הבלוג של סאלי תדמור

הבלוג של סאלי תדמור

מאמנת אישית 18 שנים: אימון אישי ואימון עסקי. אימון אישי קלאסי או עבודה בשיטת ה"התמקדות" שבה אפשר לעבוד על חסמים רגשיים עמוקים שעוצרים אותך מלפעול, להתקדם, להחליט, לבצע, וגם להיות בקשרים קרובים ועמוקים. פגישות אישיות... +עוד

מאמנת אישית 18 שנים: אימון אישי ואימון עסקי. אימון אישי קלאסי או עבודה בשיטת ה"התמקדות" שבה אפשר לעבוד על חסמים רגשיים עמוקים שעוצרים אותך מלפעול, להתקדם, להחליט, לבצע, וגם להיות בקשרים קרובים ועמוקים. פגישות אישיות בחיפה, או בשיחות וידאו (המלצות רבות וחמות על עבודה כזו, באתר).

עדכונים:

פוסטים: 27

החל מיוני 2010

אנחנו חושבות על חינוך הילדים, על הקשר הזוגי, על הקידום המקצועי שלנו, אבל מה עם ההתנהלות הכלכלית? עד מתי נמשיך להתנהל בצורה חסרת מחשבה, לפי הנורמות החברתיות שאולי משרתות אותנו גרוע, נכנסות למינוסים או עובדות קשה מאוד כדי לכסות הוצאות מיותרות, ללא יצירת שום בטחון כלכלי? חלק ראשון בסדרה.

16/06/2010

1. לחשוב כמו עסק: להרויח, להשקיע ולחסוך

חלקנו רגילות לחשוב במונחים של הישרדות. לצאת מהמינוס. לגמור את החודש. אחרות חושבות במונחים של צריכה: להשיג את הבית שאנחנו רוצות. את האוטו (את הבעל?). את התכשיט. אבל עסקים מצליחים אינם חושבים כך. יש להם מטרות – ארוכות טווח, בינוניות וקצרות טווח – והם חותרים אליהן בכל האמצעים. המטרות אינן הצריכה, וגם לא ההשרדות. המטרות שלנו הן בד”כ רווחה נפשית, שקשורה בבטחון כלכלי, קשרים אישיים חזקים, הצלחה מקצועית וכדומה. והאמצעים? זה מתחיל מרווחים: אנחנו צריכות להגיע לרווחים מסוימים על מנת להגשים את מטרותינו. זה ממשיך בהשקעות: כדאי להשקיע בתבונה, כדי להוסיף עוד רווחים. וזה בד”כ עובר בחיסכון: יש דברים שלא כדאי שנוציא עליהם כסף, או לא כרגע. הם לא מקדמים אותנו לעבר המטרות שלנו. עדיף לחסוך שם. אבל לא רק לחסוך בדברים הקטנים, אלא:

2. לחשוב בגדול

המטרות שלכן, אני מקווה, הן גדולות. להגיע לגיל פרישה עם סכום מסוים שיספיק ברווחה, להיות בעלות עסק משגשג, השגים אישיים וחברתיים. לא דברים של מה בכך. ולכן החשיבה כולה צריכה להיות בגדול. לא כמה עולה קוטג’ בסופר הזה וכמה הוא עולה בסופר השני, אלא כמה עולה להחזיק מכונית נוספת. האם יש חלופות? כמה עולה לגור באיזורים מסוימים של הארץ או באחרים? כמה תרוויחו במסלולים מקצועיים מסוימים, היום, בעוד 5, 10, 15 שנים? כמה עולה החינוך הפרטי לכל שנות הלימוד ולכל הילדים? האם יש אופציה מקבילה או טובה יותר (אולי סוג אחר או מקום אחר) בחינם או בפחות? מה יתן תועלות גדולות לביצוע התוכניות שלכם? רמז:

3. להשקיע “מוזר”

גורו ההשקעות האמריקאי ריצ’רד ראסל כתב מאמר מפורסם שבו הוא משווה בין שני סוגי משקיעים. המשקיע הרגיל, שהתחיל להשקיע בגיל 26 וכך במשך 40 שנה, עד לפרישתו, 2000$ לחודש. לעומתו המשקיע המוזר, התחיל להשקיע בגיל 19, אותו סכום חודשי, השקיע עד גיל 26, וזהו. הפסיק להפריש. בגיל 65 היו לשניהם סכומים נאים לפרישה. למי היה יותר?… בטח כבר ניחשתן, שהמשקיע המוזר ניצח. שזה מדהים! הוא השקיע רק 7 שנים, והשני השקיע 40 שנה. אבל, timing is everything. הוא השקיע מוקדם יותר, ולכסף שלו היה הרבה יותר זמן לתפוח. בהשקעות, אין כמו חשיבה לטווח ארוך. או כמו שראסל מסכם: “חוק הריבית דריבית הוא אלוהי ההשקעות”. אפשר, אגב, גם לפתוח חסכון פנסיוני (כן!) לילדים. פתחו טבלת חישוב ברשת, ותראו כמה יהיה להם אם תשקיעו עבורם בכל חודש סכום קטן. לא לבר מצווה. לא לטיול אחרי הצבא. לפנסיה. כי כדאי תמיד תמיד:

4. לחשוב רחוק

לא כדאי לנהל את עצמנו כלכלית כמו שחקניות שח מתחילות, שרק חושבות על המהלך הקרוב. שווה לתכנן את כל המשחק קדימה, או לפחות חלקים גדולים שלו. למשל, רוב הזוגות מתחתנים, ומיד קונים בית, מרהטים אותו בכל טוב, וקונים שתי מכוניות. אבל כסף שהוצא/נצרך/אבד בגיל צעיר, הוא כסף יקר מאוד. כי הכסף הזה, לו היה מושקע, היה מניב הרבה בסוף, כמו אצל המשקיע המוזר. ד”ר מק שייבה, ממפתחי האינטרנט, אלוף חשיבה לטווח רחוק וסבא שלי, אומר: 100$ שאת מוציאה בגיל צעיר, הם בעצם 1000$ שהוצאת. כי זה מה שהיה לך בסוף, אם לא היית מוציאה אותם. בד”כ סדר נכון הרבה יותר יהיה קודם לחסוך סכום משמעותי שיושקע לפרישה, לבנות את עצמנו מקצועית ועסקית, ורק אז להכנס להוצאות צריכה גדולות. שוב: האוטו (וגם הג’ינס, אגב) שנקנה בגיל 25 יקר יותר פי כמה וכמה מהאוטו שנקנה בגיל 35 או 45.

מוזמנות לטיול בספר שופינג

עוד מהבלוג של סאלי תדמור

התנהלות כלכלית: לשחוט פרות קדושות

אם תחשבו כמו כולם, אתן תעשו מה שכולם עושים, ואז יהיו לכן את התוצאות שיש לכולם: תוצאות לא-משהו. בשביל לצאת מהמלכוד, חייבים לחשוב שונה. 1. לחפש חלופות להוצאות הגדולות יש זוגות שגרו כמה שנים אצל ההורים וחסכו סכום נאה שבעזרתו...

תגובות

פורסם לפני 9 years

חסכון לעתיד: זה אפשרי.

כן, כן, הבטחתי סדרה של ארבעה קטעים... אבל מה לעשות? אתם עדיין לא חוסכים! אני מדברת עם אנשים על התוכנית הכלכלית שלהם, והם מביטים בי בעיני עגל. דא? אז אני ממשיכה. כשעברתי וניקיתי את תיבת האימיילים שלי, מצאתי מייל ישן מאמא שלי:...

תגובות

פורסם לפני 9 years

מי עומד מאחורי אישה?

גם אם יש לנו סביבה אוהבת, היא לא בהכרח תומכת בנו להצלחה. גם אם כן, זו לא אותה תמיכה שהיינו מקבלות אילו היינו גברים. אנחנו מתכננות ללמוד תחום נוסף. סביר שאנשים שסביבנו, אוהבים ככל שיהיו, אומרים: אולי זה יהיה יותר מדי בשבילך?...

תגובות

פורסם לפני 8 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה