הבלוג של ספיר ליברובסקי-שר

צועדת בדרכי גורלי

פמיניסטית מדופלמת.

עדכונים:

פוסטים: 4

החל מנובמבר 2015

אתמול נפל דבר בישראל בתחום דת-ומדינה בישראל – הממשלה אישרה את מתווה הפשרה בכותל. זהו תקדים היסטורי המעניק לזרמים הלא-אורתודוקסים מעמד רשמי. המתווה שאושר קובע כי הכותל המערבי ישרת את כל הזרמים ביהדות ויאפשר לנשים וגברים להתפלל בו יחד. המתווה הזה הושג לאחר כמעט שלושה עשורים של מאבק.

01/02/2016

במהלך שנות ילדותי ונעוריי, בפעמים המעטות שהלכנו כמשפחה לבית-הכנסת כדי לציין חגים ושמחות משפחתיות, זה היה בבית הכנסת הרפורמי בית דניאל בתל-אביב. בבית הכנסת השוויוני, אין הפרדה בין גברים ונשים, לא בתפילה ולא בריקודים, לא הייתי צריכה ללבוש חצאית או שמלה, וגם לא נדרשתי לשום הוכחה על קיום מצוות כלשהן. יהודיה כפי שאני, התקבלתי בברכה.

זו היהדות שהכרתי. רק כשבגרתי גיליתי שחייתי בתוך בועה עוטפת, ושבישראל היהדות בכלל לא נראית כך. יותר מזה, גיליתי שרוב האוכלוסייה בכלל לא מכירה את התנועה הרפורמית (או הקונסרבטיבית, או רחמנא ליצלן – החילונית!!), וכי רוב האנשים סבורים שאישה ששמה כיפה, עולה לתורה, מניחה תפילין או שמה טלית, היא במקרה הטוב פתטית ובמקרה הרע מבזה את היהדות.

על דתיים-אורתודוקסיים שמתנגדים לזרמים הנוספים ביהדות ומזלזלים בהם, אני אפילו לא אתחיל לדבר. אותם כנראה לעולם לא אצליח לשכנע בנחיצות של הזרמים הלא-אורתודוקסיים. אבל החילונים שמסתכלים בגיחוך על הזרמים הלא אורתודוקסיים ולא מבינים מה יש לאישה להתפלל בכותל עם ספר תורה, שחושבים שהן חבורת פמיניסטיות (כגנאי כמובן) שפשוט רוצות תשומת לב, אותם חילונים שאמרו לי אתמול שאם הנושא הזה בכלל מדבר אליי אז אני בטח לא מאמינה באבולוציה (גילוי נאות: אני כן) – אתם, ידידיי, ההוכחה לכך שהרבנות ניצחה!

הרבנות, שהשתוללה לנו על היהדות, שהגישה לציבור יהדות בדמות אורתודוקסיה שמרנית, בדמות מונופול על הנישואין, בדמות היעדר תחבורה ציבורית בשבת, בדמות פטריארכיה וחוסר שוויון מגדרי שצועק לשמיים – הרבנות הזו ניצחה אותנו. היא ניצחה כי היא גרמה לאנשים לחזור לדיכוטומיה – או שתאמיני באלוהים ותקיימי מצוות ואז נוכל לקבל את הרצון שלך לכותל שוויוני, או שאת לא מאמינה באלוהים, לא מקיימת מצוות, ואז כל הדבר הזה בכלל לא אמור לעניין אותך.

עליה שלי לתורה בבית הכנסת הרפורמי בפולין באוקטובר האחרון

עליה שלי לתורה בבית הכנסת הרפורמי בפולין באוקטובר האחרון

דווקא בישראל, מדינת הלאום היהודי, אין חופש דת. אין הכרה בזרמים הלא אורתודוקסיים מבחינה חוקתית והיעדר ההכרה הזה מחלחל גם לשאר האוכלוסייה. זה הדהים אותי אז ומדהים אותי עד היום. מאז למדתי, צמחתי, התבגרתי וחקרתי את התחום הסבוך של דת ומדינה והיום אני עמוק בתוכו. ברגע שנכנסים לזה – קשה לצאת. ברגע שמבינים את האבסורד, את ההדרה, את השוביניזם, את השחיתות ואת כל הרע שגורם למציאות הזו – חייבים להמשיך בכל הכוח כדי להיאבק על דמותה היהודית של ישראל. זה לא נושא שולי, מדובר פה על הזהות שלנו.

רק לפני כמה ימים התפרסמה כתבה על כך שהחילונים נטשו את התנ”ך. אם לא נכיר את המקורות שלנו, אז מה הופך אותנו ליהודים? אנחנו מדברים עברית, מציינים את החגים היהודיים ומזוהים עם ההיסטוריה היהודית. אנחנו חלק מהקולקטיב הזה. נרצה או לא נרצה. והיהדות הזו, מבקשת בעידן הזה לקבל דמות שוויונית, ליברלית, פתוחה, ויותר מזה – קהילתית. כי תחושת הבית שהקהילות הפלורליסטיות (בהן גם כמובן קהילות אורתודוקסיות שוויוניות וליברליות) מאפשרות – לא יסולאו בפז.

הציונות, שהייתה תנועה חילונית במהותה, והעבודה הקשה על הקמת המדינה, הביאו להתרחקות מארון הספרים היהודי. זה היה גלותי ומיושן. מנוגד להשכלה. והיום כולנו משלמים את המחיר על הטעות הזו. אין לנו ידע ביהדות. לא קיבלנו כלים יהודיים בבית הספר הממלכתי ובבית החילוני שלנו. נתנו את הידע הזה על מגש של כסף לציבור הדתי. הדיכוטומיה של הרבנות האורתודוקסית שוב ניצחה – היא הוכיחה לנו שהידע הזה הוא לא שלנו. אבל היום התפכחנו, והיום אנחנו יודעים ויודעות לומר בקול ברור – גם ליהודים לא אורתודוקסיים מותר ומגיע! כי היהדות הזו היא שלנו באותה מידה כמו שהיא של האורתודוקסים המחמירים ביותר. ההתייחסות אליה אכן שונה. אבל השייכות – זהה.

ותודה מעומק הלב לנשות הכותל שהמאבק הנחוש שלהן עוד ייכתב בספרי ההיסטוריה.
ובואו לכותל לתפילה שוויונית – זה ממש כיף!

עוד מהבלוג של ספיר ליברובסקי-שר

Thumbnail

שקופה ונעלמת

גברמסקל סלמאויט, בת 29 אריתראית מתל אביב, נרצחה על-ידי בן זוגה בדרום תל אביב אשר הכה אותה עד שמתה מפציעותיה בתאריך 28/09/15 סמוך לשעה 7:00 נרצחה גברמסקל סלמאויט, אריתראית בת 29 מתל אביב על-ידי בן זוגה, סבלה הבוס, אריתריאי כבן 33,...

Thumbnail

סלחי לי אישה, האם את מעוניינת להיות אימא?

השבוע הייתי בהרצאה של ד"ר אורנה דונת תחת הכותרת "כמה מחשבות על הרצון להיות לא אמא של אף אחד". דונת מעלה שתי תופעות, הקשורות זו בזו, שברוב המדינות (ובישראל במיוחד) הן עדיין טאבו: האחת, נשים שלא רוצות להביא ילדים לעולם, והשנייה,...

תגובות

פורסם לפני 5 years
Thumbnail

והילד הזה הוא שלך, ובגללו היא ניסתה להתאבד

במוצ"ש פרסם בפייסבוק הסופר רן אפלברג פוסט קורע לב על הבת שלו בת ה-16.5, גפן, שניסתה להתאבד לאחר שבחור איתו קיימה מגע מיני צילם אותה בזמן המעשה ופרסם את הסרטון...

תגובות

טופ 20 - בלוגים