הבלוג של ספיר ליברובסקי-שר

צועדת בדרכי גורלי

פמיניסטית מדופלמת.

עדכונים:

פוסטים: 4

החל מנובמבר 2015

פוסט ויראלי בפייסבוק מספר בפואטיות על נערה שניסתה להתאבד בעקבות הפצת סרטון שלה בעל תוכן מיני, ומסתיים בנימה אופטימית. אבל כשהוא נהפך לבדיחה, היא על חשבוננו, וכולנו נשלם עליה את המחיר.

29/11/2015

במוצ”ש פרסם בפייסבוק הסופר רן אפלברג פוסט קורע לב על הבת שלו בת ה-16.5, גפן, שניסתה להתאבד לאחר שבחור איתו קיימה מגע מיני צילם אותה בזמן המעשה ופרסם את הסרטון בקרב כל החברים בתיכון. אפלברג מתאר כיצד הילדה הובהלה למיון ויצאה מזה בשלום, כיצד הוא הגיע לביתו של אותו נער שצילם ופרסם את הסרטון ולקח אותו לתחנת המשטרה כדי למסור עדות, בתמיכה של אביו של הנער. לאחר מכן שוטרי הסייבר אף פשטו על בית הספר ומחקו את הסרטון מכל מכשירי הסלולר של התלמידים.

כשהוא שב לחדר המיון, הוא ואשתו דיברו עם בתם על המקרה בצורה בוגרת ומקבלת, במסגרתה אמרה לה האם שהיא לא תאלץ לעבור בית ספר כי היא לא זו שצריכה להתמודד עם ההשלכות של האירוע. מה שהיא עשתה כשקיימה מגע מיני עם נער זה דבר טבעי (בדיוק כמו שהוריה עושים), ואילו הנער עשה מעשה פלילי בכך שצילם אותה והפיץ את הסרטון ולכן הוא יהיה זה שישלם את המחיר. הסיפור נגמר בסוף שמח למדי בו ההורים אומרים לה שהיא תמיד יכולה לבוא לדבר איתם והם יהיו שם בשבילה, כמובן, כמו הורים טובים.

הפוסט הפך במהרה לוויראלי ובתוך 6 שעות קיבל כ-38,000 לייקים ומעל ל- 10,000 שיתופים. עד כאן הכול טוב. סיפור מרגש עם מוסר השכל חיובי. אבל אז הגיע הקאץ’. מהר מאוד גילו הגולשים כי הסיפור הינו פרי המצאתו של רן אלפברג, סופר אשר נוהג לפרסם בדף הפייסבוק שלו פרוזה שאיננה מבוססת כלל על חייו הפרטיים.

מאותו רגע החל מסע הגחכה של הסופר וגרוע מכך, של הסיפור עצמו. תגובות כגון “זוהי שעתם היפה של המתנשאים”, “שבוע המודעות לגרפומניה” “הכול פיקטיבי, אפשר לצאת מהמקלטים”, “הדבר הכי נורא בסיפור הפיקטיבי של אפלברג זה שאלפי בני נוער לא יתעוררו מחר לבית הספר כי הם מנסים לאתר עכשיו את הסרטון של גפן”, “לדעתי היה צריך שהיא תמות בסוף” ועוד פניני חוכמה שכאלו. אף אחד ואחת מהמגיבים/ות לאותם גולשים לא מצא/ה לנכון להתייחס לסיפור עצמו. גם אם אפלברג המציא את הסיפור, לצערנו הוא משקף את המציאות, רק בלי הסוף האופטימי.

 צילום: shutterstock

(צילום: shutterstock)

ילדים בגיל ההתבגרות צריכים להתמודד עם הצרכים המיניים שלהם, יחד עם ציפיות וערכים חברתיים, ואלו לא תמיד תואמים. האמת לגבי מה נורמאלי ומה לא, מאוד מטושטשת וילדים יודעים בגיל מאוד צעיר על מה מותר ואסור לדבר בחברה שלהם. אבל כאשר לא מדברים על מין נוצרת בעיה בכל מדד – ביולוגי, פסיכולוגי וחברתי. רוב ההורים כיום לא מחנכים את ילדיהם למיניות כיוון שהם פוחדים לשמוע על התנסויות מהילדים שלהם, ובעיקר פוחדים לשמוע על התנסות הומוסקסואלית. מחקרים גם הראו כי הורים תמיד מעריכים שהילדים שלהם מקיימים פחות יחסי מין ממה שבפועל קורה במציאות.

בגלל הבושה והטאבו החברתי, הורים מעדיפים להתרחק מהנושא. אבל אז הם מאבדים שליטה והנערים והנערות מתחילים את הניסיונות המיניים שלהם מבלי שקיבלו כלים לכך. כשילדים בגיל ההתבגרות לא מקבלים חינוך למיניות בריאה, הם מחקים את מה שהם רואים בסרטים הפורנוגרפיים, במשחקי המחשב, בתכניות טלוויזיה ובקליפים. לא ככה אתם רוצים שהילדים שלכם יתנהגו בחוויות המיניות הראשונות של חייהם.

הורים יקרים, אתם מודלים תמידיים לחיקוי עבור ילדיכם, תהיו נוכחים בהתבגרות שלהם ותעבירו להם מסר של תמיכה. בחרתם להביא ילדים לעולם ולחנך אותם, חנכו אותם גם למיניות בריאה. לנערות הנקלעות למצב הזה נהרסים החיים ברגע אחד, ופעמים רבות זה נגמר בניסיון אובדנות. לעיתים הוא גם מצליח.

וזכרו, הפצת סרטונים בעלי תוכן מיני הינה עבירה שדינה עד חמש שנות מאסר.
אז הלוואי שכל הסיפורים כמו זה מהפוסט של אפלברג יתגלו כלא אמיתיים.

עוד מהבלוג של ספיר ליברובסקי-שר

Thumbnail

שקופה ונעלמת

גברמסקל סלמאויט, בת 29 אריתראית מתל אביב, נרצחה על-ידי בן זוגה בדרום תל אביב אשר הכה אותה עד שמתה מפציעותיה בתאריך 28/09/15 סמוך לשעה 7:00 נרצחה גברמסקל סלמאויט, אריתראית בת 29 מתל אביב על-ידי בן זוגה, סבלה הבוס, אריתריאי כבן 33,...

Thumbnail

סלחי לי אישה, האם את מעוניינת להיות אימא?

השבוע הייתי בהרצאה של ד"ר אורנה דונת תחת הכותרת "כמה מחשבות על הרצון להיות לא אמא של אף אחד". דונת מעלה שתי תופעות, הקשורות זו בזו, שברוב המדינות (ובישראל במיוחד) הן עדיין טאבו: האחת, נשים שלא רוצות להביא ילדים לעולם, והשנייה,...

תגובות

פורסם לפני 5 years
Thumbnail

גם אני אשת הכותל

במהלך שנות ילדותי ונעוריי, בפעמים המעטות שהלכנו כמשפחה לבית-הכנסת כדי לציין חגים ושמחות משפחתיות, זה היה בבית הכנסת הרפורמי בית דניאל בתל-אביב. בבית הכנסת השוויוני, אין הפרדה בין גברים ונשים, לא בתפילה ולא בריקודים, לא...

תגובות

טופ 20 - בלוגים