הבלוג של ד"ר רותי לאופר

הבלוג של ד"ר רותי לאופר

אונקולוגית בכירה ומנהלת מרפאת שד לנשים בסיכון מוגבר, במכבי. מנהלת ארצית בעבר של תחום האונקולוגיה במכבי. עבדה כאונקולוגית בכירה באיכילוב ובבלינסון. התמחתה באונקולוגיה בבית החולים "איכילוב". בעלת תואר ראשון ושני... +עוד

אונקולוגית בכירה ומנהלת מרפאת שד לנשים בסיכון מוגבר, במכבי. מנהלת ארצית בעבר של תחום האונקולוגיה במכבי. עבדה כאונקולוגית בכירה באיכילוב ובבלינסון. התמחתה באונקולוגיה בבית החולים "איכילוב". בעלת תואר ראשון ושני (בהצטיינות) במשפטים. בעלת תואר שני במנהל מערכות בריאות מאוניברסיטת תל אביב. מרצה, במסגרות שונות, על סרטן השד בהקשריו השונים, וכן על נושאים בתחומי האתיקה הרפואית וזכויות החולה.

עדכונים:

פוסטים: 54

החל מנובמבר 2013

כשנודע לשרה בת ה60 שהגוש שמיששה בשדה סרטני, היא היתה נחושה להבריא. ההחלטה הבאה היתה שרק הטובים ביותר בתחום יטפלו בה. היא ערכה בירור מהיר מיהם הרופאים “הכי טובים” בארץ ותוך זמן קצר היתה בידה רשימת מותגים: שמות הכירורגים הכי, האונקולוגים הכי, בתי החולים, מטפלים אחרים. כולם הכי הכי טובים.

השאלה הגדולה היתה מה בדיוק ההגדרה של “הכי טובים”, מה באמת היא צריכה ועד כמה דחוף הטיפול בה, אבל להלן חלק ממה שהיא עברה במהלך סבב המותגים שלה:

צילום: shutterstock

מותג א’. כירורג בכיר מאד הודיע לה שעליה לעבור כריתה מיידית ודחופה של השד הנגוע.

שרה (למזלה) לא קבלה את הגזרה לוותר במהירות כזאת על השד שלה ופנתה למותג הבא.

מותג ב’. כירורג עוד יותר בכיר, אמר לה שכריתת שד לא באה בחשבון ושלח אותה להרבה מאד בדיקות, בלי הרבה הסברים ובלי להפנותה לחוות דעת של אונקולוג.

שרה לא התבלבלה מהדעות הסותרות שקבלה ופנתה למותג הבא.

מותג ג’. אונקולוג בכיר, זה התעקש שלפני הכל היא חייבת לעבור בדיקה גנטית.

מותג ד’. גנטיקאי בכיר אמר לה שהסיכוי שסרטן השד שלה הוא על רקע גנטי קלוש, ובכל מקרה כדאי שתתחיל בטיפול. אבל הוא לא פירט את מהות הטיפול.

שרה המשיכה הלאה.

מותג ה’. זה כבר היה פרופסור נודע בתחום האונקולוגיה והוא שלח אותה מיד להתחיל בטיפול כימותרפי קשה.

שרה המשיכה בדרכה, כימותרפיה נשמעה כמו מוצא אחרון, ופתאום היא שמה לב שאיש מבין המומחים לא ממש התעניין בכל החומר הרפואי שהיא הספיקה לצבור, ואיש מהם לא העלה על דעתו להתייעץ עם חברו המלומד שקדם לו.

מותג ו’. ייעוץ עם רנטגנולוגית ידועה שהמליצה על עוד כמה ביופסיות, “ליתר ביטחון”.

מותג ז’. עוד אונקולוגית מאד ידועה, שישבה איתה רבע שעה מלאה והמליצה על משהו שונה לגמרי מכל מה שהומלץ לה עד עתה.

כששרה ניסתה לצור קשר נוסף עם אותה רופאה, הובהר לה שהיא לא ברת השגה (שלא דרך המזכירה של הקליניקה הפרטית שלה) ושהיא לא תטפל בה במסגרת ציבורית.

אחרי התייעצויות יקרות ודי מבלבלות עם 7 מומחים שנחשבים “מותגים” בתחום סרטן השד, קרובה לייאוש, שרה החליטה להיפגש עם אונקולוגית מנוסה, שעליה היא קבלה מחברות לצרה חוות דעת מצוינות.

במסגרת ציבורית, ישבה איתה אותה רופאה במשך קרוב לשעתיים, עברה על כל החומר הרפואי, ענתה על כל שאלותיה, הסבירה לה מה הן האפשרויות הטיפוליות העומדות בפניה, פירטה את היתרונות והחסרונות של כל אחת מהאפשרויות, אמרה לה מה ההמלצה שלה והדגישה בפניה שיש לה זמן לחשוב. בנימה מרגיעה שלחה האונקולוגית את שרה לביתה להתארגנות ולקבלת החלטה כשהיא מציידת את שרה בכתובת המייל ובמספר הטלפון הנייד שלה בהם היא זמינה בכל שעה.

המסקנה נושנה וברורה: לא כל הנוצץ זהב ולא כל רופא ממותג באמת מתאים לכל אשה.

ד”ר רותי לאופר

אונקולוגית בכירה

מידע נוסף באתר ובעמוד הפייסבוק

עוד מהבלוג של ד"ר רותי לאופר

Thumbnail

חודש המודעות לסרטן השד – לאן נעלמו החולות בסרטן שד גרורתי?

"את לא מבינה, שחודש המודעות לסרטן השד הוא חודש ההפחדה והשיווק", אמרה לי לפני שנים רבות חולת סרטן שד גרורתי, שהגיעה אלי  לייעוץ על הטיפול שהיא מקבלת. כשניסיתי להסביר לה את החשיבות של איבחון מוקדם של סרטן השד, היא הפסיקה אותי,...

תגובות

פורסם לפני 5 years
Thumbnail

מיתוסים על סרטן השד

סביב "המחלה" - סרטן השד, התפתחו עם השנים מיתוסים רבים. ממה כדאי לשכוח? עודכן לקראת חודש המודעות לסרטן השד באוקטובר 2016. 1. "סרטן השד לא כואב". לא נכון. לכאבים בשד או בשניהם יכולים להיות גורמים שונים, לרוב - השפעות הורמונליות,...

תגובות

פורסם לפני 5 years
Thumbnail

סרטן השד - לי זה לא יקרה

ענת, בת ה-33, הגיעה למרפאת השד שלי השבוע רועדת ובוכה. היא בחורה בריאה, ובחוג חבריה ומשפחתה לא נתקלה מעולם בחולות סרטן השד, ובטח לא חשבה שתגיע לביקור אצל אונקולוגית בזמן הקרוב. כבר מספר חודשים היא מרגישה במשהו "מוזר" בשד...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים