית מוסכמת של צלעות זוויות, יחסיות, וכו׳. קחו את אותם שני משולשים והניחו אותם אחד על השני בצורה הפוכה, ותקבלו מגן דוד. אלה עדיין שני משולשים, אבל עכשיו הם נושאים משמעות מורכבת של דת, לאום, היסטוריה, שורשים, גזענות, הכחדה, ואנטישמיות. קחו את אותם שני משולשים הפוכים וצבעו אותם באדום, והמשמעות מקבלת צביון לגמרי שונה, של אמבולנסים, רפואה, הצלה, וכו׳. אז מה היא המשמעות המוחלטת של שני משולשים? תלוי מי נמצא בסביבה כדי לתת להם משמעות. הניחו מולם תינוק בן יומו, ואף אחת מהמשמעויות שהזכרנו לא תהיה רלוונטית לו.

מדוע מאז ומתמיד בני אנוש חיפשו משמעות מוחלטת לחייהם? לפי מה שנראה לעין, רוב החיות בטבע מודעות למוות שלהן ממקום אינסטינקטיבי, רק כשהן ניצבות מולו. כלומר, הזברה מודעת למוות שלה רק כשאריה רודף אחריה. לא נראה שברגעי מנוחה, הזברה שקועה במחשבות פילוסופיות על חיים ומוות (אשאיר מקום לספק כי קטונתי מלדעת מה באמת עובר בראש הזברה).

נראה שהאדם הוא אולי היחיד מבין חיות הטבע, שמודע לכך שהוא ימות גם כשאינו נמצא בסכנת מוות. הידיעה התמידית שאנחנו נמות יכולה ליצור מצב נפשי שבו אין טעם לשום דבר – הרי ממילא נמות. לפיכך, החיפוש אחר משמעות מוחלטת נותן לרוב בני האדם את הסיבה לקום בבוקר ולהמשיך את חייהם הזמניים, חיים אותם יתפסו כמאתגרים ולא קלים לרוב.

ההזדקקות והחיפוש אחר משמעות מוחלטת הוא חלק מהתכנות ההישרדותי של גזע האדם. רוב האנשים מחפשים משמעות מוחלטת בחייהם כי זה נותן להם את האשליה שיש קרקע בטוחה מתחת לרגליהם. משמעות מוחלטת נותנת להם את האשליה שיש כיוון וסדר בחיים, יש תכנית, יש מטרה, יש סיבה לחיות.

מאז ומתמיד אנשים נתנו משמעות מוחלטת לדת, לאלוהים, להקמת משפחה והשארת צאצאים אחרי מותם. יש מי שנותנים משמעות מוחלטת למוסר, למעשים טובים, לחיים נכונים, כדרך בטוחה לגן עדן;

אחרים נותנים משמעות לתהילה כדי ששמם ימשיך להדהד גם אחרי מותם; לעתים אנשים נותנים משמעות מוחלטת לשליחות שהם יודעים או מרגישים שיועדה להם (ישו, משה, מרטין לותר קינג, אמא תרזה, מירי רגב).

אפשר להבין שיש אין סוף צורות למלא את החיים במשמעות מוחלטת שתניע אנשים בחיים – הורות, יצירתיות, אהבה, שרותיות, הישגיות, כוח, ניצחונות, למידה, חקירה, הנהגה וכו׳. הבעיה עם חיפוש אחרי משמעות מוחלטת, מתחילה כשלא מוצאים אותה. לא מעטים האנשים שאיבדו משמעות או לא מצאו משמעות בחייהם, ונכנסו לדיכאון או התאבדו.

אם מצאנו משמעות מוחלטת לחיינו ואנו מזדהים איתה, נוצרים קונפליקטים כשאחרים לא נותנים את אותה המשמעות. אם המשמעות המוחלטת שלי זו הדת שלי, ואנשים אחרים מזלזלים בה או לא מחשיבים אותה – זה יכול לערער את קיומי. אם אני נותנת משמעות מוחלטת לכנות, ובן זוגי שיקר לי – זה יצור סבל רב בתוכי. אם המשמעות המוחלטת בחיי היא העשייה שלי, אך אני לא מקבלת עליה הכרה מהחברה – חיי יהיו כישלון.

התובנה הרוחנית שאין משמעות מוחלטת באף היבט של המציאות יכולה להיות מאוד משחררת ומאוד ומעצימה, אם משתחררים מהתכנות ההישרדותי שבכולנו. היא משחררת אותנו מהחיפוש הנואש ולעתים מאוד מתסכל אחר חיים מלאי משמעות.

התובנה שאין משמעות מוחלטת למציאות מעצימה אותנו, כי היא מאפשרת לנו לתת משמעות לכל רגע ורגע בחיינו. למשל, אני זאת שנותנת משמעות להוראה בחיי. אין לי ספק שמבחינת היקום אין שום משמעות מוחלטת אם אהיה מורה רוחנית, אמא, נהגת אוטובוס או אחיה ללא משמעות בכלל. אבל לי זה בכלל לא משנה – אני בוחרת לתת משמעות להוראה בחיי בכל רגע. אני גם זאת שבוחרת לתת משמעות ליחסים הזוגיים שלי ולבן זוגי. אני נותנת משמעות להנאות שבחיי ולאתגרים שהמיינד שלי מתמודד אתם. מכיוון שהמשמעויות של חיי אינן מוחלטות, אני יכולה לשנות אותן מרגע לרגע. לדוגמה: בחרתי לא להביא ילדים בחיי, בחירה שבאה עם משמעות מסוימת שאני נתתי. אך כשאני מבלה עם האחיניות הקטנטנות שלי, הן מקבלות משמעות מרכזית באותו הרגע, כאילו היו בנותיי. כך אני נעה מרגע לרגע, ולכל רגע יש את הצבע, הניחוח והחשיבות שאני בוחרת. אני כבר לא צריכה לחפש משמעות לחיי או לחכות למשהו נישא וגדול ממני, כמו דת, אלוהים, לאום, קארמה ואפילו יוגה, כדי לתת לי משמעות. אני פשוט יוצרת את המשמעות, ומשנה אותה כשהיא כבר לא רלוונטית. חיים חסרי משמעות הם כמו ספר צביעה ריק שאנחנו יכולים למלא בצבעים שאנחנו בוחרים בהם.

 

*****************************************************************

שאקטי מאי היא מייסדת מרכז היוגה הבינלאומי פראנה יוגה קולג׳ 

למצטרפים חדשים חודש ניסיון חינם בפראנה יוגה: goo.gl/zvoThN

מחברת הספר ״Enigma of Self Realization״

למידע על הסדנאות היכנסו לאתר

לתגובות ושאלות אתם מוזמנים לשלוח מייל ל: [email protected]

 

עוד מהבלוג של שאקטי מאי

תצוגה מקדימה

הנפילה אל האור

בשנת 2008 חוויתי אירוע שהוכיח לי יותר מכל את עוצמת הדרך הרוחנית בה בחרתי לחיות מאז נעוריי. אחרי שנים ארוכות של תרגול יוגה וזן אינטנסיביים, במהלך קורס מורים שהעברתי בקופנגן, אי קטן בתאילנד, נפלתי מצוק גבוה, שברתי את עמוד...

תצוגה מקדימה

משתן לשתן כוחנו עולה

שמי שאקטי מאי אני בת 54 ובמשך 30 שנה אני שותה שתן בכל בוקר לרוב האנשים שתן מעלה אסוציאציות של: משהו מלוכלך פסולת שהכליות מוציאות מהגוף פעילות שאחריה צריך לשטוף ידיים משהו רעיל ובטח מסוכן לשתיה תסכימו איתי שאם כל...

תצוגה מקדימה

ליפול מאהבה

בצורתו האנגלית, המונח 'להתאהב' מורכב משתי מילים בעלי מטען אנרגטי הפוך. "Falling in love" מורכב ממילה אחת מרוממת, וממילה אחת הפוגמת בתחושתנו. נפילה היא מילה המתארת פעולה בלתי-נעימה שעלולה לסכן את הישרדותנו הפיזית, מצב לא רצוי....

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה