הבלוג של מירי ליטווק - סופרת זכרונות

savtamirie

סופרת ומתרגמת, מחברת ספרי ביוגרפיות, זיכרונות, הנצחה וספרי משפחה. כלת פרס היצירה מטעם ראש הממשלה. ספרים: "רוסיות ישנות עירומות" פועלים; "שמש מאחורי הגב" ו"געגועים לחושך" הקיבוץ המאוחד. על היצירה הספרותית... +עוד

סופרת ומתרגמת, מחברת ספרי ביוגרפיות, זיכרונות, הנצחה וספרי משפחה. כלת פרס היצירה מטעם ראש הממשלה. ספרים: "רוסיות ישנות עירומות" פועלים; "שמש מאחורי הגב" ו"געגועים לחושך" הקיבוץ המאוחד. על היצירה הספרותית באתר: www.mirielitvak.com על כתיבת ספרי ביוגרפיה וסיפורי חיים באתר: www.alife.co.il תרגומים סיפורת ושירה. "אנחנו" מאת יבגני זאמיאטין (רומן, הוצאת בבל), "בוריס פַּסְטֶרְנַק", "מארינה צְווֶטאייֶבה", "אנה אחמטובה", "אלכסנדר בלוק", (הוצאת גוונים). למדה תיאטרון באוניברסיטת תל אבי ובאוניברסיטת סורבון בפריז.

עדכונים:

פוסטים: 105

החל מינואר 2015

אפשר להבין את גלדיס אייזנך – על ספרה של אירן נמירובסקי “איזבל”

ספרה של אירן נמירובסקי “איזבל” מראה היטב כמה העולם השתנה. בלי להפחית מהאתגרים העומדים בפני המאבק לשיפור מעמד האישה בעולמנו, על פי “איזבל” שעלילתו מתרחשת לפני ובזמן מלחמת העולם הראשונה, והוא יצא לאור לפני שמונים שנה בסך הכל, אפשר לחוש היטב כמה הנוערים והיופי של האישה היו להישגיה היחידים, וכמה הייתה קורבן לדעות קדומות ולמוסכמות חברתיות.
 אירן נמירובסקי, סופרת יהודיה שחייתה בצרפת, כתבה בצרפתית ונספתה באושוויץ
גלדיס אייזנך גיבורת הספר היא אישה פתיינית ורבת חשק שאיש צעיר מכונה אותה איזבל, בעקבות הדמות התנ”כית המסמלת את תענוגות הבשרים, המלכת איזבל אשת אחאב. גלדיס אייזנך היא אישה יפה, אישה יפה מאוד. בנעוריה יופייה היה מסנוור ואף לא פג עם התבגרותה, במידה ידועה. כנגד כל הסיכויים היא מצליחה לשמר את יופייה ולהסתיר את גילה האמתיתי מכל מחזריה וממאהבה. שני אלה, היופי והגיל, הופכים לדבר המעסיק וממלא את חייה. כי גלדיס אייזנך רוצה לחיות, להיות נחשקת, מחוזרת, היא זקוקה לתחושת השליטה הנשית בגבר בכוח התשוקה והפיתוי.
אירן נמירובסקי
אובדן יופייה וגילוי גילה האמיתי אורבים לה בתור הסכנה האיומה ביותר ולגזול ממנה את היקר לה מכל: את מאהבה. לא, לא מדובר באהבה. לכך לא מקווה גברות הספר של אירן נמירובסקי. גלדיס משתוקקת להערצה הגברית, לשמחה בחברה ובבילויים, וככל הנראה למה שהיו מכנים היום באופן פשוט, לסקס. אך בעולמה רצונה של אישה בת שישים או בת חמישים להנות מהחיים הוא בושה וחטא. בֶרְנַר מַרְטַן, נכדה הביולוגי, משתמש בנורמה הרווחת כדי לאיים על גלדיס ולסחוט אותה. גם היא מכירה בעוונה. “כן, אני אישה זקנה שחטאה חטא כבד”, היא מעידה.

ספרה של אירן נמירובסקי "איזבל"

ספרה של אירן נמירובסקי “איזבל”


מה היו אומרות על כך הסבתות של היום, כוכבות הקולנוע ונשות החברה שמעצבות את מראיהן בעזרת ניתוחים פלסטיים וטכנולוגיית ההצערה?
ברומן “איזבל” אירן נמירובסקי, מחברת “הסוויטה הצרפתית”, מעצבת דמות של אישה שהחברה דוחה אותה, והיא אמורה לעורר סלידה, אך הקורא פוגש אישה אומללה, בודדה, מיוסרת. האיום של גילוי הגיל מוביל אותה בסופו של דבר לרצח.
אל מול הסכנה להפסיד את מאהבה, גלדיס אייזנך , קורבן הסחיטה, רוצחת את ברנר מרטן. כי בחברה שהיא חייה האישה נמדדת לפי יופי ונעורים, וכאשר אלה פגים, אין לה עוד שום ערך. אפשר להבין את גלדיס אייזנך.

לכתיבה בהזמנה, ספר בכל תחום ועל כל נושא

עוד מהבלוג של מירי ליטווק - סופרת זכרונות

תצוגה מקדימה

דמעות האופרה - סיפור

אמא הוציאה מהאינטרנט את תקציר העלילה. "אתה לא צריך את זה, אתה מכיר את הסיפור של אוניֶיגין", היא הפנתה את ראשה אלי והושיטה את הדפים לאבא. "אל תשכח, גידי", היא הוסיפה בנימה...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

רגליים ישרות - הן נפגשו אחרי שישים שנה

הלכתי למרילה כל שבוע ושמעתי את סיפורה, הקלטתי אותה והכנתי את החומרים לכתיבה. בנעוריה היא הייתה יפה, בלונדינית. ראיתי בתמונות. היה קיץ. השמש החמה הלמה בי כשיצאתי לרחוב...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

אישה יפה

"אחותי רינה נולדה ארבע שנים אחרַי קיבלה את כל אהבתה של אמי. זאת הייתה החלוקה. היא הייתה הבת של אמא ואני - לא. כולם ידעו את זה בכל פלגי המשפחה: אמא אהבה רק את רינה. הרגשתי...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה