הבלוג של רותי טרבס

הבלוג של רותי טרבס

סטייליסטית אישית, מנחה סדנאות: על סטיילינג ותדמית, לבוש הולם לעבודה ומיתוג אישי. כותבת על אופנה וכלכלה במגזין דה-מרקר ומפיקה צילומי אופנה במגזינים שונים. מייסדת "לבושות להצלחה".

עדכונים:

פוסטים: 3

החל מינואר 2012

איך קורה שהמצב הקיומי של הארון הוא עומס יתר, אך באופן פרדוקסלי אצל רובנו התחושה הפנימית מיתרגמת לארבע המילים הנדושות המוכרות עד כאב: “אין לי מה ללבוש”?

29/01/2012

אין לי מה ללבוש, רותי טרבס, רותי טרווס, רותי טרויס,

ממחקר שערך לאחרונה מגזין פורבס עולה כי האשה הממוצעת מבלה כ-10 חודשים מחייה מול הארון בשאלה הנצחית מה ללבוש. כנרמז מהקביעה הזו, לא מדובר במישהי שעומדת מול ארון ריק, אלא להפך, במי שעומדת מול ארון גדוש שמכיל אמנם הרבה בגדים אך אף לא אחד מהם מעורר חשק אמיתי להתלבש ולא מוציא את המיטב מהלובשת. אז איך קורה שרובנו מגיעות למצב כזה שהארון מלא, ויחד עם זאת באופן פרדוקסלי התחושה הפנימית מיתרגמת לארבע המילים הנדושות המוכרות עד כאב: “אין לי מה ללבוש”??

התשובה היא כי בבסיס המשוואה הידועה, ארון מלא = אין לי מה ללבוש, מצוי רצף של החלטות קודמות שגויות הנעשות במעמד הקנייה בחנות, ואף קודם, בהחלטה לצאת לקניות מבלי לדעת מה אנו מחפשות. זה קורה כשהתמריצים לקנייה הם שגויים ומטרת הקנייה אינה ברורה. או במילים פשוטות, כשמי שיוצאת לקניות עושה זאת מתוך צורך לפצות על עומס החיים ומונעת על ידי מבצעים והנחות ולא מקדישה מחשבה למה חסר בארון שלה ומה באמת מחמיא לה, ומבלי לשקלל את עלות הבגד מול התועלת שלו לארון הפרטי שלה.

כך יוצא שלמרבה הצער אצל רובנו הפריטים היקרים בארון הם דווקא אלה שהשימוש בהם נדיר – שמלת ערב נוצצת, נעליים עם עקב מאד גבוה או פריטים שהם כה יחודיים בצבע ובמרקם עד כי לא ניתן ללובשם לעיתים תכופות. חשוב להבין שההשקעה בפריטים הנדירים הללו באה ישירות על חשבון הפריטים שאנו לובשות הכי הרבה, שהם למרבה הצער גם הזולים ביותר ובעלי פוטנציאל הרישול הגבוה ביותר, כי ההגיון המיידי והמתעתע משכנע אותנו שאם לובשים אותם הרבה צריך להחליפם מידי עונה ולקנות חדשים תחתם. חשוב להבין שכדי לשמור על הופעה מרשימה מידי יום, יש להשקיע דווקא בפריטים היום-יומיים. בניגוד לשכל הישר, דווקא פריטי הבייסיק צריכים להיות אלה שנשקיע בהם את מיטב כספנו, דווקא משום שאנו לובשות אותם הכי הרבה.

אז נכון, אנו רוצות להיראות מצויין באירועים מיוחדים אבל צריך להבין שאין הצדקה אמיתית להוציא כסף רב על שמלה לאירוע חד פעמי. לעומת זאת, אין מחיר לג’ינס מצויין שאפשר ללבוש כל יומיים, ז’קט מחוייט שיושב כמו שצריך בכתפיים ומתחת לבתי השחי ותיק שווה שמשרה ביטחון וגאווה בכל פעם שמשליכים אותו על הכתף. צריך לזכור שמטרתה של כל קנייה צריכה להיות העשרת הארון בפריט שאין כמוהו בארון, כלומר אין צורך בעשרה זוגות מכנסיים שחורים אלא רק באחד או מקסימום שניים שיושבים ממש טוב. וחשוב מכך, למען הסר ספק, כן, כל פריט שאנחנו קונות צריך להחמיא לנו. אם הוא לא מחמיא – אין טעם לקנות אותו ולא משנה אם הוא זול במיוחד או אם הוא מגוון את הארון בצבע מקורי – הרי אף אחד לא יזכור את הצבע אלא את העובדה הפשוטה שאנחנו סתם לא נראות טוב.

אז כדי להימנע מהסחרור והבלבול שגורם לנו להעדיף את הכמות על פני האיכות ואחר כך לעמוד מול הארון ולהתפלא למה למרות שהוצאנו כסף רב, שוב אין מה ללבוש, יש כמה כללים פשוטים שכדאי לפעול לפיהם:

  • לצאת לקניות עם רשימה מוגדרת של מה צריכים, נניח חולצה מכופתרת בצבע מסויים או מכנסיים באורך מסויים שמתאימים לנעליים בעלות עקב נמוך, ולנסות לא לחרוג ממנה.
  • ברגעים שאנחנו ממש חייבות לקנות כדי לפצות את עצמנו או כדי להרגיש התחדשות, להתמקד באביזרים כמו מחרוזת או צעיף שאפשר לקנות במחיר נמוך ולהימנע מביצוע קניות יקרות. לחילופין לקבוע מניקור במקום לעשות קניות, תאמינו לי – זה מייצר את אותו אפקט של התרוממות רוח.
  • לחשב את העלות הממוצעת של הפריט פר לבישה ולהעריך לפיו את כדאיות הרכישה. כלומר, לחלק את מחיר הקנייה במספר הפעמים שאנחנו חושבות שנלבש את הפריט בשנתיים הקרובות. לדוגמה, אם ג’ינס עולה 500 ש”ח, ואנחנו מעריכות שנלבש אותו פעמיים שלוש בשבוע אזי מחיר לבישה שווה קצת יותר משקל אחד. ואז אנחנו צריכות לשאול את השאלה הבאה: “האם הג’ינס הזה יפה מספיק ונותן לי ערך גבוה מספיק כדי שבכל פעם שאלבש אותו זה יעלה לי שקל?”. אם התשובה היא כן – לקנות בלי היסוס. אם לא, כמובן להשאיר בחנות.

עוד מהבלוג של רותי טרבס

Thumbnail

להתלבש או לא להתלבש? זאת השאלה

כפרפראזה על המונח הידוע אמרה לי פעם חברה את המשפט האלמותי הבא: "אני לא מוכנה להיות קורבן של הנוחות". זה היה לפני הרבה שנים ואנחנו כבר לא חברות ולא בגלל חילוקי הדעות על הנוחות, אבל מאז כל פעם שאני מתפתה לצאת עם הטרנינג המרוט...

Thumbnail

50 גוונים של שחור-לבן

על פניה מדובר בהחלטה בינארית; שחור או לבן. אבל ההנחיות החדשות בנוגע לגלימה וקשת הטעויות שניתן לעשות מוכיחים שבחירת הלבוש להופעה בבית המשפט מורכבת הרבה יותר. הנסיון לאקלם במחוזותנו תרבות לבוש פורמלית הוכחה ככישלון פעם...

תגובות

פורסם לפני 8 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים