הבלוג של מירי ליטווק - סופרת זכרונות

savtamirie

סופרת ומתרגמת, מחברת ספרי ביוגרפיות, זיכרונות, הנצחה וספרי משפחה. כלת פרס היצירה מטעם ראש הממשלה. ספרים: "רוסיות ישנות עירומות" פועלים; "שמש מאחורי הגב" ו"געגועים לחושך" הקיבוץ המאוחד. על היצירה הספרותית... +עוד

סופרת ומתרגמת, מחברת ספרי ביוגרפיות, זיכרונות, הנצחה וספרי משפחה. כלת פרס היצירה מטעם ראש הממשלה. ספרים: "רוסיות ישנות עירומות" פועלים; "שמש מאחורי הגב" ו"געגועים לחושך" הקיבוץ המאוחד. על היצירה הספרותית באתר: www.mirielitvak.com על כתיבת ספרי ביוגרפיה וסיפורי חיים באתר: www.alife.co.il תרגומים סיפורת ושירה. "אנחנו" מאת יבגני זאמיאטין (רומן, הוצאת בבל), "בוריס פַּסְטֶרְנַק", "מארינה צְווֶטאייֶבה", "אנה אחמטובה", "אלכסנדר בלוק", (הוצאת גוונים). למדה תיאטרון באוניברסיטת תל אבי ובאוניברסיטת סורבון בפריז.

עדכונים:

פוסטים: 105

החל מינואר 2015

אליזבט בדנטר, היסטוריונית ופילוסופית צרפתייה. היא חקרה את תולדות האמהות, את הנשיות והגבריות, וכתבה על כך מספר ספרים. אלה אינם ספרי תיאוריה יבשים אלא יצירות קולחות, רבות ביטוי ומרגשות.
עם כל מחויבותה לענייני נשים היא לא מהססת לתקוף את התיאוריה הפמיניסטית הרדיקלית שהתפתחה בארצות הברית. הפמיניזם האמריקני, אומרת אליזבט בדנטר, רואה בגבר אויב. הוא מתרכז בדמותו של הגבר כדמות שלילית. הוא מדגיש את המאבק, את המלחמה והשוני בין המילים.
אליזבט בדנטר - פמיניזם אירופי
אליזבט בדנטר דוגלת בתפיסה שמחברת בין המינים ומדגישה את הדמיון שבינהם. לדעתה, המלחמה פוגעת באהבה, בתשוקה, בהרמוניה ובדרך המשותפת לשיוויון. לא הכל בקידום מעמד האישה צריך להיעשות באמצעות חקיקה, אכיפה וענישה, טוענת בדנטר.
לפי בדנטר, בשני העשורים האחרונים לדעתה של בדנטר חלה נסיגה במעמד האישה. “גם היום 80% ממטלות ניהול הבית נופלות על הנשים”, היא מזכירה. “ברור שהן מגיעות לחיים המקצועיים והציבוריים ללא אויר”. בדנטר מוקיעה את מיתוס ה”טבעי” ואת האופנה של החזרה לטבע שחוזרים ודוחפים את האישה אל בין כותלי הבית, להנקה, לטיפול ולחינוך הילדים. זאת תוך צמצום אפשרויות הבחירה שלה.

עזרה הדדית ועידוד - פמיניזם הרמוני

עזרה הדדית ועידוד – פמיניזם הרמוני

הגישה ההרמונית ושאיפה לאהבה, תשוקה והשלמה בין שני המילים ניזונים מחייה האישיים של הפילוסופית. בת לאב יהודי ואם קתולית אליזבט בלושטיין חונכה לשתי הדתות. היא לא ראתה בכך שום קושי. “מצאתי שזה מצוין”, היא מעידה באחד הרעיונות. אביה מרסל בלושטיין היה אחד הפרסומאים הראשונים באירופה. חברת הפרסום שהקים התפתחה לקונצרן כלכלי ענק. אביה של אליזבט שחינך אותה ואת אחיותיה כמו שמחנכים בנים – אולי מכיוון שהיו לו רק בנות – וחלם שבתו הצעירה תעבוד יחד אתו בעסקיו. אך אליזבט החליטה אחרת. “הבנתי שאם אני רוצה לעמוד בזכות עצמי, עלי להיפרד מאבא. לא, אמרתי לו, אני הולכת ללמוד לימודים מתקדמים בפילוסופיה”.
בגיל עשרים הכירה את בעלה לעתיד, רובר בדנטר, שהיה אז סטודנט למשפטים. עורך דין ומרצה ששימש שר המשפטים של צרפת. היא נכשלה שלוש פעמים בבחינות ההסמכה להוראה, והיא מקשרת זאת להיותה בהריון ואם לתינוקות באותה העת. “אני חושבת שהייתי אם די בינונית”, היא מעידה. “בתקופה שלי לא שאלו שאלות. ללדת ילדים – זה היה דבר מובן מאליו”.
אך לבסוף היא הצליחה לאזן בין היותה אם ואשת איש לבין חייה המקצועיים והציבוריים. היא לא פוסקת מלציין את עזרתו ואת תמיכתו של בעלה בחייה. הוא מצדו, משאיר לה את הבמה בכל אחד מהראיונות המשותפים. הוא מציין את יכולת הניסוח המרשימה שלה ומציין ללא לאות את העזרה שהגישה לו במאבק חייו, ביטול עונש המוות בצרפת שהוכתר בהצלחה בשנת 1981.

לספרים של מירי ליטווק היכנסו ל – mirielitvak.com
לכתיבת ביוגרפיות וסיפורי חיים על ידי מירי ליטווק – סופרת זיכרונות היכנסו ל – www.alife.co.il
בפייסבוק: מירי ליטווק – סופרת זיכרונות
בפייסבוק: מירי ליטווק – אוניגין שאהב את סבתא קלרה

עוד מהבלוג של מירי ליטווק - סופרת זכרונות

תצוגה מקדימה

דמעות האופרה - סיפור

אמא הוציאה מהאינטרנט את תקציר העלילה. "אתה לא צריך את זה, אתה מכיר את הסיפור של אוניֶיגין", היא הפנתה את ראשה אלי והושיטה את הדפים לאבא. "אל תשכח, גידי", היא הוסיפה בנימה...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

רגליים ישרות - הן נפגשו אחרי שישים שנה

הלכתי למרילה כל שבוע ושמעתי את סיפורה, הקלטתי אותה והכנתי את החומרים לכתיבה. בנעוריה היא הייתה יפה, בלונדינית. ראיתי בתמונות. היה קיץ. השמש החמה הלמה בי כשיצאתי לרחוב...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

אישה יפה

"אחותי רינה נולדה ארבע שנים אחרַי קיבלה את כל אהבתה של אמי. זאת הייתה החלוקה. היא הייתה הבת של אמא ואני - לא. כולם ידעו את זה בכל פלגי המשפחה: אמא אהבה רק את רינה. הרגשתי...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה