הבלוג של ד"ר רותי לאופר

הבלוג של ד"ר רותי לאופר

אונקולוגית בכירה ומנהלת מרפאת שד לנשים בסיכון מוגבר, במכבי. מנהלת ארצית בעבר של תחום האונקולוגיה במכבי. עבדה כאונקולוגית בכירה באיכילוב ובבלינסון. התמחתה באונקולוגיה בבית החולים "איכילוב". בעלת תואר ראשון ושני... +עוד

אונקולוגית בכירה ומנהלת מרפאת שד לנשים בסיכון מוגבר, במכבי. מנהלת ארצית בעבר של תחום האונקולוגיה במכבי. עבדה כאונקולוגית בכירה באיכילוב ובבלינסון. התמחתה באונקולוגיה בבית החולים "איכילוב". בעלת תואר ראשון ושני (בהצטיינות) במשפטים. בעלת תואר שני במנהל מערכות בריאות מאוניברסיטת תל אביב. מרצה, במסגרות שונות, על סרטן השד בהקשריו השונים, וכן על נושאים בתחומי האתיקה הרפואית וזכויות החולה.

עדכונים:

פוסטים: 54

החל מנובמבר 2013

שלוש בחורות צעירות וחמודות נכנסו לחדרי במרפאה. כששאלתי אותן לסיבת בואן, השיבו (שלושתן): “מה זאת אומרת, לבדוק שדיים”. שאלתי: “בדיקה שיגרתית?”. והן ענו שהן מודעות לחשיבות של בדיקת שדיים על ידי מומחה, הרי רק לאחרונה הסתיים חודש המודעות לסרטן השד, ובאו להיבדק אצל אונקולוגית.

shutterstock_327067412

נשים רבות אינן יודעות אל מי עליהן לפנות לצורך בדיקה שגרתית של השדיים. מבלי לדון כאן כרגע בחשיבות הבדיקה הידנית של השדיים (שיעילותה שנויה במחלוקת בין המומחים) הדבר הבסיסי ביותר הוא שנשים ידעו למי לפנות.

אונקולוג הוא רופא מומחה בטיפול בסרטן. האונקולוגים המתמקצעים בטיפול בסרטן השד, אכן בודקים שדיים. לרוב שדיים של נשים שחלו בסרטן השד או של נשים בסיכון מוגבר לחלות במחלה, (נשים עם סיפור משפחתי או נשים שבבדיקה גנטית נמצא שהן בסיכון “נשאיות”).

לבדיקה שגרתית של השדיים יש לפנות לכירורג, שתפקידו לברר את הסיכון של האשה ולבדוק את שדיה, והוא גם זה שמפנה לבירור נוסף במידת הצורך. הבעיה הקשה היא שנשים כלל אינן יודעות שעליהן לפנות לכירורג ובוודאי לא יודעות לאיזה כירורג לפנות. תיאורטית, כל כירורג יודע לבדוק שדיים. מעשית, כירורג שעיקר זמנו מוקדש לבדיקות שד ולניתוחי שד הוא הכתובת הנכונה. אלא מה?

אין הגדרה פורמלית של “כירורג שד” כשם שאין הגדרה פורמלית של “אונקולוג שד”, מה שמחייב את הנשים לנסות לברר מי הם הכירורגים או האונקולוגים שמנוסים יותר בבעיות שד.

המידע הזה לרוב ידוע בקרב נשים, בקופות החולים ובבתי החולים. נדרש רק מאמץ מסוים, לרוב לא גדול, לבררו. גם חיפוש באינטרנט עשוי לעזור לעתים. אין חובה לפנות דווקא אל השמות המפורסמים (ה”מותגים” של סרטן השד). הידיעה שכירורג מסוים מטפל (גם) בבעיות שד אמורה להספיק, לפחות כהתחלה. במקרה של בעיה ספציפית, דוגמת הסיכון המוגבר לסרטן השד, מומלץ לפנות אל אלה שנחשבים מומחים בנושא, וגם את זה ניתן לברר.

רק בריאות.

ד”ר רותי לאופר, אונקולוגית בכירה

מידע נוסף במדריך סרטן השדבעמוד הפייסבוק ובפורום סרטן השד

עוד מהבלוג של ד"ר רותי לאופר

תצוגה מקדימה

רפואת מותגים

כשנודע לשרה בת ה60 שהגוש שמיששה בשדה סרטני, היא היתה נחושה להבריא. ההחלטה הבאה היתה שרק הטובים ביותר בתחום יטפלו בה. היא ערכה בירור מהיר מיהם הרופאים "הכי טובים" בארץ ותוך זמן קצר היתה בידה רשימת מותגים: שמות הכירורגים הכי,...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

חודש המודעות לסרטן השד – לאן נעלמו החולות בסרטן שד גרורתי?

"את לא מבינה, שחודש המודעות לסרטן השד הוא חודש ההפחדה והשיווק", אמרה לי לפני שנים רבות חולת סרטן שד גרורתי, שהגיעה אלי  לייעוץ על הטיפול שהיא מקבלת. כשניסיתי להסביר לה את החשיבות של איבחון מוקדם של סרטן השד, היא הפסיקה אותי,...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

מיתוסים על סרטן השד

סביב "המחלה" - סרטן השד, התפתחו עם השנים מיתוסים רבים. ממה כדאי לשכוח? עודכן לקראת חודש המודעות לסרטן השד באוקטובר 2016. 1. "סרטן השד לא כואב". לא נכון. לכאבים בשד או בשניהם יכולים להיות גורמים שונים, לרוב - השפעות הורמונליות,...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה