הבלוג של מירי ליטווק - סופרת זכרונות

savtamirie

סופרת ומתרגמת, מחברת ספרי ביוגרפיות, זיכרונות, הנצחה וספרי משפחה. כלת פרס היצירה מטעם ראש הממשלה. ספרים: "רוסיות ישנות עירומות" פועלים; "שמש מאחורי הגב" ו"געגועים לחושך" הקיבוץ המאוחד. על היצירה הספרותית... +עוד

סופרת ומתרגמת, מחברת ספרי ביוגרפיות, זיכרונות, הנצחה וספרי משפחה. כלת פרס היצירה מטעם ראש הממשלה. ספרים: "רוסיות ישנות עירומות" פועלים; "שמש מאחורי הגב" ו"געגועים לחושך" הקיבוץ המאוחד. על היצירה הספרותית באתר: www.mirielitvak.com על כתיבת ספרי ביוגרפיה וסיפורי חיים באתר: www.alife.co.il תרגומים סיפורת ושירה. "אנחנו" מאת יבגני זאמיאטין (רומן, הוצאת בבל), "בוריס פַּסְטֶרְנַק", "מארינה צְווֶטאייֶבה", "אנה אחמטובה", "אלכסנדר בלוק", (הוצאת גוונים). למדה תיאטרון באוניברסיטת תל אבי ובאוניברסיטת סורבון בפריז.

עדכונים:

פוסטים: 101

החל מינואר 2015

ואני חשבתי שאני יודעת הכל.
מה תוכל לחדש לי אישה אמריקנית צעירה על הרעב באוקראינה בשנות ה-30, גם אם היא עיתונאית כלת פרס פוליצר וחוקרת היסטוריה פוליטית? הרי אנחנו קראנו ושמענו מילדות את הסיפורים. סבתא סיפרה לי ואבא גם סיפר. אך אחרי שקראתי את ספרה של אן אפלבאום Red Famine הבנתי שגם אני נפלתי קורבן. מתברר שלתעמולה, לשפת שנאה ולסילוף ההיסטוריה יש השפעה.
הרעב הפוליטי, אוקראינה של שנות ה-30

במשך דורות נתפסה אוקראינה בתור פרובינציה נידחת של האימפריה הרוסית. שפתה נחשבה לדיאלקט ויצירתה התרבותית לא ידועה. לא רק במזרח אלא גם במערב אירופה ובאמריקה נהוג היה להתייחס לאוקראינה ולעמה בזלזול.
במשך שנים הסובייטים (ואחר כך הרוסים) הכחישו את היותו של “הולודומור” מעשה השמדת עם, רעב פוליטי יזום ומכוון על ידי סטאלין להכניע את אוקראינה, למחוק מעל פני האדמה את שאיפותיה הלאומיות, את מטענה התרבותי וגם להשמיד פשוטו כמשמעו את העם האוקראיני.
בספרה על “הוֹלוֹדוֹמוֹר”, על השמדת עם בהרעבה פוליטית, פורשת האישה המיוחדת הזאת קצת מן ההיסטוריה האוקראינית ומוכיחה שהרעב הכללי באוקראינה בשנות ה-30 לא נבע מתנאי האקלים אלא מהוראה מפורשת של סטאלין לגזול מהאיכרים האוקראינים את פת הלחם האחרונה.

אוקראינה תחת סטאלין, הרעב.

אן אפלבאום על הרעב הפוליטי באוקראינה

הספר מבוסס על חומר עצום ורב גוני. היא מביאה מספרים ועובדות. היא משתמשת בארכיונים סובייטיים שעד לא מזמן היו חסויים ומתבססת על עדויות של ניצולים ושל בני המשפחות שנספו.
ספר עצום ומזעזע, קשה לקריאה, אך אי אפשר להניח אותו מהיד. הוא כתוב בשפה תמציתית וחמורה, חף מכל רגשנות ואין בו אף מילה מיותרת.

לספריה של הסופרת מירי ליטווק mirielitvak.com
על כתיבת ספרי ביוגרפיה וספרי זיכרונות בידי מירי ליטווק – סופרת זיכרונות alife.co.il

עוד מהבלוג של מירי ליטווק - סופרת זכרונות

תצוגה מקדימה

דמעות האופרה - סיפור

אמא הוציאה מהאינטרנט את תקציר העלילה. "אתה לא צריך את זה, אתה מכיר את הסיפור של אוניֶיגין", היא הפנתה את ראשה אלי והושיטה את הדפים לאבא. "אל תשכח, גידי", היא הוסיפה בנימה...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

רגליים ישרות - הן נפגשו אחרי שישים שנה

הלכתי למרילה כל שבוע ושמעתי את סיפורה, הקלטתי אותה והכנתי את החומרים לכתיבה. בנעוריה היא הייתה יפה, בלונדינית. ראיתי בתמונות. היה קיץ. השמש החמה הלמה בי כשיצאתי לרחוב...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

אישה יפה

"אחותי רינה נולדה ארבע שנים אחרַי קיבלה את כל אהבתה של אמי. זאת הייתה החלוקה. היא הייתה הבת של אמא ואני - לא. כולם ידעו את זה בכל פלגי המשפחה: אמא אהבה רק את רינה. הרגשתי...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה