הבלוג של ד"ר רותי לאופר

הבלוג של ד"ר רותי לאופר

אונקולוגית בכירה ומנהלת מרפאת שד לנשים בסיכון מוגבר, במכבי. מנהלת ארצית בעבר של תחום האונקולוגיה במכבי. עבדה כאונקולוגית בכירה באיכילוב ובבלינסון. התמחתה באונקולוגיה בבית החולים "איכילוב". בעלת תואר ראשון ושני... +עוד

אונקולוגית בכירה ומנהלת מרפאת שד לנשים בסיכון מוגבר, במכבי. מנהלת ארצית בעבר של תחום האונקולוגיה במכבי. עבדה כאונקולוגית בכירה באיכילוב ובבלינסון. התמחתה באונקולוגיה בבית החולים "איכילוב". בעלת תואר ראשון ושני (בהצטיינות) במשפטים. בעלת תואר שני במנהל מערכות בריאות מאוניברסיטת תל אביב. מרצה, במסגרות שונות, על סרטן השד בהקשריו השונים, וכן על נושאים בתחומי האתיקה הרפואית וזכויות החולה.

עדכונים:

פוסטים: 54

החל מנובמבר 2013

כשענת (שם בדוי) התקשרה אלי מוקדם בבוקר ובקשה שאקבל אותה לבדיקה עוד היום, לא הופתעתי, נבהלתי. שעות אחדות אחר כך, כשבתום הבדיקה הפניתי אותה למספר בדיקות דחופות, היא לא הופתעה, אבל ביקשה “תרגיעי אותי”. אמרתי לה שקשה לדעת ושיש צורך לברר את פשר הגוש שהופיע בצווארה. היא הבינה היטב את הכוונה.

איור: shutterstock

 מספר שנים קודם, במסגרת ההנחיות המקובלות לאבחון מוקדם של סרטן השד, ענת, דוקטור לביולוגיה, עברה בדיקת ממוגרפיה. הבדיקה גילתה גוש לא קטן בשדה. “גילוי מוקדם”, אמרו לה אז והבטיחו שסיכויי ההחלמה מצוינים. אלי היא הגיעה אחרי שסיימה את מרבית הטיפולים, שנועדו להקטין את הסיכון להתפתחות גרורות ולחזרה מקומית של הגידול – ניתוח, כימותרפיה, הקרנות, טיפול אנטי הורמונלי של שנים.

כבר בפגישתנו הראשונה, ענת הסבירה לי למה לדעתה גילוי מוקדם לא בהכרח מציל חיים. “לפעמים התפתחות הגידול בשד מתרחשת במקביל לפיזור תאי גידול בגוף כולו”, היא הסבירה. “והתאים שפוזרו בגוף, שונים מתאי הגידול הראשוני בשד, עמידים יותר בפני טיפולים”. “עשיתי את כל מה שיכולתי, אבל אני מאד לא רגועה”, התוודתה. מספר שנים של “אין מחלה” הסתיימו באותו יום, שלמרבית האירוניה היה באוקטובר, חודש המודעות לסרטן השד.

תשובות הבדיקות של ענת העידו על מחלה נרחבת ביותר באברים רבים בגופה. היא התלבטה מאד לגבי הטיפול שהצעתי לה. כדרכה, היתה ספקנית. מסרבת לקבל טיפול שיפגע קשות באיכות חייה ולא יציל אותה, אבל לבסוף החליטה לנסות כל טיפול שאולי יעזור לה. במהלך הטיפולים נתקלה ענת, כמו חולות סרטן גרורתי אחרות, בבעיות בירוקרטיות קשות עם ביטוח לאומי, הביטוח הפרטי, קופת החולים ועוד. גופים אלה מקשים על החולות בדרישות לחזור ולהביא מסמכים רפואיים שוב ושוב ולהוכיח שהן עדיין חולות (או “עדיין חיות”, כפי שהגדירה זאת ענת בציניות).

בכל פעם שמחלתה התקדמה ונאלצנו להחליף את הטיפול לטיפול הבא, היתה שואלת אותי “כמה זמן נותר לי?” ועונה מיד במקומי “כאילו שאפשר לדעת”. “סטטיסטיקות הרי לא מעניינות אותי, אני זאת אני”. בציניות רבה היתה חוזרת על הסיסמה “גילוי מוקדם מציל חיים” ומדגישה את הקשיים של אותן נשים כמוה, שמתמודדות עם מחלה גרורתית ולא זוכות להכרה ולעזרה שכה דרושות להן. היו לה תלונות קשות נגד מה שהיא כינתה “החגיגה הוורודה של חודש אוקטובר”, כשהיא ונשים במצב דומה כלל לא מוזכרות בו. למרות זאת היא הסכימה להודות שלפעמים אכן קיימת חשיבות לאבחון מוקדם. מבחינתה זה בהחלט היה “לפעמים” בלבד.

ליוויתי אותה צמוד צמוד לאורך כל הדרך. לדבריה הייתי “קרן האור היחידה” בכל מחלתה. בעיני הייתי קרן אור חלשה למדי. אבל היום, שנים אחרי לכתה, אני עדיין זוכרת היטב מאד את המסרים שלה: הצורך בהקמת מערכת תומכת בנשים המתמודדות עם סרטן שד גרורתי והצורך ביותר מחקרים על אמצעי הטיפול במצב זה. למרבה הצער, שני אלה תקפים היום לא פחות משהיו לפני מספר שנים כשענת עוד היתה כאן.

ד”ר רותי לאופר, אונקולוגית בכירה

מידע נוסף במדריך סרטן השד, בעמוד הפייסבוק ובפורום סרטן השד

עוד מהבלוג של ד"ר רותי לאופר

תצוגה מקדימה

רפואת מותגים

כשנודע לשרה בת ה60 שהגוש שמיששה בשדה סרטני, היא היתה נחושה להבריא. ההחלטה הבאה היתה שרק הטובים ביותר בתחום יטפלו בה. היא ערכה בירור מהיר מיהם הרופאים "הכי טובים" בארץ ותוך זמן קצר היתה בידה רשימת מותגים: שמות הכירורגים הכי,...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

חודש המודעות לסרטן השד – לאן נעלמו החולות בסרטן שד גרורתי?

"את לא מבינה, שחודש המודעות לסרטן השד הוא חודש ההפחדה והשיווק", אמרה לי לפני שנים רבות חולת סרטן שד גרורתי, שהגיעה אלי  לייעוץ על הטיפול שהיא מקבלת. כשניסיתי להסביר לה את החשיבות של איבחון מוקדם של סרטן השד, היא הפסיקה אותי,...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

מיתוסים על סרטן השד

סביב "המחלה" - סרטן השד, התפתחו עם השנים מיתוסים רבים. ממה כדאי לשכוח? עודכן לקראת חודש המודעות לסרטן השד באוקטובר 2016. 1. "סרטן השד לא כואב". לא נכון. לכאבים בשד או בשניהם יכולים להיות גורמים שונים, לרוב - השפעות הורמונליות,...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה