הבלוג של ד"ר רותי לאופר

הבלוג של ד"ר רותי לאופר

אונקולוגית בכירה ומנהלת מרפאת שד לנשים בסיכון מוגבר, במכבי. מנהלת ארצית בעבר של תחום האונקולוגיה במכבי. עבדה כאונקולוגית בכירה באיכילוב ובבלינסון. התמחתה באונקולוגיה בבית החולים "איכילוב". בעלת תואר ראשון ושני... +עוד

אונקולוגית בכירה ומנהלת מרפאת שד לנשים בסיכון מוגבר, במכבי. מנהלת ארצית בעבר של תחום האונקולוגיה במכבי. עבדה כאונקולוגית בכירה באיכילוב ובבלינסון. התמחתה באונקולוגיה בבית החולים "איכילוב". בעלת תואר ראשון ושני (בהצטיינות) במשפטים. בעלת תואר שני במנהל מערכות בריאות מאוניברסיטת תל אביב. מרצה, במסגרות שונות, על סרטן השד בהקשריו השונים, וכן על נושאים בתחומי האתיקה הרפואית וזכויות החולה.

עדכונים:

פוסטים: 54

החל מנובמבר 2013

סביב “המחלה” – סרטן השד, התפתחו עם השנים מיתוסים רבים. ממה כדאי לשכוח?

עודכן לקראת חודש המודעות לסרטן השד באוקטובר 2016.

1. “סרטן השד לא כואב”. לא נכון. לכאבים בשד או בשניהם יכולים להיות גורמים שונים, לרוב – השפעות הורמונליות, כמו לפני מחזור או בתחילת הריון. עם זאת, סרטן השד בהחלט עלול להתבטא בכאב, בפרט כאב מתמיד באותו שד.  כל כאב חריג בשד מצדיק פניה לבדיקת מומחה.

2. “אם הממוגרפיה שלי תקינה, זה אומר שאין לי סרטן שד”. לא נכון. ממוגרפיה היא בדיקה חשובה לאבחון מוקדם של סרטן השד, אבל – גם בדיקה זו (ככל הבדיקות) אינה מסוגלת לזהות מאה אחוזים של הגידולים בשד. לפעמים נדרש בירור נוסף, בפרט כאשר נמוש גוש חשוד או בגיל צעיר או מסיבות נוספות.

צילום: shutterstock

3. “עדיף להיות במעקב שדיים על ידי MRI”. ממש לא נכון. לנשים שאינן בסיכון מוגבר, דוגמת נשים שבמשפחתן חלו נשים בסרטן השד, ההמלצה היא לא לעבור בדיקת  MRI , גם בגלל הסיכון הגדול למימצאים חסרי משמעות, שיובילו לחרדות ולשפע של בדיקות מיותרות.

4. “הבדיקה הטובה ביותר לנשים צעירות היא בדיקת השדיים בעזרת אולטראסאונד תלת מימדי”. ממש לא נכון. בדיקת האולטראסאונד התלת מימדי אושרה לשימוש אך ורק לנשים שהממוגרפיה שלהן תקינה ושלא עברו כל פעולה ניתוחית בשד.

5. “תרמוגרפיה יכולה להחליף את הממוגרפיה כבדיקה לגילוי מוקדם של סרטן השד”. לא נכון.  בדיקה זו “סורקת” את הטמפרטורה על פני השדיים בהנחה שאזור שיש בו גידול יתגלה כחם יותר. יתרונה של התרמוגרפיה הוא בכך שאין בה קרינה, אבל היא לא מדויקת מספיק כדי להחליף בדיקות מדויקות יותר.

6. “ממוגרפיה היא בדיקה מסוכנת בגלל הקרינה”. כמות הקרינה במכשירי הממוגרפיה המודרניים נמוכה יחסית ולא נחשבת כמעלה את הסיכון לסרטן השד בנשים מעל גיל 40.  אין מקום לבדיקות ממוגרפיה שיגרתיות לפני גיל 40 או 50, בין השאר בגלל הקרינה. עם זאת, האמונה שממוגרפיה היא בדיקה “לא מתאימה” לצעירות, אינה נכונה. היכולת  של הממוגרפיה לזהות  מימצאים חשודים נמוכה יותר אצל צעירות בהשוואה לנשים מעל גיל 50, אך לבדיקה זו בהחלט יש מקום גם בנשים צעירות במצבים מסויימים.

7. ”רוב הנשים שאובחן אצלן סרטן השד – לא ישרדו הרבה שנים”. הכי לא נכון! רוב המאובחנות עם סרטן השד מחלימות ממנו.

8. “נשים בסיכון מוגבר לסרטן השד יכולות להיות במעקב רגיל”. לא נכון. נשים עם היסטוריה משפחתית של סרטן השד, נשים עם רקע גנטי לסרטן השד, נשים שהוקרנו בצעירותן לבית החזה בגלל מחלה אחרת ועוד – הן נשים בסיכון מוגבר ועליהן להיות במעקב של מרפאות המתמחות במעקב אחר נשים אלה, עדיף בהשגחת מומחה קבוע. במרפאתי במכבי ובמסגרת פרטית  אני עוקבת כבר שנים אחר נשים שנמצאות בסיכון מוגבר לסרטן השד.

9. “הריון מעלה את הסיכון לסרטן השד, במיוחד אצל נשים שבעברן סרטן השד”. לא נכון. הריון לא נחשב כמעלה את הסיכון לסרטן השד אפילו בנשים שבעברן סרטן השד. הריון מלא בגיל צעיר מאוד (לפני גיל 20) נחשב כמפחית את הסיכון.

10. “המעקב והטיפול בסרטן השד חייב להיות בבית חולים”. לא נכון. ישנן פעולות שניתן לעבור אותן אך ורק במסגרת בית חולים או מכון אונקולוגי, דוגמת ניתוח, הקרנות , טיפולים כימותרפיים מסוימים.  נשים רבות יכולות להיות מטופלות על ידי אונקולוגים מומחים בקהילה, שהם, לרוב, זמינים יותר ונגישים יותר. חשוב שהרופא המטפל יהיה מנוסה בטיפול בסרטן השד , מעודכן , זמין ואמפתי.

ישנם עוד מיתוסים רבים, בנושא סרטן השד, אותם אפרסם בפוסטים הבאים.

ד”ר רותי לאופר

אונקולוגית בכירה

מידע נוסף במדריך סרטן השד ובעמוד הפייסבוק

עוד מהבלוג של ד"ר רותי לאופר

Thumbnail

רפואת מותגים

כשנודע לשרה בת ה60 שהגוש שמיששה בשדה סרטני, היא היתה נחושה להבריא. ההחלטה הבאה היתה שרק הטובים ביותר בתחום יטפלו בה. היא ערכה בירור מהיר מיהם הרופאים "הכי טובים" בארץ ותוך זמן קצר היתה בידה רשימת מותגים: שמות הכירורגים הכי,...

תגובות

פורסם לפני 6 years
Thumbnail

חודש המודעות לסרטן השד – לאן נעלמו החולות בסרטן שד גרורתי?

"את לא מבינה, שחודש המודעות לסרטן השד הוא חודש ההפחדה והשיווק", אמרה לי לפני שנים רבות חולת סרטן שד גרורתי, שהגיעה אלי  לייעוץ על הטיפול שהיא מקבלת. כשניסיתי להסביר לה את החשיבות של איבחון מוקדם של סרטן השד, היא הפסיקה אותי,...

תגובות

פורסם לפני 5 years
Thumbnail

סרטן השד - לי זה לא יקרה

ענת, בת ה-33, הגיעה למרפאת השד שלי השבוע רועדת ובוכה. היא בחורה בריאה, ובחוג חבריה ומשפחתה לא נתקלה מעולם בחולות סרטן השד, ובטח לא חשבה שתגיע לביקור אצל אונקולוגית בזמן הקרוב. כבר מספר חודשים היא מרגישה במשהו "מוזר" בשד...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים