הבלוג של ד"ר רותי לאופר

הבלוג של ד"ר רותי לאופר

אונקולוגית בכירה ומנהלת מרפאת שד לנשים בסיכון מוגבר, במכבי. מנהלת ארצית בעבר של תחום האונקולוגיה במכבי. עבדה כאונקולוגית בכירה באיכילוב ובבלינסון. התמחתה באונקולוגיה בבית החולים "איכילוב". בעלת תואר ראשון ושני... +עוד

אונקולוגית בכירה ומנהלת מרפאת שד לנשים בסיכון מוגבר, במכבי. מנהלת ארצית בעבר של תחום האונקולוגיה במכבי. עבדה כאונקולוגית בכירה באיכילוב ובבלינסון. התמחתה באונקולוגיה בבית החולים "איכילוב". בעלת תואר ראשון ושני (בהצטיינות) במשפטים. בעלת תואר שני במנהל מערכות בריאות מאוניברסיטת תל אביב. מרצה, במסגרות שונות, על סרטן השד בהקשריו השונים, וכן על נושאים בתחומי האתיקה הרפואית וזכויות החולה.

עדכונים:

פוסטים: 54

החל מנובמבר 2013

אשה שוודית בת 36, שנולדה ללא רחם, ילדה לאחרונה תינוק בריא לאחר שעברה השתלה של רחם מתורמת.

זו הפעם הראשונה בהסטוריה של הרפואה שנולד תינוק מרחם מושתל.

על פי דיווחי העיתונים האשה נולדה עם מערכת רביה (שחלות ), אך ללא האיבר המאפשר התפתחות העובר בגוף האשה – הרחם. אירוע כזה נחשב נדיר למדי.

חברת המשפחה, אשה כבת 60, התנדבה לתרום את רחמה לטובת הצעירה. הרחם הנתרם הוצא, בניתוח מסובך, מגופה של התורמת והושתל, בניתוח מסובך עוד יותר, בגופה של הצעירה. הצעירה קבלה במשך שנים טיפולים למניעת דחיית האיבר המושתל ובהמשך הוחזרו לרחם המושתל עוברים של בני הזוג, שנוצרו בההפריה חוץ גופית. התינוק יולד בניתוח קיסרי לפני המועד המתוכנן בשל רעלת ההריון שהתפתחה אצל האם.

פריצת הדרך הטכנולוגית, שהושגה במקרה המתואר הינה מרשימה ביותר, בעיקר בגלל הצורך לחבר את האיבר המושתל לכלי דם רבים שיאפשרו את קיומו ואת תיפקודו.

האשה הפכה לאם בעזרת פונדקאות עצמית.

המהפכה הגדולה היא בכך שלנשים שנולדו ללא רחם או שנאלצו לעבור כריתת רחם מסיבות שונות נפתחת (לכאורה) האפשרות להמנע מהצורך בפונדקאית זרה ולחוות את ההריון והלידה בעצמן.

עם כל ההתרגשות המתבקשת, חשוב להדגיש שמדובר בתהליך מסובך ביותר שיישומו השיגרתי עדיין נראה רחוק מאד מימינו אלה.

האשה שבגופה הושתל הרחם נמצאת כל העת בטיפול המדכא את המערכת החיסונית, כדי למנוע את דחיית הרחם הזר. גם אם האשה תחליט על הריון נוסף, בסיומם של הריונותיה, יהיה עליה לעבור הוצאה של הרחם המושתל, וזאת כדי שתוכל להפסיק לקבל את הטיפול המונע את דחיית הרחם, והעלול, בטווח הרחוק, לסכן את בריאותה.

ההישג אכן מרשים !!  השאלות המעשיות ובמיוחד האתיות (המוסריות) שהישג זה מעלה הן כבר לפוסט.

 

ד”ר רותי לאופר
אונקולוגית בכירה, מנהלת מרפאת שד
http://breast-guide.co.il

עוד מהבלוג של ד"ר רותי לאופר

תצוגה מקדימה

רפואת מותגים

כשנודע לשרה בת ה60 שהגוש שמיששה בשדה סרטני, היא היתה נחושה להבריא. ההחלטה הבאה היתה שרק הטובים ביותר בתחום יטפלו בה. היא ערכה בירור מהיר מיהם הרופאים "הכי טובים" בארץ ותוך זמן קצר היתה בידה רשימת מותגים: שמות הכירורגים הכי,...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

חודש המודעות לסרטן השד – לאן נעלמו החולות בסרטן שד גרורתי?

"את לא מבינה, שחודש המודעות לסרטן השד הוא חודש ההפחדה והשיווק", אמרה לי לפני שנים רבות חולת סרטן שד גרורתי, שהגיעה אלי  לייעוץ על הטיפול שהיא מקבלת. כשניסיתי להסביר לה את החשיבות של איבחון מוקדם של סרטן השד, היא הפסיקה אותי,...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

מיתוסים על סרטן השד

סביב "המחלה" - סרטן השד, התפתחו עם השנים מיתוסים רבים. ממה כדאי לשכוח? עודכן לקראת חודש המודעות לסרטן השד באוקטובר 2016. 1. "סרטן השד לא כואב". לא נכון. לכאבים בשד או בשניהם יכולים להיות גורמים שונים, לרוב - השפעות הורמונליות,...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה