הבלוג של ד"ר רותי לאופר

הבלוג של ד"ר רותי לאופר

אונקולוגית בכירה ומנהלת מרפאת שד לנשים בסיכון מוגבר, במכבי. מנהלת ארצית בעבר של תחום האונקולוגיה במכבי. עבדה כאונקולוגית בכירה באיכילוב ובבלינסון. התמחתה באונקולוגיה בבית החולים "איכילוב". בעלת תואר ראשון ושני... +עוד

אונקולוגית בכירה ומנהלת מרפאת שד לנשים בסיכון מוגבר, במכבי. מנהלת ארצית בעבר של תחום האונקולוגיה במכבי. עבדה כאונקולוגית בכירה באיכילוב ובבלינסון. התמחתה באונקולוגיה בבית החולים "איכילוב". בעלת תואר ראשון ושני (בהצטיינות) במשפטים. בעלת תואר שני במנהל מערכות בריאות מאוניברסיטת תל אביב. מרצה, במסגרות שונות, על סרטן השד בהקשריו השונים, וכן על נושאים בתחומי האתיקה הרפואית וזכויות החולה.

עדכונים:

פוסטים: 54

החל מנובמבר 2013

האשה מולי במרפאה המומה. עשר שנים היא חיה בידיעה שהיה לה סרטן שד, שעלול להופיע כל רגע במקום כלשהו בגופה, והנה אני באה ואומרת לה שמה שהיה לה בשד לא היה סרטן השד. עשר שנות חרדה רק בגלל שלא הסבירו לה שהשינויים שנמצאו ברקמת השד שלה אינם סרטן שד, אלא, לכל היותר, שינויים קדם-סרטניים, וליתר דיוק – שינויים שמעידים על סיכון מוגבר לסרטן השד.

שינויים אלה קרויים קרצינומה אינסיטו. קרצינומה אינסיטו מאובחנת בביופסיה, אשר מראה נוכחות של תאים לא שפירים בחללים של השד. בניגוד מוחלט לסרטן השד, במקרים של קרצינומה אינסיטו אין חדירה של התאים “הרעים” לתוך שכבות רקמת השד. גם באשה עם ממצא כזה צריך לפעמים לטפל, אבל היא ודאי לא חולת סרטן השד.

עדכון: מחקר ענק שפורסם החודש (אוגוסט 15) בעיתון רפואי נחשב, ושאת מסקנותיו הבאתי לפני מספר ימים בדף הפייסבוק שלי, טוען בתוקף שבמרבית הנשים עם ממצא של DCIS, אין כלל צורך לטפל וניתן להסתפק במעקב בלבד.

צילום: shutterstock, Piotr Marcinski
מחקר גדול מבוסטון, שפורסם השנה באחד העיתונים היותר נחשבים בתחום האונקולוגיה, מצא שלמרות המודעות הציבורית הגדולה לסרטן השד, המידע וההבנה שישנם לאשה על “הסרטן שלה” הם מאד נמוכים. נשים לא יודעות מה בדיוק היה להן בשד, למה הן מקבלות גם הקרנות וגם כימותרפיה, מה תפקיד הטיפול ההורמונלי ועוד ועוד.
המסקנה המתבקשת: נשים (ומטופלים בכלל) תשאלו את הרופאים המטפלים בכם שאלות מפורטות. לדוגמה: האם זה סרטן שד, האם הוא עלול להתקדם, איזה טיפולים באים בחשבון ולמה, מה הן תופעות הלוואי של הטיפולים ועוד ועוד. עשו “שעורי בית” וקראו על מחלתכן באתרים שנראים מקצועיים. הכינו רשימת שאלות בכתב לפני כל פגישה עם כל רופא. שימרו אצלכן/כם כל מסמך שקשור למחלה.
היו שותפות בכל החלטה טיפולית שתתקבל. בריאותכן היא שלכן !

ד”ר רותי לאופר
אונקולוגית בכירה, מנהלת מרפאת שד

למידע נוסף ועדכונים אתם מוזמנים לאתר מדריך סרטן השד ולעמוד הפייסבוק שלי

עוד מהבלוג של ד"ר רותי לאופר

תצוגה מקדימה

רפואת מותגים

כשנודע לשרה בת ה60 שהגוש שמיששה בשדה סרטני, היא היתה נחושה להבריא. ההחלטה הבאה היתה שרק הטובים ביותר בתחום יטפלו בה. היא ערכה בירור מהיר מיהם הרופאים "הכי טובים" בארץ ותוך זמן קצר היתה בידה רשימת מותגים: שמות הכירורגים הכי,...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

חודש המודעות לסרטן השד – לאן נעלמו החולות בסרטן שד גרורתי?

"את לא מבינה, שחודש המודעות לסרטן השד הוא חודש ההפחדה והשיווק", אמרה לי לפני שנים רבות חולת סרטן שד גרורתי, שהגיעה אלי  לייעוץ על הטיפול שהיא מקבלת. כשניסיתי להסביר לה את החשיבות של איבחון מוקדם של סרטן השד, היא הפסיקה אותי,...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

מיתוסים על סרטן השד

סביב "המחלה" - סרטן השד, התפתחו עם השנים מיתוסים רבים. ממה כדאי לשכוח? עודכן לקראת חודש המודעות לסרטן השד באוקטובר 2016. 1. "סרטן השד לא כואב". לא נכון. לכאבים בשד או בשניהם יכולים להיות גורמים שונים, לרוב - השפעות הורמונליות,...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה