הבלוג של מירי ליטווק - סופרת זכרונות

savtamirie

סופרת ומתרגמת, מחברת ספרי ביוגרפיות, זיכרונות, הנצחה וספרי משפחה. כלת פרס היצירה מטעם ראש הממשלה. ספרים: "רוסיות ישנות עירומות" פועלים; "שמש מאחורי הגב" ו"געגועים לחושך" הקיבוץ המאוחד. על היצירה הספרותית... +עוד

סופרת ומתרגמת, מחברת ספרי ביוגרפיות, זיכרונות, הנצחה וספרי משפחה. כלת פרס היצירה מטעם ראש הממשלה. ספרים: "רוסיות ישנות עירומות" פועלים; "שמש מאחורי הגב" ו"געגועים לחושך" הקיבוץ המאוחד. על היצירה הספרותית באתר: www.mirielitvak.com על כתיבת ספרי ביוגרפיה וסיפורי חיים באתר: www.alife.co.il תרגומים סיפורת ושירה. "אנחנו" מאת יבגני זאמיאטין (רומן, הוצאת בבל), "בוריס פַּסְטֶרְנַק", "מארינה צְווֶטאייֶבה", "אנה אחמטובה", "אלכסנדר בלוק", (הוצאת גוונים). למדה תיאטרון באוניברסיטת תל אבי ובאוניברסיטת סורבון בפריז.

עדכונים:

פוסטים: 105

החל מינואר 2015

כשסבא מספר
“כל הנכדים מכירים, מגיל אפס הייתי מספר להם את הסיפורים שלי… ותמיד מזמינים אותי. רק אתמול הבת שלי התקשרה ואמרה: ביקשו סבא או סבתא שיכולים לבוא לספר, נידבתי אותך, ידעתי שתסכים…”

איך הופך הסיפור בעל פה לטקסט ספרותי

לכתוב סיפור עם כל החושים


כשסבא מספר, על אבא שלו שהיה סוחר בעיראק או על אמא שהצילה את אחותה הקטנה, הנכדים רואים את פניו. הם מרגישים את המגע: הוא מחבק אותם והם מרגישים בכוח זרועות ובמגע ידיו המגוידות.
הם גם שומעים את קולו, את קולו המוכר, הצרוד קצת והרך, מרגיע, קול שהם מכיריו את כל גווניו. סבא מספר על משהו רחוק. הוא מתעכב, הוא לוקח אוויר ואחר כך נאנח, נעצר… כל זה לא קיים כשאתה כותב את סיפורך על הנייר או על מקלדת המחשב. הקורא לא מכיר את סבא ולא מרגיש אליו רגשות מיוחדים טרם התחיל לקרוא. רגשות הקורא רק נולד רק עם הקריאה עצמה.
הקורא לא רואה את פניך ולא יכול להתרשם מהבעותיך. הוא גם לא שומע את קולך המיוחד רק לך. עליך לחשוב על כל זה כשאתה כותב את זיכרונותיך.

ספרותי אין פירושו יפה
זה בדיוק מה שנקרא “להפוך את הטקסט לטקסט ספרותי”. טקסט ספרותי – אין פירוש הדבר טקסט יותר יפה, טקסט בשפה יותר גבוהה. טקסט ספרותי פירושו טקסט שמוצא את דרכו אל הקורא, שהקורא מרגיש את המתרחש בו וגם חש אותו בחושיו.
לכן חשוב לספר לא רק “מה קרה”, אלא בעיקר איך קרה. ניתן לעשות זאת בעזרת מה שרואים, שומעים, וגם תוך גיוס חוש המישוש והטעם. תחשבו על זה כשאתם כותבים את זיכרונותיכם.

עוד על כתיבת זיכרונות וביוגרפיה

עוד מהבלוג של מירי ליטווק - סופרת זכרונות

תצוגה מקדימה

דמעות האופרה - סיפור

אמא הוציאה מהאינטרנט את תקציר העלילה. "אתה לא צריך את זה, אתה מכיר את הסיפור של אוניֶיגין", היא הפנתה את ראשה אלי והושיטה את הדפים לאבא. "אל תשכח, גידי", היא הוסיפה בנימה...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

רגליים ישרות - הן נפגשו אחרי שישים שנה

הלכתי למרילה כל שבוע ושמעתי את סיפורה, הקלטתי אותה והכנתי את החומרים לכתיבה. בנעוריה היא הייתה יפה, בלונדינית. ראיתי בתמונות. היה קיץ. השמש החמה הלמה בי כשיצאתי לרחוב...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

אישה יפה

"אחותי רינה נולדה ארבע שנים אחרַי קיבלה את כל אהבתה של אמי. זאת הייתה החלוקה. היא הייתה הבת של אמא ואני - לא. כולם ידעו את זה בכל פלגי המשפחה: אמא אהבה רק את רינה. הרגשתי...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה