הבלוג של שאקטי מאי

shaktimhi

שאקטי מאי מנהלת את פראנה יוגה קולג' וייסדה מרכז רוחני מקסים בתל אביב, בית לתלמידי הקולג' ולמוריו. במשך 3 עשורים של לימוד יוגה וניהול מרכזי יוגה ברחבי העולם, חילקה שאקטי את זמנה בין הוראת יוגה והכשרת מורים. בסופו של... +עוד

שאקטי מאי מנהלת את פראנה יוגה קולג' וייסדה מרכז רוחני מקסים בתל אביב, בית לתלמידי הקולג' ולמוריו. במשך 3 עשורים של לימוד יוגה וניהול מרכזי יוגה ברחבי העולם, חילקה שאקטי את זמנה בין הוראת יוגה והכשרת מורים. בסופו של דבר החליטה להקדיש את כל זמנה ומרצה להכשרת מורי יוגה, כדי שהפצת דרכה הרוחנית של היוגה תימשך, והיא לא תיעלם בין הטרנדים החולפים המרכיבים את עולם היוגה במערב. שאקטי הקימה את פראנה יוגה קולג' כבית ספר בינלאומי ליוגה, להכשרת מורים ברחבי העולם. פראנה יוגה קולג' ממוקם בתל אביב (ישראל), ומושך סטודנטים מכל העולם. . במשך שנים פיתחה שאקטי סגנון לימוד ייחודי וכאן טמון מקור כוחם של הקורסים אותם היא מעבירה – הסגנון נקרא האתה יוגה קלאסית, תוך שימת דגש רב על בטיחות בשיעור, נשימה נכונה וזרימה אינטואיטיבית של אסאנות, שאקטי מלמדת את הסטודנטים איך ליצור ולשמר את הפראנה – כח החיים, כל זאת תוך הבאת החשיבה למצב רוגע והנאה מדיטטיבית מרגע ההווה. במהלך הלימוד, שאקטי משלבת בין מדע היוגה למדע המודרני, שתומך במה שחוו היוגים העתיקים. בין לימוד הקורסים השונים, מקדישה שאקטי את זמנה לתמיכה בתלמידים בוגרים ויוגים אחרים, שזקוקים לעזרה בהתגברות על מכשולים הניצבים בדרכם הרוחנית. הספרים, המאמרים והפוסטים ששאקטי מפרסמת, באים כדי לסייע לאנשים להפוך לחזקים ולבעלי רצון חופשי והכח לממש אותו. היא מאפשרת לכל הסטודנטים שלה גישה חופשית בכל נושא, וכך משמרת את הקשר המסורתי בין מורה ותלמיד, גם לאחר סיומם של הלימודים הפורמליים. לאחר שעברה לגור באשראם יוגה בהודו, שהתה שנה במדבר והתנסתה בתירגול יוגה מתקדם במספר מרכזים המתמחים בהאטה יוגה, הידע של שאקטי הוא בלתי רגיל והיא מעבירה אותו הלאה בצורת הלימוד המסורתית הבנויה מקשר מורה-תלמיד, כמו גם פורומים אינטרנטים וספרות מודפסת שהיא מוציאה בנושא.

עדכונים:

פוסטים: 61

החל מיולי 2013

המוח האנושי מבין את המציאות באמצעות תיוק של פיסות מידע בשידת התיקיות שלו. כל תיקייה מייצגת איזשהו קונספט ותיקיות המשנה מייצגות את התפיסה שלנו לגבי אותו קונספט.  לדוגמא, היכולת להאמין באלוהים או לחוות חוויה הקשורה באלוהים מותנית בהימצאותה של תיקיית “אלוהים”. תיקיות המשנה של תיקיית “אלוהים” ישקפו את תפיסתכם לגבי הקונספט שהוא “אלוהים”. איננו מסוגלים להבין ולחוות דברים שאין לנו היכולת לתייק. למשל, לא היינו מסוגלים לתת אמון אם לא הייתה קיימת אצלנו תיקיית “אמון”; לא היינו מרגישים ביטחון עצמי אם לא הייתה לנו התיקייה הנכונה, ורבים האנשים שחסרה להם תיקיית “ביטחון עצמי”. כמות התיקיות שונה מאדם לאדם, והדבר נכון גם לגבי עובי התיקיות, שיטות הקטלוג ואופן התיוק. כמות התיקיות ותיקיות המשנה ואופן קטלוגן הם שהופכים אותנו לדומים או שונים זה מזה. יש לנו תיקיות של יחסי מין, דתות, חברוּת, מוות, אמות מוסר, טאבו, פחדים, מטרות, אהבה וכו’.

נדירים הם האנשים שיוצרים לעצמם את התיקיות לפי ראות עיניהם.

כל אחת ואחד מאתנו נולד למספר מסוים של תיקיות שהועברו אליו על ידי הורים, מורים ואנשים שונים מהשבט שלו. זאת שידת התיקיות אִתה אנחנו מתחילים את חיינו. עם הזמן אנחנו מוסיפים תיקיות חדשות, אך לרוב מדובר בתיקיות משנה לאותן תיקיות שקיבלנו כבר בירושה. לעתים נדירות נייצר לעצמנו קטגוריות, הגדרות או תפיסות חדשות. זאת הסיבה שאנחנו נתקלים בהרבה משפחות בהן לכולם יש את אותן שידות עם אותן תיקיות ואותה שיטת קטלוג. במילים אחרות, אופן תפיסת המציאות מועבר בירושה מדור לדור.

אם ירשתם מהשבט שלכם שידת תיקיות המכילה תיקיית “אזוטריות” תוכלו לחוות אזוטריוּת כחלק מהמציאות שלכם. אם ירשתם רק תיקיות של חוויית העולם הגשמי המתויגות כ”הדברים הם בדיוק כמו שהם”, גם אם תחלפו ליד חוויה אזוטרית הרי או שתפספסו אותה לגמרי, או שתבטלו אותה על הסף כי אין לכם את התיקייה המתאימה לתייק את החוויה, ועל כן אין לכם יכולת לעבד את הנתונים.

אם קיבלתם בילדותכם שידת תיקיות עצומה המכילה תיקיות רבות של קונספטים הקשורים באמנויות, בקסם, ברוחניות, בנדיבות, באחדות וכדומה, כנראה שתהיה לכם קיבולת גדולה מהרגיל שתאפשר לכם לתייק מגוון רחב מאוד של חוויות חיים. אם קיבלתם שידה קטנה יותר עם פחות תיקיות, שרובן ככולן נוגעות בדברים שבשגרה, כמו נישואין, ילדים, משכנתה ופרישה לגמלאות, הגיוני שגם חוויות החיים שתוכלו לתייק יהיו מוגבלות בהתאם. וכך תהיה גם המציאות שלכם, מוגבלת.

רוב האנשים לא מודעים לכך שיש להם את הכוח והאפשרות לשנות ולארגן מחדש את שידת התיקיות, ובכך לשנות את המציאות שלהם. למעשה, ה”משרד הראשי” של כל שבט (בדמות בתי תפילה ומנהיגים דתיים) ינסה לוודא שכל חברי הקהילה מקטלגים ומתייקים את הקונספטים והתפיסות שלהם באותו אופן ובאותו סדר, כך שכולם יחשבו וירגישו אותו הדבר, ויאמינו לאותם הדברים.

מדי פעם יקום ילד יוצא-דופן, נער מתמרד או מבוגר אמיץ שיבערו בו התשוקה, הצורך, הכמיהה או הדחף החזק ממנו לסדר מחדש את שידת התיקיות שלו על ידי שליפת תיקיות מיושנות, כמו נישואין, כסף, מלחמה, מעמדות וכדומה, ולהכניס במקומן תיקיות חדשות כמו חופש, אומנות, מסעות, מימוש ועוד. השבט, שכל מטרתו היא לשמור על אחידות בין שידות התיקיות של כל חברי הקהילה, יראה באותם אינדיבידואלים שיצרו לעצמם שידת תיקיות מקורית ואחרת כאיום ממשי. אלה שיהיו חופשיים ויצירתיים מספיק כדי ליצור לעצמם שידת תיקיות שונה ומקורית יתויגו כמרדנים, מוזרים, שונים, לא-קונבנציונליים ועוד.

לא רק שאנחנו מתייגים ומתייקים אנשים ומאורעות לשידת התיקיות האישית שלנו, אלא גם אנחנו מתויגים ומתויקים בעצמנו בשידות של אנשים אחרים, ובדרך כלל אנחנו מודעים מאוד לכך. למעשה, אחת הדאגות הגדולות ביותר שלנו היא איך אנו מתויגים ומתויקים בידי אחרים. לעתים תכופות ניתקל באנשים שחשובים לנו אך אין ברשותם תיקייה מתאימה בשבילנו, ואז אנחנו משנים את מי שאנחנו כדי שנתאים לאחת התיקיות  שברשותם.

תיקיות של חברי אותו תא משפחתי בדרך כלל יקוטלגו ויתויקו באותו אופן, שהרי שיטת התיוק מועברת מדור לדור. אם מי שאתם באמת מצריך תיוג של אמן, הומו/לסבית, רוחני, טייל, מורד, א-קונפורמיסט וכדומה, ובתא המשפחתי אין תיקיות תואמות, יתכנו שני מצבים; או שיבטלו את קיומכם, או שיכריחו אתכם לשנות את ההגדרה העצמית שלכם כדי שתוכלו להתאים לתיקיות שקיימות בשידה המישפחתית: סטרייט במקום הומו/לסבית, אינטלקטואל במקום אמן, קונפורמיסט במקום א-קונפורמיסט, דתי במקום חילוני.

תירגול גבוהה של רוחניות מתחיל הרבה פעמים  בהרחבת שידת התיקיות שלנו על ידי הוספת  אין סוף תיקיות חדשות שמאפשרות לנו לתייק חוויות ומציאויות חדשות שלא היו בהישג ידינו קודם לכן. אך בשלב מסוים מתחיל תהליך הפוך, בו אנו מתחילים להיפטר מהתיקיות אחת אחרי השניה ולבסוף אנו נפטרים גם מהשידה עצמה, אפילו שהיא הריקה. תהליך זה עוזר לנו להשתחרר  מהצורך המתמיד להתאים  את החוויות שלנו לתיוג מצומצם ומקוטלג מראש ובכך ומשחרר אותנו ממסגרת מציאות מוגבלת  וכובלת.

*****************************************************************

שאקטי מאי היא מייסדת מרכז היוגה הבינלאומי פראנה יוגה קולג׳ 

למצטרפים חדשים חודש ניסיון חינם בפראנה יוגה: goo.gl/zvoThN

מחברת הספר ״Enigma of Self Realization״

למידע על הסדנאות היכנסו לאתר

לתגובות ושאלות אתם מוזמנים לשלוח מייל ל: [email protected]

 

עוד מהבלוג של שאקטי מאי

תצוגה מקדימה

הנפילה אל האור

בשנת 2008 חוויתי אירוע שהוכיח לי יותר מכל את עוצמת הדרך הרוחנית בה בחרתי לחיות מאז נעוריי. אחרי שנים ארוכות של תרגול יוגה וזן אינטנסיביים, במהלך קורס מורים שהעברתי בקופנגן, אי קטן בתאילנד, נפלתי מצוק גבוה, שברתי את עמוד...

תצוגה מקדימה

משתן לשתן כוחנו עולה

שמי שאקטי מאי אני בת 54 ובמשך 30 שנה אני שותה שתן בכל בוקר לרוב האנשים שתן מעלה אסוציאציות של: משהו מלוכלך פסולת שהכליות מוציאות מהגוף פעילות שאחריה צריך לשטוף ידיים משהו רעיל ובטח מסוכן לשתיה תסכימו איתי שאם כל...

תצוגה מקדימה

ליפול מאהבה

בצורתו האנגלית, המונח 'להתאהב' מורכב משתי מילים בעלי מטען אנרגטי הפוך. "Falling in love" מורכב ממילה אחת מרוממת, וממילה אחת הפוגמת בתחושתנו. נפילה היא מילה המתארת פעולה בלתי-נעימה שעלולה לסכן את הישרדותנו הפיזית, מצב לא רצוי....

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה