הבלוג של שלי ניידיץ

הבלוג של שלי

אשת תוכן, אמא לשלושה, סוגדת לחוש הומור ונטרפת מחוסר צדק.

עדכונים:

פוסטים: 12

החל ממאי 2015

התערוכה “‘קיץ דיגיטלי” משלבת בין העולם הוירטואלי לבין העולם המוחשי, מאפשרת לילדים לשים את עצמם במרכז, להיות כוכבי רשת לרגע וכמובן לעשות שימוש במגוון סוגי מסכים, מבלי שאף מבוגר יגביל אותם

05/08/2018

תערוכת "קיץ דיגיטלי" במדעטק

מוזיאוני מדע צצים בשנים האחרונות כפטריות אחרי הגשם, וטוב שכך – הילדים שלי, בכל אופן, אוהבים אותם במיוחד; גם 3 שנים אחרי הביקור שלנו בלונדע בבאר שבע, הם עדיין מבקשים “לנסוע שוב לאילת כדי לעבור במוזיאון”, גם בפארק קרסו למדע כבר ביקרנו ואיכשהו למדעטק בחיפה עוד לא הזדמנו.

תערוכת “קיץ דיגיטלי” היתה הזדמנות מצוינת לשלב בין שני תחומים שהם מאד אוהבים – מדע ומסכים. הפעם, לראשונה, הסיכום היה: אתם שותפים לבילוי? אז אתם שותפים לכתיבה.

במילים אחרות, בטקסט שלפניכם שולבו חוות דעת אותנטיות ממקור ראשון בגילאים שונים, שהרי ידוע שהאמת באה מפי הילדים.

עמדת ה"הייד פארק" הוירטואלי בתערוכה

במשך 4 שעות עברנו בין החדרים השונים, ועדיין לא מיצינו. אלמלא היה המוזיאון נסגר, היינו מבלים עוד שעתיים לפחות במבנה המרשים בו שוכן המדעטק (“היינו בחדר שכולו היה על לאונרדו דהוינצ’י. ראינו דגם מוגדל של מיסב, והתנסינו בלסובב אותו. אחר כך היינו בחדר אקוסטיקה, ובו היה הד, והתנסינו בלראות איך עובדים גלי הקול וגם שמענו כל מיני צלילים ייחודיים. בחדר האקוסטיקה היו מדרגות. עלינו למעלה במדרגות, וראינו מקום מלא חידות”).

גם החלק החיצוני המחבר בין שני חלקיו של המבנה, נוצל כדי להמחיש המצאות מעניינות לאורך ההסטוריה (“היה שם גלובוס מוגדל שאפשר היה להיכנס אליו, אז נכנסנו. ליד הגלובוס, היו 3 חבלים. מי שנתלה עליהם, והצליח להוריד את החבל למטה,  היה זה שהרים את הגלובוס למעלה. ואז היו 2 סירות קטנות שהיינו צריכים למשוך בעזרת חבלים ואז הן התגלגלו חזרה על בולי עץ”).

ילדים יוצרים צורות צבעוניות על מסך גרין סקרין

התערוכה הנוכחית משלבת בין העולם הוירטואלי לבין העולם המוחשי (“היינו בתערוכה מיוחדת במינה, ושמה “קיץ דיגיטלי”. בכניסה היה “גרין סקרין” וארגז עם אביזרים ואז כל אחד בחר אביזרים לעצמו, וצולם במסך הירוק”). יש בה מגוון שאלוני אישיות קלים לתפעול ומשעשעים, כמו גם מעוררי מחשבה; שאלון הבודק עד כמה אנחנו באמת מכירים את האדם שמולנו, שאלון שבלי שאנחנו שמים לב, הופך דיעה של אדם או רוב – לאמת מוחלטת.

עמדת הוידאו מאפשרת לילדים לשים את עצמם במרכז, ובעזרת “הייד פארק” וירטואלי, הופכת אותם לכוכבי רשת לרגע, כשאפשר להצביע להם במקום ו”להרים” ו”להוריד” אותם משל היו הכוכב הבא.

מיצג דף צביעה ענקי בתערוכת "קיץ דיגיטלי"

הביקורת על העולם הדיגיטלי המקיף וסוגר עלינו מכל עבר, והציניות הקלה שבה מועברים חלק מהתכנים, מחלחלת יותר לתודעת דור ה-X וה-Y שבחבורה ופוסחת על ילדי דור ה-Z, שהרי איך אפשר להיות חייל במשחק וגם להסתכל עליו מבחוץ בו-זמנית?

קחו לדוגמא את עמדת ה”סלפי בחופשה”, שבה מצטלמים על רקע נוף יפהפה בחו”ל לכאורה, ולצד התמונה, הטקסט “תמונה מחופשה שלא היתה”, כי מה חשוב יותר היום, החוויה או התיעוד שלה? ואולי התיעוד מספק את אותו צורך שבעבר סיפקה החוויה?

אם רוצים להפיק מהתערוכה את המיטב, נכון לחוות אותה עם תיווך של ההורים ולספק לילדים הסברים על המשמעות של מה שהם רואים וחווים, ויש אפילו סיכוי שיקשיבו אחרי שקניתם את אמונם בכך שלקחתם אותם למקום עם כל כך הרבה מסכים ואמרתם “בבקשה. זה שלכם, ללא הגבלה”.

“אנשים אנלוגיים בעולם דיגיטלי” נשמע כמו שורה משיר על הדור של אמצע המאה הקודמת; הילדים שלנו הם ישויות דיגיטליות בעולם שבאופן תמידי מנסה להבין את עצמו, ועד שיצליח – למה שלא יהנו ממנו?

עוד מהבלוג של שלי ניידיץ

תצוגה מקדימה

24 שעות של קסם

בוקר של יום הולדת הוא אחד הרגעים הכי מרגשים שיש. להתעורר אל דף לבן שהכל יכול לקרות בו, יום שלם של הרפתקאות, טלפונים מפתיעים, ברכות משמחות ותחושה כללית שסוג של מלכות הוענקה לך ל-24 שעות של קסם. ...

תצוגה מקדימה

חי ודק - ההצגה שתחסוך לכם ויכוחים

אומרים שהדרך הכי טובה להשיג שיתוף פעולה מילדים במשימות היומיומית, היא פשוט להסביר להם את הרציונל שעומד מאחורי מה שלהם נשמע כמו גחמות אקראיות של ההורים. אם הם מבינים...

תצוגה מקדימה

הפיצה הכי טעימה: ההיית או חלמתי חלום?

מה כבר אפשר לצפות ממסעדה איטלקית כשרה למהדרין? ולמה בכלל היא חייבת להיות כשרה? הרי רוב האוכל האיטלקי הוא חלבי, אז פשוט אל תשימו פפרוני על הפיצה - וסגרתם עניין. זה מה...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה