הבלוג של ד"ר רותי לאופר

הבלוג של ד"ר רותי לאופר

אונקולוגית בכירה ומנהלת מרפאת שד לנשים בסיכון מוגבר, במכבי. מנהלת ארצית בעבר של תחום האונקולוגיה במכבי. עבדה כאונקולוגית בכירה באיכילוב ובבלינסון. התמחתה באונקולוגיה בבית החולים "איכילוב". בעלת תואר ראשון ושני... +עוד

אונקולוגית בכירה ומנהלת מרפאת שד לנשים בסיכון מוגבר, במכבי. מנהלת ארצית בעבר של תחום האונקולוגיה במכבי. עבדה כאונקולוגית בכירה באיכילוב ובבלינסון. התמחתה באונקולוגיה בבית החולים "איכילוב". בעלת תואר ראשון ושני (בהצטיינות) במשפטים. בעלת תואר שני במנהל מערכות בריאות מאוניברסיטת תל אביב. מרצה, במסגרות שונות, על סרטן השד בהקשריו השונים, וכן על נושאים בתחומי האתיקה הרפואית וזכויות החולה.

עדכונים:

פוסטים: 54

החל מנובמבר 2013

נשים רבות, בשלבים שונים מאד של מחלת סרטן השד, מפנות אלי את השאלה הזאת, שלרוב אין לי עליה תשובה. חלק מהשואלות קרובות מאד לקבלת האבחנה ושאלתן מבטאת בעיקר בהלה, אם גם מובנת. רבות מאלה צפויות להבריא. קבוצה שניה של שואלות כוללת נשים שזה עתה אובחנה אצלן מחלה גרורתית. סרטן שד גרורתי (שלב 4 של המחלה) הוא מצב כרוני שיכול להימשך שנים רבות באיכות חיים טובה. בקבוצה השלישית כלולות נשים שמחלתן הגרורתית מתקדמת למרות הטיפולים שהן מקבלות.

Image result for breast cancer end of life

החלוקה הנ”ל היא, כמובן, שרירותית ובאה לשם המחשה. לשאלה “כמה זמן נשאר לי?” אין, לרוב, תשובה. מי יכול לדעת מה יקרה לאדם מחר או מחרתיים או בעוד שנתיים? רופאים נוהגים להסתמך על מחקרים שונים, אבל מחקרים , לכל היותר נותנים נתונים שההתקבלו מקבוצות גדולות של חולות. אין בהם תשובה מה יקרה לאשה מסויימת זאת או אחרת.

פגשתי נשים שסיפרו לי שהרופאים “נתנו” להן חצי שנה עד שנה.  המשכנו להיפגש עוד חמש ועשר שנים. פגשתי אחרות, שהבטיחו להן שהן יבריאו, וזה לא קרה. למרות כל הנתונים שאנחנו האונקולוגים צוברים ממחקרים ומניסיוננו הגדל, קשה עד בלתי ניתן לצפות את מהלך המחלה הצפוי לאשה שממול.

נשים שאובחן אצלן סרטן השד רוצות לדעת מה מצפה להן, ואת זה בהחלט ניתן להסביר להן מבחינת שלב המחלה, סוג הגידול, אפשרויות הטיפול ותופעות הלוואי הצפויות. איננו יכולים לדעת (בוודאות סבירה) מה תהיה תגובת המחלה לטיפולים וכמה זמן היא תארך. החשיבות הגדולה ביותר בעיני, כמו בעיני רבות מהחולות, היא השמירה על איכות החיים של החולה. משימה זו, לעיתים קרובות, קשה יותר ממתן עוד ועוד תרופות, בפרט כאשר סיכויי התגובה קטנים.

תמיד, אבל תמיד, יש לשתף את האשה בלבטים לגבי הטיפול, תוך התחשבות מירבית ברצונה לדעת, בהבנתה את מצבה ובנכונתה לקבל את הטיפול המוצע. לפעמים מתעוררת גם השאלה  על סוף הדרך.  שיחה כזאת היא קשה מאד הן לאשה והן למטפל בה. אבל בעיני היא חובה כאשר האשה מעלה אותה. כאן החשיבות הגדולה, וגם זאת לדעתי שלי, היא להבטיח לאשה שמי שמטפל בה ישאר איתה ויעשה הכל כדי להפחית למינימום את סבלה. ליצירת אשליות חסרות ביסוס אין מקום בשיחות  אלה. הטיפול הוא באשה, לא במחלתה. לרוב איננו יודעים להגיד כמה זמן נשאר לה, אבל אנחנו בהחלט יכולים להיות קשובים לרצונותיה ובאמת לעשות הכל כדי להקל עליה.

ד”ר רותי לאופר
אונקולוגית בכירה
מנהלת מרפאת שד ארצית לחולות סרטן השד ולנשים בסיכון מוגבר

מידע נוסף באתר ובעמוד הפייסבוק

עוד מהבלוג של ד"ר רותי לאופר

תצוגה מקדימה

רפואת מותגים

כשנודע לשרה בת ה60 שהגוש שמיששה בשדה סרטני, היא היתה נחושה להבריא. ההחלטה הבאה היתה שרק הטובים ביותר בתחום יטפלו בה. היא ערכה בירור מהיר מיהם הרופאים "הכי טובים" בארץ ותוך זמן קצר היתה בידה רשימת מותגים: שמות הכירורגים הכי,...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

חודש המודעות לסרטן השד – לאן נעלמו החולות בסרטן שד גרורתי?

"את לא מבינה, שחודש המודעות לסרטן השד הוא חודש ההפחדה והשיווק", אמרה לי לפני שנים רבות חולת סרטן שד גרורתי, שהגיעה אלי  לייעוץ על הטיפול שהיא מקבלת. כשניסיתי להסביר לה את החשיבות של איבחון מוקדם של סרטן השד, היא הפסיקה אותי,...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

מיתוסים על סרטן השד

סביב "המחלה" - סרטן השד, התפתחו עם השנים מיתוסים רבים. ממה כדאי לשכוח? עודכן לקראת חודש המודעות לסרטן השד באוקטובר 2016. 1. "סרטן השד לא כואב". לא נכון. לכאבים בשד או בשניהם יכולים להיות גורמים שונים, לרוב - השפעות הורמונליות,...

תגובות

פורסם לפני 3 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה