הבלוג של מירי ליטווק - סופרת זכרונות

savtamirie

סופרת ומתרגמת, מחברת ספרי ביוגרפיות, זיכרונות, הנצחה וספרי משפחה. כלת פרס היצירה מטעם ראש הממשלה. ספרים: "רוסיות ישנות עירומות" פועלים; "שמש מאחורי הגב" ו"געגועים לחושך" הקיבוץ המאוחד. על היצירה הספרותית... +עוד

סופרת ומתרגמת, מחברת ספרי ביוגרפיות, זיכרונות, הנצחה וספרי משפחה. כלת פרס היצירה מטעם ראש הממשלה. ספרים: "רוסיות ישנות עירומות" פועלים; "שמש מאחורי הגב" ו"געגועים לחושך" הקיבוץ המאוחד. על היצירה הספרותית באתר: www.mirielitvak.com על כתיבת ספרי ביוגרפיה וסיפורי חיים באתר: www.alife.co.il תרגומים סיפורת ושירה. "אנחנו" מאת יבגני זאמיאטין (רומן, הוצאת בבל), "בוריס פַּסְטֶרְנַק", "מארינה צְווֶטאייֶבה", "אנה אחמטובה", "אלכסנדר בלוק", (הוצאת גוונים). למדה תיאטרון באוניברסיטת תל אבי ובאוניברסיטת סורבון בפריז.

עדכונים:

פוסטים: 105

החל מינואר 2015

הכוח המרפא של הזקנה

אישה קשישה שמביטה לאחור רואה את הדברים באורח צלול יותר

אי אפשר הכל
כל החיים של אדם, גם אם מדובר באיש צעיר, לא יכולים להיכנס לתוך ספר. זהו ההבדל העיקרי בין ספרות של ממש לבין ספר שמתעד חיים של אדם, מה שנוהגים לכנות היום “סיפור חיים” או ספר ביוגרפיה. כמובן, אפשר לכתוב ספר אמיתי, ספרות טובה ומצוינת, סיפור שמתעד חיים של אדם, אבל ספר כזה לא יכלול את כ-ל אירועי החיים של אדם ולא בסדר הכרונולוגי, ולא עם כ-ל הפרטים, אף שבקריאה תיווצר תחושה שהספר אכן משקף את הכל בשלמותו.
הסופר יורם קניוק אמר לי פעם על ספר של מישהו: “הוא לא מחק מספיק, כי לכתוב זה בעיקר עריכה”. ואני מוסיפה: “ועריכה זה בעיקר למחוק. או קודם כל למחוק”.
לכתוב ולנוח
כתבתם? הצלחתם לפרוש את הדברים על הנייר? יש לכם הרגשה טובה? אתם חשים הקלה, שחרור. עכשיו תמחקו! לפחות בשלב ההתחלתי אפשר לומר: תמחקו ככל שתוכלו. אחר כך הניחו בצד. כעבור זמן מה קראו שוב ושוב תמחקו.
גם בכתיבת סיפור חיים, כמו בכל ספר, חשוב למקד את הסיפור, להחליט מה העיקר ומה הטפל בו, ואת הטפל – למחוק! לא רק לצמצם, לטשטש, אלא גם להעלים לגמרי.
מה במוקד?
ברצף החיים של כל אדם ישנה תקופה או אירוע או התרחשות או אדם כלשהו שיש לו משמעות מיוחדת. אם זה אבא שנפטר צעיר או נישואים שנכרתו נגד הרצון או היופי המיוחד של הגיבור או המחלה שלו. מוקד כזה נמצא בכל תקופה במהלך החיינו, אך כאשר מביטים לאחור בגיל מופלג הדברים נראים ברורים וצלולים יותר. בדרך כלל המרואיין שלי חוזר שוב ושוב לנקודה המשמעותית שמאחוריה מסתתרים השמחות והתהפוכות, האהבות והחמצות.
alife.co.il
mirielitvak.com
בפייסבוק: סופרת זיכרונות – מירי ליטווק

עוד מהבלוג של מירי ליטווק - סופרת זכרונות

Thumbnail

דמעות האופרה - סיפור

אמא הוציאה מהאינטרנט את תקציר העלילה. "אתה לא צריך את זה, אתה מכיר את הסיפור של אוניֶיגין", היא הפנתה את ראשה אלי והושיטה את הדפים לאבא. "אל תשכח, גידי", היא הוסיפה בנימה...

תגובות

פורסם לפני 6 years
Thumbnail

רגליים ישרות - הן נפגשו אחרי שישים שנה

הלכתי למרילה כל שבוע ושמעתי את סיפורה, הקלטתי אותה והכנתי את החומרים לכתיבה. בנעוריה היא הייתה יפה, בלונדינית. ראיתי בתמונות. היה קיץ. השמש החמה הלמה בי כשיצאתי לרחוב...

תגובות

פורסם לפני 6 years
Thumbnail

אישה יפה

"אחותי רינה נולדה ארבע שנים אחרַי קיבלה את כל אהבתה של אמי. זאת הייתה החלוקה. היא הייתה הבת של אמא ואני - לא. כולם ידעו את זה בכל פלגי המשפחה: אמא אהבה רק את רינה. הרגשתי...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים