הבלוג של מירי ליטווק - סופרת זכרונות

savtamirie

סופרת ומתרגמת, מחברת ספרי ביוגרפיות, זיכרונות, הנצחה וספרי משפחה. כלת פרס היצירה מטעם ראש הממשלה. ספרים: "רוסיות ישנות עירומות" פועלים; "שמש מאחורי הגב" ו"געגועים לחושך" הקיבוץ המאוחד. על היצירה הספרותית... +עוד

סופרת ומתרגמת, מחברת ספרי ביוגרפיות, זיכרונות, הנצחה וספרי משפחה. כלת פרס היצירה מטעם ראש הממשלה. ספרים: "רוסיות ישנות עירומות" פועלים; "שמש מאחורי הגב" ו"געגועים לחושך" הקיבוץ המאוחד. על היצירה הספרותית באתר: www.mirielitvak.com על כתיבת ספרי ביוגרפיה וסיפורי חיים באתר: www.alife.co.il תרגומים סיפורת ושירה. "אנחנו" מאת יבגני זאמיאטין (רומן, הוצאת בבל), "בוריס פַּסְטֶרְנַק", "מארינה צְווֶטאייֶבה", "אנה אחמטובה", "אלכסנדר בלוק", (הוצאת גוונים). למדה תיאטרון באוניברסיטת תל אבי ובאוניברסיטת סורבון בפריז.

עדכונים:

פוסטים: 105

החל מינואר 2015

30/04/2015

Nus Nus ha yaffa

“אחותי רינה נולדה ארבע שנים אחרַי קיבלה את כל אהבתה של אמי. זאת הייתה החלוקה. היא הייתה הבת של אמא ואני – לא. כולם ידעו את זה בכל פלגי המשפחה: אמא אהבה רק את רינה. הרגשתי שיש להן מעין ברית נגדי.
אמי הייתה קשורה מאוד לרינה עד יומה האחרון, ורינה, גם כאשר בגרה והתחתנה, חילקה את כל סודותיה עם אמא ובילתה אתה שעות וימים. כאשר רינה חזרה מעבודתה, היא הלכה לנוח אצל אמא, עם אמא, במיטה של אמא, ואבא המתין ליקיצתן בחוץ בסבלנות רבה.
מימי הילדות לרינה היה מותר להביע את דעתה. היא עמדה באמצע החדר, רקעה ברגלה ואמרה: “פי ברשותי וזוהי זכותי”. לעומת זאת, אני רציתי לרצות את אמא ופחדתי ממנה. השתדלתי בכל כוחי לזכות במילת חיבה, בעידוד, בלטיפה.
אני הייתי דומה לאבא, ורק כשבגרתי הבנתי שאהבתה של אמא לרינה אחותי הייתה הדרך שלה אמי להתנקם באבי ולהכאיב לו. אני הייתי עבורה מעין בבועה של אבא”.

ספר הביוגרפיה של דינה לא יצא לאור, על אף שהוזמן. היא הפסיקה להגיע לפגישות ולא הצלחתי לגלות לאן נעלמה, ומה עלה בגורלה. כאשר הקשבתי לה במהלך הראיונות, ואחר כך, כאשר עברתי על החומר וערכתי אותו, לא חשבתי שלפסקה הקטנה הזאת בסיפורה יש משקל גדול כל כך. דינה, אישה יפה, תמירה ועדינה, היא דיברה על אהבת הנעורים, על הגירושים, על המאהבים. היא הייתה כל כך קורנת ומלאת ביטחון שלא ראיתי בדבריה את אחותה של רינה. ורק כעבור שנים, כאשר נתקלתי בטיוטת הספר וקראתי את הדברים האלה, חשבתי שלא ראיתי אותה כלל. תמיד חושבים שהנשים היפות הן בנות מזל. גם אני חשבתי.

http://www.mirielitvak.com/biography.php

https://www.facebook.com/sipurei.savta.Mirie?ref=hl

עוד מהבלוג של מירי ליטווק - סופרת זכרונות

Thumbnail

דמעות האופרה - סיפור

אמא הוציאה מהאינטרנט את תקציר העלילה. "אתה לא צריך את זה, אתה מכיר את הסיפור של אוניֶיגין", היא הפנתה את ראשה אלי והושיטה את הדפים לאבא. "אל תשכח, גידי", היא הוסיפה בנימה...

תגובות

פורסם לפני 6 years
Thumbnail

רגליים ישרות - הן נפגשו אחרי שישים שנה

הלכתי למרילה כל שבוע ושמעתי את סיפורה, הקלטתי אותה והכנתי את החומרים לכתיבה. בנעוריה היא הייתה יפה, בלונדינית. ראיתי בתמונות. היה קיץ. השמש החמה הלמה בי כשיצאתי לרחוב...

תגובות

פורסם לפני 6 years
Thumbnail

מכתבי אהבה - סבא החביא את המכתבים בספרים שלו

צילום: עפר גולדפרב מתוך הספר "אונייגין שאהב את סבתא קלרה" סבא שמר את המכתבים בינו לבין סבתא כל השנים. וכאשר הם החליטו לבוא לישראל, סבא הצליח להביא את כל המכתבים לארץ....

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים