הבלוג של ד"ר רותי לאופר

הבלוג של ד"ר רותי לאופר

אונקולוגית בכירה ומנהלת מרפאת שד לנשים בסיכון מוגבר, במכבי. מנהלת ארצית בעבר של תחום האונקולוגיה במכבי. עבדה כאונקולוגית בכירה באיכילוב ובבלינסון. התמחתה באונקולוגיה בבית החולים "איכילוב". בעלת תואר ראשון ושני... +עוד

אונקולוגית בכירה ומנהלת מרפאת שד לנשים בסיכון מוגבר, במכבי. מנהלת ארצית בעבר של תחום האונקולוגיה במכבי. עבדה כאונקולוגית בכירה באיכילוב ובבלינסון. התמחתה באונקולוגיה בבית החולים "איכילוב". בעלת תואר ראשון ושני (בהצטיינות) במשפטים. בעלת תואר שני במנהל מערכות בריאות מאוניברסיטת תל אביב. מרצה, במסגרות שונות, על סרטן השד בהקשריו השונים, וכן על נושאים בתחומי האתיקה הרפואית וזכויות החולה.

עדכונים:

פוסטים: 54

החל מנובמבר 2013

בין המתנות הרבות שב’ קבלה ליום הולדתה ה 50 היתה גם גלויה מקופת החולים שלה – הזמנה לבדיקת ממוגרפיה. שמחה מאד שיש מי שדואג לבריאותה, ב’ מיהרה לקבוע תור לבדיקה. תשובת הבדיקה היתה “לא ברורה”. מישהו טרח להפנות אותה לבדיקת אולטראסאונד. אחרי חודש וחצי של המתנה מורטת עצבים, ב’ עברה גם את הבדיקה הזאת, וגם היא לא נתנה תשובה ברורה. ב’ פנתה לכירורג מנוסה בבעיות שדיים, היא הופנתה מיד לבדיקת MRI.

שוב עברו על ב’ שבועות רבים של המתנה ואימה.  בבדיקת ה MRI דוקא היו “מימצאים”. הומלץ לה על 3 ביופסיות שונות בהנחיית MRI. שוב חזר על עצמו סיוט ההמתנה. הסיפור הקשה הזה נמשך חודשים וכלל ביופסיות חוזרות ולבסוף גם ניתוח. סרטן שד מעולם לא נמצא אצלה.

ב’ נותרה עם שד מצולק וקצת מעוות ועם פחד נורא שאולי בכל זאת יש לה סרטן שד שלא התגלה. חייה הפכו לקשים (בלשון המעטה).

מה שב’ לא ידעה לפני שמיהרה לסמן וי על בדיקת הממוגרפיה :

1. שבארצות רבות בעולם קוראים להפסיק עם המנהג הזה של הזמנה “אוטומטית” לבדיקת ממוגרפיה בלי מתן הסברים על יתרונותיה וחסרונותיה ובלי התאמת הבדיקה לאשה. בשוויץ כבר הפסיקו.

2. שממוגרפיה היא רק חלק (ולא תמיד החשוב ביותר) בשמירה על בריאות השד ובגילוי המוקדם של סרטן השד.

3. שהרבה יותר נשים מוזמנות לבדיקות חוזרות ואף עוברות טיפולים מיותרים מנשים שאכן ניצלות בזכות הממוגרפיה (לפי מספר רב של מחקרים גדולים).

4. שהחשיבות העליונה היא למודעות של כל אשה לסיכון שלה לחלות בסרטן השד ביחד עם ליווי נכון של איש מקצוע מיומן.

המסקנה

עם כל הטכנולוגיה המשוכללת המשווקת לנו בשיטות מתוחכמות, אין תחליף (עדיין) למפגש האנושי עם איש מקצוע מיומן ואחראי. מפגש כזה אולי היה חוסך לב’ לפחות חלק מסיבלה.

בדיקת הממוגרפיה אכן עשויה לפעמים להציל חיים, אבל עלולה גם לפגוע קשות וללא צורך באיכותם.

פירוט רב על הנושאים שהועלו כאן תוכלו למצוא בבלוג שלי “מדריך סרטן השד ועוד”.

ד”ר רותי לאופר
אונקולוגית בכירה, מנהלת מרפאת שד
http://breast-guide.co.il

עוד מהבלוג של ד"ר רותי לאופר

תצוגה מקדימה

רפואת מותגים

כשנודע לשרה בת ה60 שהגוש שמיששה בשדה סרטני, היא היתה נחושה להבריא. ההחלטה הבאה היתה שרק הטובים ביותר בתחום יטפלו בה. היא ערכה בירור מהיר מיהם הרופאים "הכי טובים" בארץ ותוך זמן קצר היתה בידה רשימת מותגים: שמות הכירורגים הכי,...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

חודש המודעות לסרטן השד – לאן נעלמו החולות בסרטן שד גרורתי?

"את לא מבינה, שחודש המודעות לסרטן השד הוא חודש ההפחדה והשיווק", אמרה לי לפני שנים רבות חולת סרטן שד גרורתי, שהגיעה אלי  לייעוץ על הטיפול שהיא מקבלת. כשניסיתי להסביר לה את החשיבות של איבחון מוקדם של סרטן השד, היא הפסיקה אותי,...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

מיתוסים על סרטן השד

סביב "המחלה" - סרטן השד, התפתחו עם השנים מיתוסים רבים. ממה כדאי לשכוח? עודכן לקראת חודש המודעות לסרטן השד באוקטובר 2016. 1. "סרטן השד לא כואב". לא נכון. לכאבים בשד או בשניהם יכולים להיות גורמים שונים, לרוב - השפעות הורמונליות,...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה