הבלוג של שרית פליין

דברים שרציתי לומר

שרית פליין- כתיבת וניהול תכנים הפקת קליפים מוזמנים לקרוא גם כאן: www.saritflain.co.il

עדכונים:

פוסטים: 104

החל מאפריל 2011

מבין כל התחומים הנלמדים, השער החשוב ביותר אל הצלחה היא השפה, כמה עצוב שהשער הזה חלוד ורעוע אצל אנשים רבים כל כך. אם אליעזר בן יהודה לא היה כבר מת- הוא היה מת.

20/01/2013

בשבוע שעבר כתבה גל ברקן בעמוד הפייסבוק שלה טקסט כואב על מצבה של השפה העברית.

הטקסט נגע בי במקומות שעליהם אני מרבה לחשוב ,  ובעיקר לכאוב , כמי שהיתה  מורה והתמחתה בעיקר בלימודי השפה העברית, אבל בעיקר כאמא וכאזרחית ישראלית.

נולדתי שנה אחרי שהורי עלו לארץ , ובכל זאת העברית  שבפי היתה מדויקת כבר כילדה , עד כדי כך , שאמי מספרת בגאווה,על  הגננת שתהתה כיצד בת להורים עולים חדשים שפתה עשירה ומדויקת כל כך.

אני אגיד לכם כיצד זה קרה-

הורי ידעו מה ששנים אחר כך למדתי שהוכח מחקרית-  מבין כל התחומים הנלמדים, השער החשוב ביותר אל הצלחה היא השפה. כן , כן, חשוב יותר ממתמטיקה. אדם ששולט בשפה מחזיק בידיו את המפתח לשערים רבים.

שפה, היא ידע, היא כוח.

לא במקרה במשך שנים רבות העדיפה הכנסייה להחזיק את מאמיניה בעמדת נחיתות של מי שאינם יודעי קרוא וכתוב.

למרבה הפלא ,גם מדינת ישאל הבחינה בשלב כלשהו מה חשיבותה של השפה ובעקבות התקפת מבחני המיצ”ב תוגברו שעות השפה בבתי הספר( מה שמוכיח שבכל רע טמון גם טוב) , אבל , אף על פי כן ולמרות הכל, השפה הנשמעת במקומות רבים כל כך אינה תקנית וחמור מכך- היא רדודה.

ולא, אני לא מתכוונת לשימוש בסלנג(כן אני יודעת שצריך לומר עגה, אבל יש גבול)

אני בהחלט בעד סלנג , ולא בכל מקרה מתאים השימוש במשלב לשוני גבוה, אבל הזילות של השפה היא סממן לזילות של כל היחס לתרבות,  ולא- אל תספרו לי שהילדים של היום לא מוכנים להקשיב לסיפורים שנכתבו בשפה עשירה, גם אני מגדלת את הילדים של היום, הם בהחלט שולטים ברזי השפה העברית על כל משלביה, סלנג לצד מילים כגון סממן.. וכן הייתי מורה מספיק שנים כדי לדעת שזה תלוי בנו.

התלמידים שלי הכירו את לאה גולדברג ולכן ידעו מה פירוש המילה אסותא, הם הקשיבו לי קוראת באוזניהם את ” מרק דלעת” עליו כתבתי כאן , ולכן ידעו  שעל גיטרה פורטים ומלח למרק בוזקים.

אני מרבה לכתוב על כוחה של מילה. גם איכות המילה הוא חלק מכוחה.

מילים נועדו להעביר רעיונות, מחשבות, רגשות. אם לא נתייחס אליהן במלוא הרצינות , הרי שאנו לא מתייחסים לעצמנו ולזולתנו ברצינות.

המילים הן הקול של הכל , והקול הזה חייב להיות מדויק ,נקי צלול ועשיר.

אני מזמינה אתכם לבקר באתר שלי ולקרוא עוד על כוחן של המילים. כאן או בעמוד הפייסבוק שלי כאן

עוד מהבלוג של שרית פליין

תצוגה מקדימה

יום אחד זה יקרה?

הרופאה שאמרה לי״ אני מטפלת רק בדברים אמיתיים. לא בפיברומיאלגיה״ כנראה לא תקרא את ההנחיות החדשות שפירסם האיגוד הישראלי לריאומטולוגיה, בשיתוף עם איגוד רופאי המשפחה, מאחר...

תצוגה מקדימה

להיות מורה בישראל-מקצועות הלוואי

אז מה זה אומר להיות מורה? זה בעצם קצת מכל מקצוע. נכון שלכל תרופה יש את הדף הזה של תופעות לוואי אפשריות? אז הנה מקצועות הלוואי של המורה. שלא תגידו שלא הזהרתי אתכן. קצת כמו...

תגובות

פורסם לפני 8 years
תצוגה מקדימה

עוגת שוקולד בקלי קלות

שלושת השבועות האחרונים היו לא קלים. עקיצת עכביש שהסתבכה, הובילה לפרוצדורה כירורגית ולשלושה שבועות של אנטיביוטיקה חזקה. הגוף נלחם בדלקת והפיברו ״ החביב״ שלי...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה