הבלוג של ד"ר רותי לאופר

הבלוג של ד"ר רותי לאופר

אונקולוגית בכירה ומנהלת מרפאת שד לנשים בסיכון מוגבר, במכבי. מנהלת ארצית בעבר של תחום האונקולוגיה במכבי. עבדה כאונקולוגית בכירה באיכילוב ובבלינסון. התמחתה באונקולוגיה בבית החולים "איכילוב". בעלת תואר ראשון ושני... +עוד

אונקולוגית בכירה ומנהלת מרפאת שד לנשים בסיכון מוגבר, במכבי. מנהלת ארצית בעבר של תחום האונקולוגיה במכבי. עבדה כאונקולוגית בכירה באיכילוב ובבלינסון. התמחתה באונקולוגיה בבית החולים "איכילוב". בעלת תואר ראשון ושני (בהצטיינות) במשפטים. בעלת תואר שני במנהל מערכות בריאות מאוניברסיטת תל אביב. מרצה, במסגרות שונות, על סרטן השד בהקשריו השונים, וכן על נושאים בתחומי האתיקה הרפואית וזכויות החולה.

עדכונים:

פוסטים: 54

החל מנובמבר 2013

סתם כרתו לה את שני השדיים:

http://www.mako.co.il/…/Article-c090e01efeab841006.htm…

במקום לאשש את האבחנה פעם נוספת, כפי שמנחה הנוהל, שלחו הרופאים את המטופלת, רופאה בעצמה, לניתוח לכריתת שני…
MAKO.CO.IL

על החלטת שרת הבריאות גרמן להוריד את הגיל לבדיקת הממוגרפיה (כבדיקת סקר) מ 50 ל40 שמעתי היום (אוקטובר 14) ממטופלת שלי. לאותה מטופלת לא היה כל גורם סיכון ידוע לסרטן השד (סיפור משפחתי, רקע גנטי ידוע, הקרנה רפואית לבית החזה , ממצא חשוד בבדיקת השד ועוד), אבל מגיל 40 היא החלה לעבור את הבדיקה כל שנה. היום היא בת 50, אחרי 6 ביופסיות שד מיותרות, שלא איבחנו דבר,  ואחרי כריתת שד בשל שני גושים בשדה הימני שהיא גילתה אותם בעצמה. יש לה אם כן, סיבה טובה להיות נגד הממוגרפיה.

בעולם כולו מעלים עכשו ספקות גדולים מאד על התועלת שבביצוע בדיקות ממוגרפיה לכל אשה מבלי להתחשב בנתוניה האישיים של האשה, ומבלי להסביר לה את היתרונות והחסרונות של הבדיקה.

ברוב ארצות העולם בדיקת סקר (כשאין כל ממצא חשוד) ממוגרפית מומלצת החל מגיל 50, וגם זאת עם לא מעט הסתייגויות. גופים מיקצועיים גדולים בארה”ב פירסמו בשנים אחרונות ניירות עמדה, לפיהן אין מקום לבדיקות סקר ממוגרפיות לפני גיל 50. גופים אחרים טוענים שהגיל הנכון להתחלת בדיקות הסקר הוא 40. ויש הסוברים שאין בכלל מקום לבדיקת ממוגרפית סקר גורפת לכל הנשים (שוויץ בטלה בדיקות אלה).

אז מה רע בעצם בממוגרפיה מגיל 40?

הרע הוא שרק פחות מרבע מסרטני השד מופיעים לפני גיל 50, וככל שעושים יותר בדיקות באוכלוסיה שהמחלה בה אינה שכיחה , מגבירים משמעותית את הסיכונים למימצאים כזובים, שמוליכים לאינספור בדיקות נוספות ולעיתים גם לאיבוד השדיים בלי כל סיבה, כמובא בראשית הכתבה. בנוסף, אצל נשים צעירות רקמת השד היא בעיקרה רקמה בלוטית, הנראית בממוגרפיה כרקמה סמיכה והפוגמת מאד באפשרות לגילוי מוקדם. הבעיה של הצטברות קרינה לשד, היא בעיה שונה ושנויה במחלוקת.

מחקרים רבים מאד שהצטברו בשנים האחרונות הגיעו למסקנה שלנשים יש יותר מה להפסיד מאשר מה להרוויח מבדיקות סקר החל מגיל 40, שהרי נשים בסיכון מוגבר או נשים עם תלונות או מימצאים ממילא עוברות ממוגרפיה בלא תלות בגילן.

אז בהחלט צריך לזכור שסרטן שד עלול להופיע לפני גיל 50 ואפילו לפני גיל 40, אבל האם זה מצדיק בדיקה ממוגרפית גורפת לכל נשים לפני גיל 50, ברוב העולם סבורים שלא.

החברה האמריקאית לסרטן פרסמה אתמול (20.10.15) הנחיות חדשות לאיבחון מוקדם של סרטן השד.

לדעתם :

ככלל, אין מקום להתחיל בדיקות ממוגרפיה שיגרתיות לפני גיל 45.  מגיל 45 עד 55 יש מקום לממוגרפיה כל שנה, ואחר כך כל שנתיים.

הם שוללים לחלוטין בדיקה קלינית של השד כבדיקת סקר שיגרתית לנשים שאינן בסיכון מוגבר.

הנחיות אלה עוררו סערה עצומה בעיתונות ארה”ב, וסביר שיעסקו בהן רבות ברחבי העולם  בימים הקרובים.

מצורף אחד המאמרים מאתמול: http://www.nbcnews.com/health/cancer/american-cancer-society-issues-new -mammogram-guidelines-n447721

המסקנה והדגש של כל המחקרים ומביעי הדעה שקיימת חובה מוחלטת לדון עם כל אשה אם ומתי לעבור ממוגרפיה לפני שמפנים אותה לבדיקה.

ד”ר רותי לאופר

אונקולוגית בכירה, מנהלת מרפאת שד
http://breast-guide.co.il

עוד מהבלוג של ד"ר רותי לאופר

תצוגה מקדימה

רפואת מותגים

כשנודע לשרה בת ה60 שהגוש שמיששה בשדה סרטני, היא היתה נחושה להבריא. ההחלטה הבאה היתה שרק הטובים ביותר בתחום יטפלו בה. היא ערכה בירור מהיר מיהם הרופאים "הכי טובים" בארץ ותוך זמן קצר היתה בידה רשימת מותגים: שמות הכירורגים הכי,...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

חודש המודעות לסרטן השד – לאן נעלמו החולות בסרטן שד גרורתי?

"את לא מבינה, שחודש המודעות לסרטן השד הוא חודש ההפחדה והשיווק", אמרה לי לפני שנים רבות חולת סרטן שד גרורתי, שהגיעה אלי  לייעוץ על הטיפול שהיא מקבלת. כשניסיתי להסביר לה את החשיבות של איבחון מוקדם של סרטן השד, היא הפסיקה אותי,...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

מיתוסים על סרטן השד

סביב "המחלה" - סרטן השד, התפתחו עם השנים מיתוסים רבים. ממה כדאי לשכוח? עודכן לקראת חודש המודעות לסרטן השד באוקטובר 2016. 1. "סרטן השד לא כואב". לא נכון. לכאבים בשד או בשניהם יכולים להיות גורמים שונים, לרוב - השפעות הורמונליות,...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה