עדכונים:

פוסטים: 7

החל מאוגוסט 2010

הדרת נשים, איזה ביטוי שעבר כביסה בהרתחה, וסחיטה של 1200 סיבובים בדקה. הדרת נשים, אין בה כל הדר, יש בה גירוש וסילוק, יש בה גזענות ג’נדריאלית המוכתבת על ידי פחות מ-20% מהאוכלוסיה ללמעלה מ-50% ממנה. זו מכבסת מילים בזויה, כמו לומר קומץ עשבים שוטים, או פעולות תג מחיר, או תספורת למחזיקי אג”ח במקום רוצחים מתועבים, ברברים פורעי חוק ונקניקי חזיר שמילה שלהם היא לא מילה בהתאמה.

למה זה מתאפשר? הסיבה הראשונה היא פחד הטבוע בנו כאזרחים להתעמת עם מה שאינו מכירים ואיננו מבינים. המונופול התפישתי שיש לחרדים על היהדות, מביא אותנו פעם אחר פעם למצב נחיתות כאשר אנחנו מנסים להסביר להם, מתוך עולם התוכן שלהם, למה יש מקום לשיוויון בין המינים. אנחנו מתגוננים במקום להרים ראשנו גבוה ולומר כי ההיאחזות בספר חוקים בן אלפי שנים היא סימן לחולשה אמיתית להתמודד על המציאות ועם קבלת החלטות ברמה המוסרית, האישית והחברתית. מכאן נובע כוחה של הדת, היא נותנת משענת וכתף למי שאינו יכול להסביר לעצמו את המציאות. או שהוא עצל מכדי לנסות ומעדיף את הקלות הדטרמיניסטית שבה הכל מוכתב מלמעלה.

הפחד הגרוע יותר הוא של הפוליטיקאים שעוד לא הפנימו את הנזק העצום בכך שהדת אינה מופרדת מהמדינה. הפוליטיקאים שלנו עוד לא השכילו לאחד כוחות בקרב המחנה החילוני לחקיקה יסודית בעניין הדת ומדינה, שימשיכו לריב על כל דבר אחר, לפחות חקיקה שכזו תיתן להם את הכוח לבצע את תכניותיהם. הפחד מפני האפשרות שחבירה שכזו בין הכוחות החילוניים פותחת פתח לכך שיש מצב שמישהו ידפק מכך, משתקת.

הסיבה השנייה היא הפאדיחה. לא לעשות בושות. לא לעשות בלאגנים ומה יגידו השכנים. קרן שני חיים, חברתי היקרה, שאני מעריך מאוד מאוד את נחישותה, האינטליגנציה שלה והאומץ שלה, כתבה בפוסט http://saloona.co.il/kerens/?p=106 בדיוק על הסיבה הזו. רומנים, מרוקאים, פולנים, התערבבו בחולות, שר ברי סחרוף, לא משנה מאיזה מוצא עדתי, לא לעשות בושת זו אבן יסוד בחינוכנו. הבעיה היא שהבושות האלו גורמות לנו לבושות הרבה יותר גדולות ומהותיות, כמו לאפשר גירוש נשים (לשעבר הדרת נשים).

“אבא, אתה עושה לי בושות” עדיף בעיני בהרבה מאשר הבושה של להסתכל על ילדינו ולהסביר להם למה נשים שוות פחות מגברים ב-2011 כפי שמשתקף מאורח החיים שלנו וממה שקורה כאן במדינה.

אותה בושה מאוחרת הניעה את דור ההורים שלנו להצטרף למחאה החברתית, כי כבר אי אפשר להסתכל לנו בעיניים ולהסביר כיצד הרשו למערכת להגיע למצב הזה ונתנו לפוליטיקאים גרועים לקבל החלטות גרועות במשך כל כך הרבה שנים בלי שקמנו וצעקנו.

תעשו לי טובה, תפסיקו לחשוב על הפאדיחה מקומית והרגעית ותתחילו לחשוב על הפאדיחה בטווח הזמן הרחוק, זו שהמילה פאדיחה קטנה עליה. תצעקו, תצלמו, תדברו מתוך עולם התוכן והאמונות שלכן, אל תתנצלו ואל תנסו להתחנף למי שרוצה בגירושכן. אני מבטיח שאני לא אעמוד ואשתוק כשאתקל בחושך בפעם הבאה.

עוד מהבלוג של Asaf Lev

הכל זה מלמטה

שירי מחאה לא חסרים, למען האמת מחאה היא קטליזטור עוצמתי ליצירת מוסיקה שנוגעת, מדברת, נושכת ומחבקת. לדוגמא: הקלאש, דד קנדיז, ...

תגובות

פורסם לפני 8 years
תצוגה מקדימה

ליצור אמנות אישית

בימים טרופים אלה, מתקבעות לנו בזיכרון הקולקטיבי מילים שישארו איתנו כמייצגות של התקופה, סמלים. בעיני, מילים ואותיות הן הלוגואים הגרפיים הכי מזוהים שיש. מה מייצג חפץ, רגש, מחשבה יותר טוב מהמילה הכתובה? אני בעניין של...

תגובות

פורסם לפני 8 years
תצוגה מקדימה

כיסא עם שתי רגליים, יפול?

בשבועות האחרונים, הארץ גועשת ורותחת, אבל קולם של אנשי מדע המדינה כמעט ואינו נשמע. כלכלנים, סוציולוגים, פסיכולוגים, אנשי תקשורת, לכולם מה יש לומר, אפילו למשפטנים. איך זה שהאנשים האמונים כל חייהם בלימוד ולמידת מדע המדינה...

תגובות

פורסם לפני 8 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה