הבלוג של מירי ליטווק - סופרת זכרונות

savtamirie

סופרת ומתרגמת, מחברת ספרי ביוגרפיות, זיכרונות, הנצחה וספרי משפחה. כלת פרס היצירה מטעם ראש הממשלה. ספרים: "רוסיות ישנות עירומות" פועלים; "שמש מאחורי הגב" ו"געגועים לחושך" הקיבוץ המאוחד. על היצירה הספרותית... +עוד

סופרת ומתרגמת, מחברת ספרי ביוגרפיות, זיכרונות, הנצחה וספרי משפחה. כלת פרס היצירה מטעם ראש הממשלה. ספרים: "רוסיות ישנות עירומות" פועלים; "שמש מאחורי הגב" ו"געגועים לחושך" הקיבוץ המאוחד. על היצירה הספרותית באתר: www.mirielitvak.com על כתיבת ספרי ביוגרפיה וסיפורי חיים באתר: www.alife.co.il תרגומים סיפורת ושירה. "אנחנו" מאת יבגני זאמיאטין (רומן, הוצאת בבל), "בוריס פַּסְטֶרְנַק", "מארינה צְווֶטאייֶבה", "אנה אחמטובה", "אלכסנדר בלוק", (הוצאת גוונים). למדה תיאטרון באוניברסיטת תל אבי ובאוניברסיטת סורבון בפריז.

עדכונים:

פוסטים: 105

החל מינואר 2015

ההגות הדתית של לב טולסטוי מפורסמת. אוהבים להזכיר את יחסו השלילי למוסיקה ולהזכיר את דעותיו על שקספיר. אך בכתביו וביומניו של טולסטוי וכן בזיכרונות של ידידיו ניתן למצוא לא מעט הרהורים על תהליכי יצירה ומשמעותה, על תפקידי הכתיבה בחיים של יוצר ועל מהות האמנות בכלל.
“בכל יצירה ספרותית יש להבדיל שלושה מרכיבים ” מצטט אנטולי קוני, סופר ומשפטן, את טולסטוי בזיכרונותיו: “המרכיב העיקרי הוא התוכן, אחריו בא להט היוצר לנושא שלו ולבסוף המיומנות הטכנית. ההרמוניה בין התוכן ללהט לנושא מעניקים ליצירה את השלמות, ובעקבות כך המיומנות הטכנית תגיע בדרך כלל מאליה .
“ביצירתו של טורגנייב למעשה התוכן אינו רחב, אך הלהט לנושא כתיבתו עצום והטכניקה נפלאה. אצל דוסטייבקי – להיפך, תוכן נרחב, אך שום מיומנות טכנית, ואצל נקרסוב גם תוכן וגם טכניקה, אך להט האמיתי לנושא חסר”.

לב טולסטוי בחוג משפחתו ביאסנייה פוליאנה

לב טולסטוי בחוג משפחתו ביאסנייה פוליאנה


טולסטוי מדבר בעצם על כך שמרכיב הצורה והכשרון ליצור אותה הוא זניח. הוא אומר זאת גם בכתביו הספרותיים. למשל, כאשר וורונסקי ואנה מבקרים בחדר עבודתו של צייר בן ארצם באיטליה (בחלק השני של הרומן), אחד ממלוויהם טוען שהצייר מוכשר, אך חסרה לו ההשכלה. על כך משיב הצייר בלבו שאילו הטבחית ידעה לראות את מה שרואה הוא, גם היא הייתה יודעת גם לצייר את מה שראתה. זהו בדיוק הביטוי של “של הטכניקה שמגיעה לאיכות ידועה מאליה..”
הסופר והמשפטן אלכסנדר ז’ירקביץ’ מצטט את טולסטוי: “בכל יצירה צריכים להתקיים שלושה תנאים כדי שהיא תהיי מועילה לבריות. א. חדשנות התוכן; ב.צורה או כפי שנהוג לכנות זאת אצלנו, כשרון; וג. היחס הרציני והתשוקה של היוצר לנושא. התנאים הראשון והשלישי הכרחיים, והשני יכול לא להתקיים כלל. איני מכיר בכישרון ואני סבור שכל אדם, אם יודע קרוא והכתוב, בהתקיים שני התנאים המצוינים על ידי יכול לכתוב יצירה טובה”.

www.mirielitvak.com
www.alife.co.il
בפייסבוק: מירי ליטווק – סופרת זיכרונות

עוד מהבלוג של מירי ליטווק - סופרת זכרונות

תצוגה מקדימה

דמעות האופרה - סיפור

אמא הוציאה מהאינטרנט את תקציר העלילה. "אתה לא צריך את זה, אתה מכיר את הסיפור של אוניֶיגין", היא הפנתה את ראשה אלי והושיטה את הדפים לאבא. "אל תשכח, גידי", היא הוסיפה בנימה...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

רגליים ישרות - הן נפגשו אחרי שישים שנה

הלכתי למרילה כל שבוע ושמעתי את סיפורה, הקלטתי אותה והכנתי את החומרים לכתיבה. בנעוריה היא הייתה יפה, בלונדינית. ראיתי בתמונות. היה קיץ. השמש החמה הלמה בי כשיצאתי לרחוב...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

אישה יפה

"אחותי רינה נולדה ארבע שנים אחרַי קיבלה את כל אהבתה של אמי. זאת הייתה החלוקה. היא הייתה הבת של אמא ואני - לא. כולם ידעו את זה בכל פלגי המשפחה: אמא אהבה רק את רינה. הרגשתי...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה