הבלוג של sadeatengel

עריכת דין ומשפטים

עדכונים:

פוסטים: 4

החל מיולי 2016

התהליך קבלת אזרחות ישראלית הוא פשוט בדרך כלל כאשר מדובר באדם בעל לאום יהודי או אם הוא בעל שורשים יהודיים,כאשר לאדם אין זיקה ליהדות ההליך עשוי להיות הרבה יותר מורכב.כתוצאה מכך מרבית המהגרים שמהגרים לישראל הם יהודים ורובם גם דוברי עברית מה שמקל את שילובם בחברה הישראלית.

אחד המאפיינים החשובים ביותר של החברה הישראלית, זו היותה חברת מהגרים אשר מבוססת על הגירה. כמעט כל היהודים אשר חיים כיום בישראל – הם מהגרים בעצמם, או שהם צאצאי מהגרים מדור ההורים או הסבים.

זה יוצר מלכתחילה חברה שהיא הטרוגנית מאד, אך גם כזו שמנסה ליצור תהליכי האחדה (שראשיתם עוד מקום המדינה), לצד ניסיון ומודעות ופיתוח סובלנות לתרבויות שונות – ובמקביל התמודדות עם גלי ההגירה החדשים ממדינות שונות כמו מדינות ברה”מ לשעבר, צרפת, דרום אמריקה, ועוד.

דוגמאות שונות לשילוב ולאתגרים

  • שילוב תעסוקתי – אחד מהאתגרים הגדולים ביותר שיש כיום למהגרים בישראל, הוא השילוב התעסוקתי. הגירה מביאה עמה כמובן לצורך ללמוד שפה חדשה ולפתח קשרים חברתיים, מה שמקשה על האדם למצוא תעסוקה אשר מתאימה לרמתו ולניסיונו. אחת הדוגמאות המובהקות לכך היא ההגירה של יהודי צרפת לאחרונה. זוהי אוכלוסיה משכילה מאד, אשר בחלקה אף דוברת עברית ברמה טובה יותר ממהגרים אחרים. עם זאת, המהגרים הללו שמנסים לא פעם להיכנס לתחום של יזמות עסקית – נתקלים בבעיות תרבותיות שונות.
  • שילוב מוסדות החינוך – אתגר חשוב נוסף קשור לילדיהם של המהגרים אשר מגיעים ביחד איתם. האתגר של הגירה יכול להיות לעתים מורכב שבעתיים עבור ילד שנדרש להסתדר בכיתה שבה כולם ילידי המקום. עם זאת, ילדי המהגרים בישראל יכולים גם ליהנות לעתים מיתרונות שאין להוריהם – הם נוחים יותר ללמוד שפות חדשות בגיל צעיר, ילדים יכולים לעתים להיות פחות שיפוטיים כלפיהם, ויש גם צוות חינוכי אשר מלווה אותם ועובר הכשרות בדבר הצורך לשלב את המהגרים במרקם החברתי בבתי הספר והגנים.
  • שילוב חברתי – עניין השילוב החברתי הוא מאתגר לכשעצמו. מצד אחד המהגרים בעצמם נוטים לעתים להתכנס בשכונות משלהם ולהישאר בקשר עם גורמים שהם מכירים מהמדינה שממנה הם היגרו, מטעמים מובנים. גם האוכלוסיה הכללית נוטה לעתים להתבדל מאוכלוסיית המהגרים. מפגשים מביאים לעתים לחיכוכים, אך יש גם דוגמאות רבות לשיתופי פעולה בתחום, ולהשתלבות בעיקר בדור הבא של הצאצאים.

אז מה זה אומר על העתיד?

עד היום התמודדה מדינת ישראל עם גלי הגירה שונים שהיו מאתגרים מאד, והמילה האחרונה עוד לא נאמרה – אין ספק שיש עוד הרבה מאד צעדים לעשות בתהליך קבלת אזרחות ישראלית וגם בשילוב המהגרים בחברה, אך יש גם נקודות אור ותקווה.

עוד מהבלוג של sadeatengel

תצוגה מקדימה

שיעור ההגירה לישראל ב-5 השנים האחרונות

יש הרבה מאוד אינפורמציה, שחלקה אינה מגובה בעובדות, לגבי הגירה לישראל וממנה נדמה כאילו בכל מאמר שקוראים בנושא ישנה אינפורמציה שסותרת את זו שהוצגה במאמר הקודם בתחום. ובכן, אפשר להגיד שנושא ההגירה מישראל ואליה צף ועולה...

תגובות

תגיות:

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

תביעות נגד משרד הביטחון

נפצעת במהלך השירות הצבאי? מה ניתן ורצוי לעשות על מנת למצות את מלוא הזכויות הקבועות לך בחוק? וגם, מהם הדברים "הקטנים" שיכולים לעשות עבורנו הבדל גדול וכדאי לשים אליהם לב? כל הפרטים בכתבה. השירות הצבאי ושירות המילואים, הינן...

תצוגה מקדימה

צו קיום ירושה מהו ולמה הוא חשוב?

בדרך כלל ענייני ירושה הם פשוטים למדי בכל משפחה, וברוב המקרים ברור מאליו מי יורש ומי זכאי לעיזבון לאחר הפטירה. אולם קורה לעתים שההליך מסתבך כאשר אנשים מגלים התנגדויות לצו הירושה משום שהם חושבים כי גם הם זכאים לחלק ממנה או...

תגובות

פורסם לפני 10 months

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה