הבלוג של ד"ר רותי לאופר

הבלוג של ד"ר רותי לאופר

אונקולוגית בכירה ומנהלת מרפאת שד לנשים בסיכון מוגבר, במכבי. מנהלת ארצית בעבר של תחום האונקולוגיה במכבי. עבדה כאונקולוגית בכירה באיכילוב ובבלינסון. התמחתה באונקולוגיה בבית החולים "איכילוב". בעלת תואר ראשון ושני... +עוד

אונקולוגית בכירה ומנהלת מרפאת שד לנשים בסיכון מוגבר, במכבי. מנהלת ארצית בעבר של תחום האונקולוגיה במכבי. עבדה כאונקולוגית בכירה באיכילוב ובבלינסון. התמחתה באונקולוגיה בבית החולים "איכילוב". בעלת תואר ראשון ושני (בהצטיינות) במשפטים. בעלת תואר שני במנהל מערכות בריאות מאוניברסיטת תל אביב. מרצה, במסגרות שונות, על סרטן השד בהקשריו השונים, וכן על נושאים בתחומי האתיקה הרפואית וזכויות החולה.

עדכונים:

פוסטים: 54

החל מנובמבר 2013

אוקטובר, החודש הורוד (למה ורוד??), הוא חודש המודעות לסרטן השד. חודש זה ממלא את כל המיילים והאתרים שלי בשאלות “פרטיות” אלי: “האם לעבור ממוגרפיה?”, “יש לי כאב ממוקד בשד, למי עלי לפנות?”, “אימי חלתה בסרטן השד בגיל 80, האם אני צריכה להיות במעקב מיוחד?”, “איזו בדיקה היא הכי טובה לאבחנה של סרטן השד ביופסיה, ממוגרפיה, MRI, ומה ההבדל ביניהם?”, “אובחן לי סרטן בשד, למי לפנות עכשו וכמה זה דחוף?” ועוד ועוד שאלות.

מעשרות, אולי מאות, שאלות אלה אני למדה שלמרות עשרות על עשרות שנים של אוקטוברים “ורודים” ולמרות שקיימת מודעות רבה ל”מחלה”, ברגע של צורך ואפילו כשגרה מעט מאד נשים יודעות מה עליהן לעשות, או איזה בדיקות קיימות , מתי משתמשים בהן ומה הם היתרונות והחסרונות שלהן.  להלן 10 עובדות חשובות שכל אשה חייבת לדעת:

breast cancer awareness

1. רוב המאובחנות עם סרטן השד הן מעל גיל 50, סרטן שד לפני גיל זה מופיע בכרבע מהמאובחנות.

2. רוב המאובחנות עם המחלה יבריאו ממנה.

3. נשים בכל גיל, ובפרט מעל גיל 30, חייבות להכיר את שדיהן. אין הכוונה שנשים צריכות לבדוק את שדיהן מדי חודש או בכלל.  הכוונה היא שאשה צריכה להכיר את צורת שדיה כולל מראה העור והפטמות והמישוש הכללי של השד.

4. כל הופעת תופעה חריגה בשד, דוגמת הופעת גוש לא מוכר, כאב ממוקד בשד, שינוי במראה השד, הפרשה (בעיקר דמית) מהפטמה, שינויים בפטמה או בעור השד מחייבת פנייה לרופא מומחה.

5. הכתובת העיקרית לבדיקה של השדיים היא כירורג מומחה, המנוסה בבדיקות שדיים ובניתוחי שדיים.

6. קיימות בדיקות הדמיה שונות לבדיקת השד. בין אלה: הממוגרפיה (שהיא המקובלת ביותר) האולטראסאונד , ה MRI ועוד. היום מקובלת גם בדיקה חדישה יותר היא הממוגרפיה התלת מימדית הקרויה- טומוסינתזיס. ההפניה לכל בדיקה מחייבת הסבר על מהות הבדיקה לרבות יתרונותיה וחסרונותיה.

7. יש להתאים את הבדיקה הנכונה לאשה הנכונה בהתאם לגיל ולסיכון המוערך. במקרים רבים בדיקה אחת אינה מהוה תחליף לבדיקה אחרת, אלא תוספת.

8. רוב המימצאים שנשים , בעיקר צעירות, מגלות בשדיהן אינם ממאירים.

9. נשים בסיכון מוגבר, דוגמאת נשאיות הגנים BRCA 1/2 חייבות להיות במעקב במרפאות ייעודיות להן.

10. האבחנה הסופית של סרטן השד נעשית אך ורק בביופסיה. במקרה שתשובת הביופסיה מעידה על סרטן השד יש לפנות לאונקולוג ולכירורג.

באיחולי בריאות

ד”ר רותי לאופר
אונקולוגית בכירה
מנהלת מרפאת שד ארצית לנשים בסיכון מוגבר

מידע נוסף באתר ובעמוד הפייסבוק

 

 

עוד מהבלוג של ד"ר רותי לאופר

תצוגה מקדימה

רפואת מותגים

כשנודע לשרה בת ה60 שהגוש שמיששה בשדה סרטני, היא היתה נחושה להבריא. ההחלטה הבאה היתה שרק הטובים ביותר בתחום יטפלו בה. היא ערכה בירור מהיר מיהם הרופאים "הכי טובים" בארץ ותוך זמן קצר היתה בידה רשימת מותגים: שמות הכירורגים הכי,...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

חודש המודעות לסרטן השד – לאן נעלמו החולות בסרטן שד גרורתי?

"את לא מבינה, שחודש המודעות לסרטן השד הוא חודש ההפחדה והשיווק", אמרה לי לפני שנים רבות חולת סרטן שד גרורתי, שהגיעה אלי  לייעוץ על הטיפול שהיא מקבלת. כשניסיתי להסביר לה את החשיבות של איבחון מוקדם של סרטן השד, היא הפסיקה אותי,...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

מיתוסים על סרטן השד

סביב "המחלה" - סרטן השד, התפתחו עם השנים מיתוסים רבים. ממה כדאי לשכוח? עודכן לקראת חודש המודעות לסרטן השד באוקטובר 2016. 1. "סרטן השד לא כואב". לא נכון. לכאבים בשד או בשניהם יכולים להיות גורמים שונים, לרוב - השפעות הורמונליות,...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה