הבלוג של ד"ר רותי לאופר

הבלוג של ד"ר רותי לאופר

אונקולוגית בכירה ומנהלת מרפאת שד לנשים בסיכון מוגבר, במכבי. מנהלת ארצית בעבר של תחום האונקולוגיה במכבי. עבדה כאונקולוגית בכירה באיכילוב ובבלינסון. התמחתה באונקולוגיה בבית החולים "איכילוב". בעלת תואר ראשון ושני... +עוד

אונקולוגית בכירה ומנהלת מרפאת שד לנשים בסיכון מוגבר, במכבי. מנהלת ארצית בעבר של תחום האונקולוגיה במכבי. עבדה כאונקולוגית בכירה באיכילוב ובבלינסון. התמחתה באונקולוגיה בבית החולים "איכילוב". בעלת תואר ראשון ושני (בהצטיינות) במשפטים. בעלת תואר שני במנהל מערכות בריאות מאוניברסיטת תל אביב. מרצה, במסגרות שונות, על סרטן השד בהקשריו השונים, וכן על נושאים בתחומי האתיקה הרפואית וזכויות החולה.

עדכונים:

פוסטים: 54

החל מנובמבר 2013

האשה שיושבת מולי היא בת 42. אשה בריאה, ללא כל הסטוריה משפחתית של סרטן השד או מחלות קשורות. היא מבקשת בתוקף שאפנה אותה לבדיקת MRI של השדיים. אני שואלת אותה על הסיבה לבקשתה. היא עונה: “כי הממוגרפיה לא מתאימה לי”. כשאני שואלת “למה לא?”, היא עונה: “בגלל הגיל. ובכלל ממוגרפיה היא לא בדיקה טובה”. אני מקשה עליה ושואלת אם היא יודעת את היתרונות והחסרונות של בדיקת ה-MRI, היא לא ממש יודעת לענות.

אני מסבירה לה שקיים ויכוח עולמי לגבי הצורך בבדיקת סקר של השדיים אצל אשה מתחת לגיל 50 ללא כל גורמי סיכון ידועים, היא לא מסכימה איתי.  אני מוסיפה שבכל מקרה הבדיקה המומלצת היא קודם לכל ממוגרפיה. גם עם זה היא לא מסכימה. היא אומרת ש-MRI היא הבדיקה הכי טובה בשבילה.  אני מסבירה לה שבבדיקת MRI קיים סיכון גדול שימצאו אצלה ממצא חסר כל חשיבות, שעלול להוביל אותה למספר רב של בדיקות נוספות ואפילו ביופסיה, שעלולה לתת תשובה שגויה. זה כבר בכלל מרגיז אותה. “הכל עניין של כסף שאתם רוצים לחסוך עלי!” היא אומרת.

והאמת?

אחרי עשרות רבות של שנים של איבחון וטיפול בסרטן השד, עדיין אין תשובות להרבה מאד שאלות בנושאי האיבחון המוקדם והטיפול בסרטן השד.

הויכוח על בדיקות סקר ממוגרפיות (בהיעדר ממצא או גורמי סיכון) דומה שאינו עומד להסתיים. לא ברור כלל שיש מקום לבדיקות אלה לפני גיל 50 ואין המלצה מוסכמת על תדירות ביצוען. השאלה האם תוספת של אולטרסאונד או MRI נחוצה ולמי היא נחוצה – גם היא שנויה במחלוקת עולמית. לא ברור שלנשים עם שד צפוף אכן יש צורך בהן, וזו רק דוגמה. אחת הבעיות של ממוגרפיה היא שלעתים היא מובילה לאיבחון שגוי שמוביל לאינספור בדיקות מיותרות וחמור מזה – לאיבחון נשים בריאות כחולות.

אז איך אשה בת 42, ללא כל גורמי סיכון לסרטן השד אמורה לקבל החלטה שקולה בעד או נגד ממוגרפיה, כשלרוב הרופא/ה לא מסבירים את המעט שאנחנו כן יודעים בנושא? כשאשה כזו מגיעה אלי, התשובה שלי היא קודם כל – בדיקה גופנית. בדיקה זו עוזרת לי להחליט מהי ההמלצה הספציפית המתאימה לכל אשה. בכל מקרה היא תקבל ממני הסבר מפורט על הבעד והנגד של הממוגרפיה ולבסוף – אם לי אין המלצה מנומקת וחד משמעית, אני משאירה ההחלטה בידיה של האישה.

ד”ר רותי לאופר
אונקולוגית בכירה, מנהלת מרפאת שד

למידע נוסף ועדכונים אתם מוזמנים לאתר מדריך סרטן השד ולעמוד הפייסבוק שלי

עוד מהבלוג של ד"ר רותי לאופר

תצוגה מקדימה

רפואת מותגים

כשנודע לשרה בת ה60 שהגוש שמיששה בשדה סרטני, היא היתה נחושה להבריא. ההחלטה הבאה היתה שרק הטובים ביותר בתחום יטפלו בה. היא ערכה בירור מהיר מיהם הרופאים "הכי טובים" בארץ ותוך זמן קצר היתה בידה רשימת מותגים: שמות הכירורגים הכי,...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

חודש המודעות לסרטן השד – לאן נעלמו החולות בסרטן שד גרורתי?

"את לא מבינה, שחודש המודעות לסרטן השד הוא חודש ההפחדה והשיווק", אמרה לי לפני שנים רבות חולת סרטן שד גרורתי, שהגיעה אלי  לייעוץ על הטיפול שהיא מקבלת. כשניסיתי להסביר לה את החשיבות של איבחון מוקדם של סרטן השד, היא הפסיקה אותי,...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

מיתוסים על סרטן השד

סביב "המחלה" - סרטן השד, התפתחו עם השנים מיתוסים רבים. ממה כדאי לשכוח? עודכן לקראת חודש המודעות לסרטן השד באוקטובר 2016. 1. "סרטן השד לא כואב". לא נכון. לכאבים בשד או בשניהם יכולים להיות גורמים שונים, לרוב - השפעות הורמונליות,...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה