הבלוג של שאקטי מאי

shaktimhi

שאקטי מאי מנהלת את פראנה יוגה קולג' וייסדה מרכז רוחני מקסים בתל אביב, בית לתלמידי הקולג' ולמוריו. במשך 3 עשורים של לימוד יוגה וניהול מרכזי יוגה ברחבי העולם, חילקה שאקטי את זמנה בין הוראת יוגה והכשרת מורים. בסופו של... +עוד

שאקטי מאי מנהלת את פראנה יוגה קולג' וייסדה מרכז רוחני מקסים בתל אביב, בית לתלמידי הקולג' ולמוריו. במשך 3 עשורים של לימוד יוגה וניהול מרכזי יוגה ברחבי העולם, חילקה שאקטי את זמנה בין הוראת יוגה והכשרת מורים. בסופו של דבר החליטה להקדיש את כל זמנה ומרצה להכשרת מורי יוגה, כדי שהפצת דרכה הרוחנית של היוגה תימשך, והיא לא תיעלם בין הטרנדים החולפים המרכיבים את עולם היוגה במערב. שאקטי הקימה את פראנה יוגה קולג' כבית ספר בינלאומי ליוגה, להכשרת מורים ברחבי העולם. פראנה יוגה קולג' ממוקם בתל אביב (ישראל), ומושך סטודנטים מכל העולם. . במשך שנים פיתחה שאקטי סגנון לימוד ייחודי וכאן טמון מקור כוחם של הקורסים אותם היא מעבירה – הסגנון נקרא האתה יוגה קלאסית, תוך שימת דגש רב על בטיחות בשיעור, נשימה נכונה וזרימה אינטואיטיבית של אסאנות, שאקטי מלמדת את הסטודנטים איך ליצור ולשמר את הפראנה – כח החיים, כל זאת תוך הבאת החשיבה למצב רוגע והנאה מדיטטיבית מרגע ההווה. במהלך הלימוד, שאקטי משלבת בין מדע היוגה למדע המודרני, שתומך במה שחוו היוגים העתיקים. בין לימוד הקורסים השונים, מקדישה שאקטי את זמנה לתמיכה בתלמידים בוגרים ויוגים אחרים, שזקוקים לעזרה בהתגברות על מכשולים הניצבים בדרכם הרוחנית. הספרים, המאמרים והפוסטים ששאקטי מפרסמת, באים כדי לסייע לאנשים להפוך לחזקים ולבעלי רצון חופשי והכח לממש אותו. היא מאפשרת לכל הסטודנטים שלה גישה חופשית בכל נושא, וכך משמרת את הקשר המסורתי בין מורה ותלמיד, גם לאחר סיומם של הלימודים הפורמליים. לאחר שעברה לגור באשראם יוגה בהודו, שהתה שנה במדבר והתנסתה בתירגול יוגה מתקדם במספר מרכזים המתמחים בהאטה יוגה, הידע של שאקטי הוא בלתי רגיל והיא מעבירה אותו הלאה בצורת הלימוד המסורתית הבנויה מקשר מורה-תלמיד, כמו גם פורומים אינטרנטים וספרות מודפסת שהיא מוציאה בנושא.

עדכונים:

פוסטים: 62

החל מיולי 2013

nude yoga

 

מדי פעם צצים שיעורי ״יוגה בעירום״ בערים שונות במערב, אשר מעוררים פרובוקציה והרמת גבה אצל חלק מהאנשים. לרוב, פרסומם של שיעורי היוגה בעירום יכלול תמונות של המורים כשהם בתנוחת יוגה מסורתית, ערומים, אך לא כביום היולדם. התמונות אמנם מציגות עירום, אך אברי המין מוצנעים מאחורי מודרות יוגיות. :-)

אם עירום מוחלט הוא כל כך טבעי, מדוע אינך מציגה את גופך העירום חשוף וללא הסתרה? אולי כי עירום מוחלט הוא עדיין עירום בעייתי? לתמונת העירום היוגית יתלווה כיתוב על הפילוסופיה של אותו מורה, אשר לרוב יטען שעירום הוא טבעי, בריא, ומשחרר.

יוגה בעירום היא לא המצאה חדשה של המתרגל המערבי. בימים הקדומים של היוגה רוב היוגים תרגלו בעירום, כי הודו היא ארץ מאוד חמה והכי נוח וקל לתרגל בעירום. הסבר נוסף לעירומם של היוגים הקדומים נובע מהעובדה שרובם היו גברים שחיו במערות או בחברת יוגים גברים אחרים, והעירום היה עבורם טבעי ורגיל.

עירום מתחיל להיות “עניין” כאשר הוא נקשר בתודעה שלנו לאנרגיה מינית, שהיא האנרגיה שמנהלת את רוב האנושות ביד רמה. זו הסיבה שנוח לנו יותר עם עירום של ילדים מאשר עם עירום של מבוגרים.

הטענה העיקרית של חסידי ״היוגה בעירום״ במערב היא שלא צריך לעשות מעירום, שהוא דבר טבעי, עניין גדול. אבל מכיוון שזהו נושא שהם מדברים וטוענים סביבו ללא הפסק, למעשה הם עושים מעירום עניין גדול.

אל לנו להעמיד פנים שעירום אינו ״עניין טעון״ בתרבות המערבית. לכמה מאיתנו יראה הדבר טבעי אם גבר או אישה ישבו ערומים בחדר ההמתנה של רופא השיניים? כמה אנשים ירגישו באמת נוח בסיטואציה שכזאת?

פה נמצא ההבדל בין היוגי העירום הקדום ליוגי העירום המודרני. היוגי הקדום פשוט תרגל בעירום! היוגי המערבי לרוב יתייחס יותר לעירום מאשר לתרגול עצמו.

במילים אחרות אפשר לאמר שבמערב העירום הפך לעוד אחד ממלבושיו הרבים והמייצגים של האדם. ברוב התרבויות ה”נאורות” של האדם המודרני, ככל שהאדם יחשוף יותר את גופו, כך הוא יעורר וימשוך יותר תשומת לב.

אותם יוגים קדומים תרגלו בעירום, כי עירום היה מצבם הרגיל בטבע בו הם חיו ותרגלו; באותה מידה הם גידלו את שיערם באופן טבעי ולא ייחסו למראה שלהם משמעות שמייצגת אותם. לתפיסתם, הגוף שימש עבורם ככלי המכיל את התודעה הגבוהה במימד הפיזי.

כאשר הזמנים בהודו השתנו, ונשים וגברים החלו לתרגל ביחד, נוספו בגדים ליוגה. בגדים רחבים ונוחים, ולרוב מכותנה פשוטה.

המעבר מתרגול בעירום לתרגול בלבוש הגיע מהתובנה שאצל רוב בני האדם עירום קשור באופן ישיר לתכנות המיני שלנו, אחד התכנותים הקשים לשחרור, ועל כן במקרה זה, תרגול בעירום היה עלול להפוך מתרגול נטו לתרגול אשר יש בו הסחת הדעת של המתרגל.

כאשר אני מבקשת להגיע עם לבוש לא חשוף לשיעורי היוגה אותם אני מלמדת, אין הדבר נובע ממניעים דתיים או מוסריים אשר בהם ההתייחסות לעירום נובעת מפחד, אלא מהתובנה שרוב התלמידים עדיין נמצאים במקום שבו עירום קשור לאנרגיה מאוד השרדותית של הצ׳אקרות הנמוכות, בעוד שהבחירה שלי כמורה היא לכוון את האנרגיה של תלמידי לצ׳אקרות הגבוהות יותר.

כאשר היוגה הגיעה למערב, בגדי היוגה הנוחים הפכו לבגדים סקסיים ומחטבים, בגדים החושפים את המיניות המבולבלת והמיוסרת של הרבה מהמתרגלים. לכן במרכזי יוגה רבים בעולם האנרגיה בשיעורים היא אנרגיה מאוד פיזית ומינית. מסיבה זו רבים מהיוגים המערביים לא מצליחים לעלות את האנרגיה שלהם מעל לצ׳אקרה השנייה, ותרגול היוגה נשאר ברמה הפיזית בלבד.

אנרגיה מינית היא אנרגיה נפלאה ומלאה ביצירתיות. אבל היא גם מקור לסבל וייסורים בגלל ההזדהות הטוטלית שלנו עם עצמנו כגוף פיזי, וגם בגלל העיסוק האובססיבי במין, שמשעבד אותנו ואת הבחירות שלנו.

השאלה שנשאלת היא, אם אנחנו מתרגלים יוגה בעירום כי עירום הוא טבעי ומשחרר, מדוע יש לעסוק בגוף העירום כל כך הרבה? :-)

האם עירום הפך לגימיק בעולם היוגה כדי למשוך תלמידים?

כי אם מורים רוחניים זקוקים לגימיק כדי למשוך אליהם תלמידים, אולי זה מצביע על כך שאין להם מה לומר מעבר לכך.

 

אום שאנטי שאנטי

שאקטי מאי

 

**************

שאקטי מאי היא מייסדת מרכז היוגה הבינלאומי פראנה יוגה קולג׳ 

למצטרפים חדשים חודש ניסיון חינם בפראנה יוגה: goo.gl/zvoThN

מחברת הספר ״Enigma of Self Realization״

למידע על הסדנאות היכנסו לאתר

לתגובות ושאלות אתם מוזמנים לשלוח מייל ל: [email protected]

 

עוד מהבלוג של שאקטי מאי

Thumbnail

הנפילה אל האור

בשנת 2008 חוויתי אירוע שהוכיח לי יותר מכל את עוצמת הדרך הרוחנית בה בחרתי לחיות מאז נעוריי. אחרי שנים ארוכות של תרגול יוגה וזן אינטנסיביים, במהלך קורס מורים שהעברתי בקופנגן, אי קטן בתאילנד, נפלתי מצוק גבוה, שברתי את עמוד...

Thumbnail

משתן לשתן כוחנו עולה

שמי שאקטי מאי אני בת 56 ובמשך 32 שנה אני שותה שתן בכל בוקר לרוב האנשים שתן מעלה אסוציאציות של: משהו מלוכלך פסולת שהכליות מוציאות מהגוף פעילות שאחריה צריך לשטוף ידיים משהו רעיל ובטח מסוכן לשתיה תסכימו איתי שאם כל...

Thumbnail

ליפול מאהבה

בצורתו האנגלית, המונח 'להתאהב' מורכב משתי מילים בעלי מטען אנרגטי הפוך. "Falling in love" מורכב ממילה אחת מרוממת, וממילה אחת הפוגמת בתחושתנו. נפילה היא מילה המתארת פעולה בלתי-נעימה שעלולה לסכן את הישרדותנו הפיזית, מצב לא רצוי....

תגובות

טופ 20 - בלוגים