הבלוג של ד"ר רותי לאופר

הבלוג של ד"ר רותי לאופר

אונקולוגית בכירה ומנהלת מרפאת שד לנשים בסיכון מוגבר, במכבי. מנהלת ארצית בעבר של תחום האונקולוגיה במכבי. עבדה כאונקולוגית בכירה באיכילוב ובבלינסון. התמחתה באונקולוגיה בבית החולים "איכילוב". בעלת תואר ראשון ושני... +עוד

אונקולוגית בכירה ומנהלת מרפאת שד לנשים בסיכון מוגבר, במכבי. מנהלת ארצית בעבר של תחום האונקולוגיה במכבי. עבדה כאונקולוגית בכירה באיכילוב ובבלינסון. התמחתה באונקולוגיה בבית החולים "איכילוב". בעלת תואר ראשון ושני (בהצטיינות) במשפטים. בעלת תואר שני במנהל מערכות בריאות מאוניברסיטת תל אביב. מרצה, במסגרות שונות, על סרטן השד בהקשריו השונים, וכן על נושאים בתחומי האתיקה הרפואית וזכויות החולה.

עדכונים:

פוסטים: 54

החל מנובמבר 2013

מישהי שמכירה אותי כבר שנים, ראתה את העמוד המקצועי החדש שלי בפייסבוק ומיהרה לשלוח לי הודעה, שזה בערך תוכנה: מה לך ולבריאות השד?! הרי את מטפלת בסרטן השד!  אז אני עונה לה ולכולם כאן ועכשיו:

זה נכון שאני מטפלת גם והרבה בנשים שחלו בסרטן השד, כמו גם בנשים הנמצאות בסיכון מוגבר למחלה זו. אבל! קודם לכל אני מטפלת בנשים, ורוב הנשים אינן חולות סרטן השד וגם לא יחלו לעולם, אבל שדיים יש להן וחשוב לי שכולן תקבלנה את מרב המידע הנוגע לבריאותן בכלל ולבריאות השד בפרט. מודעות (לסרטן השד, לדוגמה) איננה מידע. נשים רבות חיות בחרדה גדולה מסרטן השד, למרות שהסיכון שלהן לחלות בו אינו גדול. נשים אחרות משוכנעות (או משכנעות את עצמן) שלהן “זה לא יקרה”, כי “אין להן סרטן שד במשפחה”, או כי הן “שומרות על תזונה בריאה”, “עושות הרבה ספורט”, “עוברות כל שנה ממוגרפיה” ועוד ועוד סיבות “מגינות”.

ברגע של אמת, אפילו רגע פשוט ושיגרתי כמו גלויה מקופת החולים של האשה, המזמינה אותה לעבור בדיקת ממוגרפיה, מתברר לאשה שהיא לא יודעת כמעט דבר על הבדיקה, ובפרט אינה יודעת דבר על הצדדים הפחות חיוביים שלה, כמו זה שהממוגרפיה לא מגלה את כל סרטני השד ושהיא כן מגלה הרבה מאד ממצאים חסרי חשיבות, שעלולים להוביל לשפע בדיקות נוספות ואפילו לטיפולים מיותרים.

ברגע של אמת קשה יותר, כשאשה ממששת גוש בשדה, במקרים רבים אין לה כל מושג מה עושים ולמי פונים והחרדה גואה.

הדף שלי בפייסבוק, אכן עוסק גם בסרטן השד, אבל מטרתו החשובה לא פחות היא לתת את מירב המידע העדכני דווקא לנשים בריאות. מידע זה כולל הכוונה לאורח חיים הנחשב כמפחית את הסיכון, מידע על הסיכון למחלה, מידע על האמצעים לאיבחון מוקדם וגם – הפרכת אמונות חסרות בסיס מחקרי, כמו זו שחזיות עם ברזלים מעלות את הסיכון לסרטן השד, שהממוגרפיה מעלה את הסיכון, או שאין בה כל תועלת בכלל ועוד ועוד.

בריאות השד הינה חלק חשוב מבריאות האשה, ודווקא משום שרוב הנשים לעולם לא יחלו בסרטן השד ורוב אלה שיחלו יבריאו – בחרתי לכתוב על בריאות השד וגם, כמובן, על החולי.

שנהיה בריאים!

אז עשו לייק לעמוד בפייסבוק, ותישארו מעודכנים

ד”ר רותי לאופר
אונקולוגית בכירה, מנהלת מרפאת שד

למידע נוסף ועדכונים אתם מוזמנים לאתר מדריך סרטן השד ולעמוד הפייסבוק שלי

 

עוד מהבלוג של ד"ר רותי לאופר

תצוגה מקדימה

רפואת מותגים

כשנודע לשרה בת ה60 שהגוש שמיששה בשדה סרטני, היא היתה נחושה להבריא. ההחלטה הבאה היתה שרק הטובים ביותר בתחום יטפלו בה. היא ערכה בירור מהיר מיהם הרופאים "הכי טובים" בארץ ותוך זמן קצר היתה בידה רשימת מותגים: שמות הכירורגים הכי,...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

חודש המודעות לסרטן השד – לאן נעלמו החולות בסרטן שד גרורתי?

"את לא מבינה, שחודש המודעות לסרטן השד הוא חודש ההפחדה והשיווק", אמרה לי לפני שנים רבות חולת סרטן שד גרורתי, שהגיעה אלי  לייעוץ על הטיפול שהיא מקבלת. כשניסיתי להסביר לה את החשיבות של איבחון מוקדם של סרטן השד, היא הפסיקה אותי,...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

מיתוסים על סרטן השד

סביב "המחלה" - סרטן השד, התפתחו עם השנים מיתוסים רבים. ממה כדאי לשכוח? עודכן לקראת חודש המודעות לסרטן השד באוקטובר 2016. 1. "סרטן השד לא כואב". לא נכון. לכאבים בשד או בשניהם יכולים להיות גורמים שונים, לרוב - השפעות הורמונליות,...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה