הבלוג של ד"ר רותי לאופר

הבלוג של ד"ר רותי לאופר

אונקולוגית בכירה ומנהלת מרפאת שד לנשים בסיכון מוגבר, במכבי. מנהלת ארצית בעבר של תחום האונקולוגיה במכבי. עבדה כאונקולוגית בכירה באיכילוב ובבלינסון. התמחתה באונקולוגיה בבית החולים "איכילוב". בעלת תואר ראשון ושני... +עוד

אונקולוגית בכירה ומנהלת מרפאת שד לנשים בסיכון מוגבר, במכבי. מנהלת ארצית בעבר של תחום האונקולוגיה במכבי. עבדה כאונקולוגית בכירה באיכילוב ובבלינסון. התמחתה באונקולוגיה בבית החולים "איכילוב". בעלת תואר ראשון ושני (בהצטיינות) במשפטים. בעלת תואר שני במנהל מערכות בריאות מאוניברסיטת תל אביב. מרצה, במסגרות שונות, על סרטן השד בהקשריו השונים, וכן על נושאים בתחומי האתיקה הרפואית וזכויות החולה.

עדכונים:

פוסטים: 54

החל מנובמבר 2013

“אני נשאית של BRCA” אמרה לי בבכי אשה שהגיעה למרפאתי לאחרונה. שאלתי אותה אם היא מבינה מה זה אומר,  והיא השיבה שהיא מבינה שהיא תמות בקרוב מסרטן השד או מסרטן השחלה.

קודם לכל הסברתי לה שהיא כרגע אשה בריאה. בהמשך הסברתי לה שמשמעות היותה נשאית היא שנמצא אצלה פגם בחומר הגנטי, שקבלה מאמה או מאביה, ושפגם זה אכן מגביר את הסיכון שלה לחלות במחלות שציינה. עם זאת, הדגשתי בפניה שברגע שהתברר שהיא נשאית, היא תהיה כל חייה בהשגחה צמודה ואף יוצעו לה טיפולים להפחתת הסיכון.

הצגתי בפניה את המרפאה שאני מנהלת ב’מכבי’ המיועדת במיוחד למעקב ולטיפול בנשים במצבה.

הפחתת הסיכון לחלות בסרטן השחלה (שהגילוי שלו מורכב) הינה על ידי כריתה מניעתית של השחלות לאחר סיום הילודה או בסביבות גיל 40. ככל שכריתת השחלות נעשית מוקדם יותר, היא מפחיתה (במידת מה) גם את הסיכון לסרטן השד.

הפחתת הסיכון לחלות בסרטן השד היא על ידי כריתה של שני השדיים ושיחזורם. אפשרות אחרת הינה מעקב צמוד בעזרת בדיקות ממוגרפיה ו-MRI לסירוגין כל 6 חודשים. הכריתות המונעות אינן מבטיחות במאה אחוזים שהאשה לא תחלה, אבל הן כן מורידות משמעותית מאד את הסיכון לכך. זו הדרך בה בחרה השחקנית המפורסמת אנג’לינה ג’ולי, נשאית BRCA1, אך דרך זו בהחלט לא מתאימה לכולן.

המשמעות של כריתת השחלות הינה כניסה לגיל האל-וסת והיא עלולה להיות מלווה בתסמיני גיל מעבר, דוגמת גלי חום, הפרעות בשינה, שינויים במצבי הרוח ועוד. כולם ברי הקלה בעזרת טיפול מתאים.

המשמעות של כריתת השדיים הינה ניתוח שיחזור (למי שבוחרת לעבור שיחזור), אשר לא תמיד נראה מוצלח בעיני האשה, ואשר עלול לפגוע בדימוי הגוף.

איור: shutterstock

ראו פירוט נוסף באתר שלי – לינק.

בטיפול בנשאית BRCA חשוב מאד להבדיל בין נשאית שכבר חלתה לבין נשאית שמעולם לא חלתה. ליווי צמוד של אונקולוג מיומן בנושא הנשאות למענה על השאלות הרבות המתעוררות אצל נשים הינו חיוני.

הטיפול בסרטן שד או שחלה גרורתיים אצל נשאיות הגנים דומה בעיקרו לטיפול בסרטן שד או שחלה אצל נשים שאינן נשאיות, אלא שלאחרונה אנו מתבשרים על תרופות חדישות שעשויות להיות יעילות יותר אצל נשאיות. אולאפריב היא אחת מהתרופות הנראות היום מבטיחות לטיפול במחלה גרורתית אצל נשאיות.

השורה התחתונה היא שנשאות היא לא מחלה (כל עוד אין מחלה), אלא היא מצב של סיכון מוגבר המחייב מעקב צמוד ומתן המלצות ותמיכה לכל מי שאובחנה אצלה הנשאות.

שתי הערות לסיום:

1. גברים’ בדיוק כמו נשים’ עלולים לשאת את השינויים הגנטיים הקרויים BRCA ואף הם נמצאים בסיכון מוגבר למספר סוגי סרטן, כולל סרטן השד.

2. השינויים בגנים של ה-BRCA אינם השינויים הגנטיים הבלעדיים שעלולים להעלות את הסיכון לסרטן השד/שחלה, אלא שעל שינויים אלה אנו יודעים יותר וטוב שכך.

ד”ר רותי לאופר, אונקולוגית בכירה

מידע נוסף במדריך סרטן השדבעמוד הפייסבוק ובפורום סרטן השד

עוד מהבלוג של ד"ר רותי לאופר

תצוגה מקדימה

רפואת מותגים

כשנודע לשרה בת ה60 שהגוש שמיששה בשדה סרטני, היא היתה נחושה להבריא. ההחלטה הבאה היתה שרק הטובים ביותר בתחום יטפלו בה. היא ערכה בירור מהיר מיהם הרופאים "הכי טובים" בארץ ותוך זמן קצר היתה בידה רשימת מותגים: שמות הכירורגים הכי,...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

חודש המודעות לסרטן השד – לאן נעלמו החולות בסרטן שד גרורתי?

"את לא מבינה, שחודש המודעות לסרטן השד הוא חודש ההפחדה והשיווק", אמרה לי לפני שנים רבות חולת סרטן שד גרורתי, שהגיעה אלי  לייעוץ על הטיפול שהיא מקבלת. כשניסיתי להסביר לה את החשיבות של איבחון מוקדם של סרטן השד, היא הפסיקה אותי,...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

מיתוסים על סרטן השד

סביב "המחלה" - סרטן השד, התפתחו עם השנים מיתוסים רבים. ממה כדאי לשכוח? עודכן לקראת חודש המודעות לסרטן השד באוקטובר 2016. 1. "סרטן השד לא כואב". לא נכון. לכאבים בשד או בשניהם יכולים להיות גורמים שונים, לרוב - השפעות הורמונליות,...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה