הבלוג של שאקטי מאי

shaktimhi

שאקטי מאי מנהלת את פראנה יוגה קולג' וייסדה מרכז רוחני מקסים בתל אביב, בית לתלמידי הקולג' ולמוריו. במשך 3 עשורים של לימוד יוגה וניהול מרכזי יוגה ברחבי העולם, חילקה שאקטי את זמנה בין הוראת יוגה והכשרת מורים. בסופו של... +עוד

שאקטי מאי מנהלת את פראנה יוגה קולג' וייסדה מרכז רוחני מקסים בתל אביב, בית לתלמידי הקולג' ולמוריו. במשך 3 עשורים של לימוד יוגה וניהול מרכזי יוגה ברחבי העולם, חילקה שאקטי את זמנה בין הוראת יוגה והכשרת מורים. בסופו של דבר החליטה להקדיש את כל זמנה ומרצה להכשרת מורי יוגה, כדי שהפצת דרכה הרוחנית של היוגה תימשך, והיא לא תיעלם בין הטרנדים החולפים המרכיבים את עולם היוגה במערב. שאקטי הקימה את פראנה יוגה קולג' כבית ספר בינלאומי ליוגה, להכשרת מורים ברחבי העולם. פראנה יוגה קולג' ממוקם בתל אביב (ישראל), ומושך סטודנטים מכל העולם. . במשך שנים פיתחה שאקטי סגנון לימוד ייחודי וכאן טמון מקור כוחם של הקורסים אותם היא מעבירה – הסגנון נקרא האתה יוגה קלאסית, תוך שימת דגש רב על בטיחות בשיעור, נשימה נכונה וזרימה אינטואיטיבית של אסאנות, שאקטי מלמדת את הסטודנטים איך ליצור ולשמר את הפראנה – כח החיים, כל זאת תוך הבאת החשיבה למצב רוגע והנאה מדיטטיבית מרגע ההווה. במהלך הלימוד, שאקטי משלבת בין מדע היוגה למדע המודרני, שתומך במה שחוו היוגים העתיקים. בין לימוד הקורסים השונים, מקדישה שאקטי את זמנה לתמיכה בתלמידים בוגרים ויוגים אחרים, שזקוקים לעזרה בהתגברות על מכשולים הניצבים בדרכם הרוחנית. הספרים, המאמרים והפוסטים ששאקטי מפרסמת, באים כדי לסייע לאנשים להפוך לחזקים ולבעלי רצון חופשי והכח לממש אותו. היא מאפשרת לכל הסטודנטים שלה גישה חופשית בכל נושא, וכך משמרת את הקשר המסורתי בין מורה ותלמיד, גם לאחר סיומם של הלימודים הפורמליים. לאחר שעברה לגור באשראם יוגה בהודו, שהתה שנה במדבר והתנסתה בתירגול יוגה מתקדם במספר מרכזים המתמחים בהאטה יוגה, הידע של שאקטי הוא בלתי רגיל והיא מעבירה אותו הלאה בצורת הלימוד המסורתית הבנויה מקשר מורה-תלמיד, כמו גם פורומים אינטרנטים וספרות מודפסת שהיא מוציאה בנושא.

עדכונים:

פוסטים: 62

החל מיולי 2013

הרבה מאוד יוגיסטים רואים בכל דבר שמגיע עם תווית של ״יוגה״ כדבר טוב, בריא, בטוח ונכון.

עמידת ראש היא אחד מהתרגולים שרוב היוגיסטים לוקחים כמובן מאליו וגם אם הם עדיין לא מתרגלים את התנוחה, הם שואפים לעשות זאת.

עמידת ראש נחשבת ל״מלך כל האסאנות״.

עמידת ראש היא אחד התרגילים שלאורך זמן יכולים ליצור נזק רב ולפעמים בלתי הפיך לצוואר, לחוליות הצוואר, לשרירי הצוואר ולעצבים שבאיזור.

באופן קבוע מגיעים אליי תלמידים שמתרגלים יוגה לאורך זמן, שמתלוננים על כאבי צוואר, שרירי צוואר תפוסים באופן כרוני, דיסק שיצא מהמקום, עצב שנצבט, תחושת נימול ועוד. חלק קטן מהתלמידים עומדים רגע לפני ניתוח צוואר.

השאלה הראשונה שאני שואלת את אותם תלמידים היא ״האם אתם מתרגלים עמידת ראש?״.

לרוב התשובה היא ״כן״.

ב-35 שנות הוראתי עזרתי למספר רב של יוגיסטים פגועי צוואר, באמצעות ההמלצה הפשוטה להפסיק לעמוד על הראש שלהם כאילו היה דלעת ולא ראש.

אלו שאימצו את הצעתי חוו שינוי גדול בזמן קצר יחסית.

headstand

אלו הסיבות מדוע עמידת ראש היא איננה תנוחה שמתאימה לכולם ואולי אפילו מאוד מסוכנת לרבים מאיתנו:

1. שבע חוליות הצוואר הן החוליות הקטנות ביותר והעדינות ביותר בעמוד השדרה. חוליות הצוואר נועדו להחזיק את משקל הראש בלבד! בגלל  הצורה השגויה בה רוב האנשים נושאים את ראשם ובכלל את גופם, אפילו משקל הראש כבד מדי לצוואר החלש שלהם, לכן מספר אנשים רב סובל מבעיות וכאבי צוואר כרוניים.

2. כדי לבצע עמידת ראש בצורה נכונה, על המתרגל להישען על האמות והכתפיים בלבד, כשכפות הידיים משולבות והראש ממוקם בין כפות הידיים. בעמידת ראש נכונה הראש חייב להיות מורם חצי ס״מ מהרצפה כך שאין משקל המכביד על הראש ועל חוליות הצוואר.

מכיון ששרירי הכתפיים והגב של רוב המתרגלים לא חזקים מספיק, כדי לשאת את משקל הגוף בעמידת ראש ולהרים את הראש מהרצפה, רוב האנשים נשענים עם כל משקל הגוף שלהם על חוליות הצוואר הקטנטנות, כשהם דוחסים ושוחקים את הדיסקים שבין החוליות והופכים אותם לפיתות שטוחות.

מצב זה יכול להביא לתזוזת הדיסק ממקומו ולהפעלת לחץ על העצב הקרוב שיוצא מעמוד השדרה.

3. בין חוליות עמוד השדרה ישנם דיסקים, שמטרתם לשמש כבולמי זעזועים. הדיסק בין החוליות מונע מהחוליות עצמן לגעת אחת בשניה בזמן תנועה, וללחוץ על עצבים שעוברים ביניהן.

הדיסק עשוי מ-90% מים וכדי לשמור על צורתו הוא כל הזמן סופח נוזלים. לכן כל כך חשוב שהדיסק עצמו לא יתייבש ויהפוך לשטוח. כשנוצר משקל יתר על הדיסק, כמו בעמידת ראש, הדיסק אינו יכול לספוג נוזלים יותר וכתוצאה מזה הוא מתייבש, נשחק והופך להיות שטוח.

4. המקור של תרגול היוגה הוא בהודו. מבנה הגוף של ההודים קטן וקל יותר ביחס למבנה הגוף של האדם המערבי. אתם יכולים לתאר לעצמכם את גודל הנזק על חוליות הצוואר כשאנשים כבדי משקל, כבדי שרירים או כבדי שלד עומדים על הראש.

5. אם עמידת ראש כל כך לא הגיונית לגוף מבחינה אנטומית ופיזיולוגית מה הסיבה שעמידת ראש נחשבת למלך כל האסאנות?

נמרוד אליהו שטיינבוק, מורה בעל תבונה יוצאת דופן, מחדד את הנקודה: ״ביוגה להיות מלך משמעו להיות מאסטר של פראנה״. ברמה מאוד גבוהה של תודעה הגוף מכיל יותר פראנה מאשר חומר ועל כן הוא נהיה קל ואוורירי.

בגוף שכזה רוב המסה הופכת לתדר אנרגטי גבוה ולכן לא יווצר משקל יתר על הצוואר בעמידת ראש.

אם ברצונכם לשמור על צוואר בריא וחזק. אלו האופציות העיקריות המומלצות בנוגע לתרגול עמידת ראש:

1. דרך תרגולי יוגה ברמה גבוהה, היפכו את הגוף הפיזי שלכם לכלי שמכיל ברובו פראנה בתדר גבוה, שישנה את הגוף הפיזי להיות קליל, אוורירי ונושם.

2. צרו גוף מאוד חזק ברמת השרירים והשלד, כדי שתוכלו בעת עמידת ראש לשאת את משקל הגוף על האמות, השכמות והכתפיים בעת שאתם מרימים את הראש מעט מהרצפה

ומונעים משקל יתר מחוליות הצוואר.

עד שאתם לא מממשים אחת מהאופציות שלעיל, לא הייתי ממליצה לכם לתרגל עמידת ראש. במקום זאת תרגלו את עמידת הנר הנפלאה.

חסרון נוסף בתנוחת עמידת הראש, טמון בעובדה שהדם זורם בעוצמה מהרגליים אל נימי הדם בעיניים, שהם הנימים הקטנים ביותר בגוף. זרימת הדם החזקה והישירה אל העיניים יכולה ליצור אצל אנשים מסויימים לחץ תת-עיני גבוה, שיכול ליצור נזק לעיניים.

לרוב אין סימנים מקדימים או חיצוניים, שנותנים אינדיקציה אצל מי מהאנשים יכול להיווצר הנזק התוך עיני.

לעומת זאת, בעמידת נר, הדם שזורם מהרגליים לראש מאט את הקצב באיזור הצוואר שמונח על הרצפה ולכן מגיע אל העיניים ביתר איטיות וברכות מאשר בעמידת ראש.

 

עמידת ראש נחשבת כמלך כל האסאנות.

עמידת נר נחשבת כמלכת כל האסאנות.

כל אחד יודע שמאחורי כל מלך רם ונישא עומדת מלכה חזקה וחכמה.

 

*****************************************************************

שאקטי מאי היא מייסדת מרכז היוגה הבינלאומי פראנה יוגה קולג׳ 

למצטרפים חדשים חודש ניסיון חינם בפראנה יוגה: goo.gl/zvoThN

מחברת הספר ״Enigma of Self Realization״

למידע על הסדנאות היכנסו לאתר

לתגובות ושאלות אתם מוזמנים לשלוח מייל ל: [email protected]

 

עוד מהבלוג של שאקטי מאי

תצוגה מקדימה

הנפילה אל האור

בשנת 2008 חוויתי אירוע שהוכיח לי יותר מכל את עוצמת הדרך הרוחנית בה בחרתי לחיות מאז נעוריי. אחרי שנים ארוכות של תרגול יוגה וזן אינטנסיביים, במהלך קורס מורים שהעברתי בקופנגן, אי קטן בתאילנד, נפלתי מצוק גבוה, שברתי את עמוד...

תצוגה מקדימה

משתן לשתן כוחנו עולה

שמי שאקטי מאי אני בת 56 ובמשך 32 שנה אני שותה שתן בכל בוקר לרוב האנשים שתן מעלה אסוציאציות של: משהו מלוכלך פסולת שהכליות מוציאות מהגוף פעילות שאחריה צריך לשטוף ידיים משהו רעיל ובטח מסוכן לשתיה תסכימו איתי שאם כל...

תצוגה מקדימה

ליפול מאהבה

בצורתו האנגלית, המונח 'להתאהב' מורכב משתי מילים בעלי מטען אנרגטי הפוך. "Falling in love" מורכב ממילה אחת מרוממת, וממילה אחת הפוגמת בתחושתנו. נפילה היא מילה המתארת פעולה בלתי-נעימה שעלולה לסכן את הישרדותנו הפיזית, מצב לא רצוי....

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה