הבלוג של שרית חיים

הרומן שלי עם מילים

מחברת הדואט ״עוצרת נשימה״ ו״מחסיר פעימה״ על תהליך הכתיבה, הוצאת הספר, והיום שאחרי וכמובן על הנושא הלוהט - ספרים בז׳אנר הרומנטי /אירוטי

עדכונים:

פוסטים: 12

החל ממרץ 2013

פגשתי אותו בחנות של סטימצקי, הוא הביט בי קצת מבוייש, ואני נעצתי בו עיניים בחזרה. הדבר הראשון שמשך אותי היה המראה החיצוני שלו. חתיך, עטוף בשחור, עם מעט נגיעות של אפור. בשנייה אחת התאהבתי, רק שאז עוד לא ידעתי שההתאהבות הזו תהפוך להתמכרות ושבכלל לא מדובר רק במראה החיצוני.

24/12/2016

על מי אני מדברת? חכו קצת, עוד רגע תדעו…

אבל קודם, כמה מילים על האהבה הכי גדולה שלי – קריאת ספרים.
כל מי שמכיר אותי יודע שאני קוראת ספרים סדרתית. לאורך השנים קראתי כמעט את כל סוגי הז׳אנר. ספרי מתח, ספרי פרוזה, מדע בדיוני, שירה, מה לא. אבל הספרים שתמיד עניינו אותי הכי הרבה היו ספרים שנכתבו על אהבה.
קראתי בשקיקה את הספרים של דבורה עומר, דניאל סטיל, נעמי רייגן וגם את הספרים של הרולד רובינס ודומיו.

לפני חמש שנים, בשיטוט אקראי בחנות הספרים ראיתי אותו, את ״חמישים גוונים של אפור״, לא ידעתי עליו שום דבר, רק הכריכה משכה אותי. שאלתי את המוכרת אם היא ממליצה על הספר, היא לא ענתה לי, רק חייכה מן חיוך מוזר שכזה.
כבר בעמודים הראשונים של הספר, הבנתי שמדובר בחתונה קתולית. שסוף סוף מצאתי את הז׳אנר שהכי עושה לי את זה, פעם ראשונה שהרגשתי באמת בבית. קראתי את הספר בנשימה אחת, לא יכולתי להפסיק. כשהגעתי לעמוד האחרון, ידעתי שאני חייבת את ההמשך כאן ועכשיו. ביקור נוסף בסטימצקי הבהיר לי שהספר השני והשלישי טרם יצאו בישראל. אז פניתי לאמזון, כשגיליתי שיש את הספרים בפורמט מודפס ואלקטרוני, רכשתי מיד את שניהם בפורמט אלקטרוני והתיישבתי לקרוא. אמרתי לכם…הייתי חייבת את ההמשך כאן ועכשיו.
כשסיימתי אותם, חזרתי לאמזון וחיפשתי ספרים דומים, הייתי אחוזת אמוק, רציתי עוד, רציתי יותר. מאז ועד היום, מרבית הספרים שאני קוראת שייכים לז׳אנר הרומן רומנטי/אירוטי.

בהתחלה התביישתי, התחבאתי, כשאנשים שאלו אותי מה הספר האחרון שקראתי, הסברתי שאני קוראת באנגלית ובפורמט דיגיטלי. זה היה תירוץ מעולה, כי אחרי המשפט הזה, אף אחד כבר לא התעקש. כשישבתי בתור בקופת החולים, או ברכבת, דאגתי לשבת במקום מבודד, הפניתי את הקינדל אליי, כך שאנשים לא יוכלו לראות מה אני קוראת. באמת ובתמים התביישתי.
אבל אז גיליתי את הקבוצות בפייסבוק, והכרתי עוד נשים שקוראות את הז׳אנר הזה. התחלתי לדבר על זה גם בפומבי ולאט לאט הבושה נעלמה. משיחות עם אנשים שלא קוראים את הז׳אנר (בואו נודה על האמת, בעיקר עם נשים) הבנתי שהתפיסה הרווחת היא שהז׳אנר הזה הוא לא ״ספרות״ (במקרה הטוב) או שהוא בעצם פורנו (במקרה הפחות טוב). זה דירבן אותי להמשיך ולדבר על זה, להמשיך ולהסביר, למה בכלל אני קוראת את הז׳אנר הזה.
עשיתי את זה עד עכשיו בשיחות אחד על אחד, אבל אולי הגיע הזמן להפיץ את הבשורה הלאה :)

Screenshot 2016-12-24 15.27.43

הז׳אנר עוסק קודם כל בסיפור אהבה, ביחסים בין בני זוג (והם לא חייבים להיות בני אותו מין). על השינוי שהם עוברים בזכות האהבה, ועל ההקרבה שהם מוכנים להקריב למען האחר. כן, יש סצנות סקס בספרים האלו, אפילו סצנות בוטות, אבל הן לא  המרכיב העיקרי של הסיפור.
גל ברקן היטיבה להסביר את זה בכנס הרומנטיכאן כששאלו אותה למה היא כותבת סקס. חוץ מהתשובה הסטנדרטית של ״למה לא?״, היא הסבירה שאנחנו כקוראות לא רוצות לעזוב את הגיבורים של הספר כשהם נכנסים לחדר השינה. אנחנו רוצות להיכנס יחד איתם, להיות חלק ממה שקורה בחדרי חדרים.
אבל יש לזה עוד סיבות, אחת מהן היא שהז׳אנר הזה גרם לנשים להיפתח ולדבר על זה. אם עד פרוץ הז׳אנר לחיינו, לדבר על סקס היה נחלתם הבלעדית של גברים, היום, זה גם השיח של נשים.
פתאום לעשות סקס זה לא רק מטלה של סוף יום, זה לא רק עוד משהו שצריך לסמן עליו וי ושנייה אחרי זה לקום לסדר את הבית או להכין סנדוויצ’ים לילדים (וסליחה על השוביניזם לרגע). פתאום נשים דורשות מבני הזוג שלהן, הן יודעות להגיד מה הן רוצות, הן לא מתביישות, אבל בעיקר – הן מתאהבות מחדש בבני הזוג שלהן.

אז אם נחזור רגע לתפיסה הרווחת שהז׳אנר הזה הוא פורנו, התשובה שלי היא  - לחלוטין וחד משמעית - לא!
פורנו במהות שלו מתעסק אך ורק באקט המיני, זה משהו טכני, לא אישי, ובוודאי שהוא לא מדבר על יחסים בין בני אדם.
אז רגע לפני שאתם מבטלים ספר בז׳אנר הזה כספר נחות או לא ראוי, חישבו על זה רגע, סצנות הסקס הן בסך הכל נדבך נוסף בסיפור האהבה. זה הכל.

עוד מהבלוג של שרית חיים

Thumbnail

ואני רציתי בכלל לכתוב ספר על שיווק...

הכל התחיל בחודש יוני 2014, כשנתקלתי בפוסט בפייסבוק על סדנת כתיבה של אילן הייטנר, שכתב את ״חכמת הבייגלה״. שמה של הסדנה מצא חן בעיניי, ״לצאת לאור״ הוא קרא לה....

תגובות

פורסם לפני 4 years
Thumbnail

לכתוב מחוץ לקופסה בז׳אנר הרומן רומנטי

את הסקירה הזו כתבה אליס, שכתבה את ״תראה אותי״. זו אחת הסקירות האהובות עלי, כי בכמה משפטים היא סיכמה את הספר ואת הדרך שבה בחרתי ללכת. הספר שכתבתי מקוטלג בז׳אנר הרומן רומנטי אירוטי, כי יש בו סצנות סקס גרפיות וכי מדובר על...

תגובות

תגיות:

פורסם לפני 4 years
Thumbnail

החיים ללא פייסבוק

את מסוגלת לעשות את זה? באמת? הרי את גרה ברשתות החברתיות תגידי, זה לא יפגע בך אם לא תהיי שם? רגע, את לא מתפרנסת מזה?  אבל למה למחוק את החשבונות שלך? פשוט תגבילי את עצמך לשעה ביום אילו פחות או יותר התגובות שקיבלתי מחברים...

תגובות

פורסם לפני 2 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים