הבלוג של ד"ר רותי לאופר

הבלוג של ד"ר רותי לאופר

אונקולוגית בכירה ומנהלת מרפאת שד לנשים בסיכון מוגבר, במכבי. מנהלת ארצית בעבר של תחום האונקולוגיה במכבי. עבדה כאונקולוגית בכירה באיכילוב ובבלינסון. התמחתה באונקולוגיה בבית החולים "איכילוב". בעלת תואר ראשון ושני... +עוד

אונקולוגית בכירה ומנהלת מרפאת שד לנשים בסיכון מוגבר, במכבי. מנהלת ארצית בעבר של תחום האונקולוגיה במכבי. עבדה כאונקולוגית בכירה באיכילוב ובבלינסון. התמחתה באונקולוגיה בבית החולים "איכילוב". בעלת תואר ראשון ושני (בהצטיינות) במשפטים. בעלת תואר שני במנהל מערכות בריאות מאוניברסיטת תל אביב. מרצה, במסגרות שונות, על סרטן השד בהקשריו השונים, וכן על נושאים בתחומי האתיקה הרפואית וזכויות החולה.

עדכונים:

פוסטים: 54

החל מנובמבר 2013

“את לא מבינה, שחודש המודעות לסרטן השד הוא חודש ההפחדה והשיווק”, אמרה לי לפני שנים רבות חולת סרטן שד גרורתי, שהגיעה אלי  לייעוץ על הטיפול שהיא מקבלת. כשניסיתי להסביר לה את החשיבות של איבחון מוקדם של סרטן השד, היא הפסיקה אותי, בחוסר סבלנות, ואמרה שתמיד היתה מודעת, עברה את כל הבדיקות המומלצות והנה למרות המודעות, עכשיו היא “מלאה בגרורות ולא מעניינת איש מהמערכת הרפואית”. למרות שחשבתי אחרת ממנה, לא מצאתי טעם להתווכח איתה. מטרת פגישתנו הרי הייתה להקל עליה.

צילום: shutterstock

ובכל זאת, אני מוצאת את עצמי חושבת על דבריה בכל שנה מחדש בחודש אוקטובר (ולעתים גם בין האוקטוברים) ומהרהרת בכל אותן נשים שהגילוי המוקדם לא הציל אותן מהתפתחות מחלה גרורתית וכעת הן מתמודדות עם אותה מחלה כרונית, מאד לא פשוטה, ששמה “סרטן שד גרורתי”.

על נשים אלה (ומשפחותיהן), שמתמודדות יומיום עם מיגוון בעיות בריאותיות ובירוקרטיות, סביר שלא תקראו ולא תשמעו בחודש המודעות לסרטן השד. פשוט משום שעליהן לרוב לא מדברים. הן אינן קהל היעד של חודש המודעות, אולי להפך.

למה בעיקר זקוקות הנשים החולות בסרטן שד גרורתי?

1. ליווי רפואי צמוד, זמין ונגיש. יותר מהכל, לדעתי ועל סמך התרשמותי משיחות עם חולות, הן זקוקות לליווי רפואי צמוד זמין ונגיש. עדיף שליווי זה ייעשה על ידי האונקולוג המטפל, אך כאשר זה לא אפשרי, המינימום ההכרחי בעיני הוא כתובת אחת, שקשורה לאונקולוג המטפל ושתמיד עונה. (נכון שבבתי החולים ישנן אחיות הקרויות “מתאמות שד”, שאמורות לענות לפונות ולקשר בינן לבין הרופא המטפל, אך הן לא תמיד מספקות תשובה מספקת).

2. התמודדות עם הבירוקרטיה. הן מאד זקוקות למישהו שיעזור להן להתמודד עם סבך הבירוקרטיה של מימוש זכויותיהן הסוציאליות והביטוחיות. בהחלט לא פשוט להתמודד עם דרישות הביטוח הלאומי ולפעמים קשה עוד יותר להתמודד עם הדרישות של הביטוחים הפרטיים. הגברת המודעות של גופים אלה (ונוספים) לצרכיהן של נשים אלו, אם צריך גם באמצעות חקיקה, יכולה היתה לסייע רבות.

3. הדרכה והכוונה. הן זקוקות להדרכה ולהכוונה בנושאים רבים, דוגמאת ההתנהלות עם בני המשפחה, בפרט עם הילדים ובני הזוג, אך גם עם חברים וחברים לעבודה.

4. תמיכה רגשית. נשים רבות זקוקות לתמיכה רגשית אישית, גם על ידי איש מקצוע וגם על ידי החברה כולה. גם כאן חסרה הרבה מאד מודעות חברתית ואירגונית לצרכי הנשים.

5. תיאום. אספקט חשוב נוסף, שכמעט ולא עוסקים בו הוא התיאום בין הרופאים השונים המטפלים בנשים החולות בסרטן שד גרורתי. תיאום כזה, יכול היה להקל עליהן משמעותית.

 וכל זה רק על קצה המזלג.

 לחודש המודעות לסרטן השד יש לא מעט יתרונות ( ולא רק יתרונות), אבל אם מודעות – אז לפחות שתהיה מודעות לכלל הנשים, גם לחולות.

ד”ר רותי לאופר

אונקולוגית בכירה

מידע נוסף במדריך סרטן השד ובעמוד הפייסבוק

עוד מהבלוג של ד"ר רותי לאופר

Thumbnail

רפואת מותגים

כשנודע לשרה בת ה60 שהגוש שמיששה בשדה סרטני, היא היתה נחושה להבריא. ההחלטה הבאה היתה שרק הטובים ביותר בתחום יטפלו בה. היא ערכה בירור מהיר מיהם הרופאים "הכי טובים" בארץ ותוך זמן קצר היתה בידה רשימת מותגים: שמות הכירורגים הכי,...

תגובות

פורסם לפני 6 years
Thumbnail

מיתוסים על סרטן השד

סביב "המחלה" - סרטן השד, התפתחו עם השנים מיתוסים רבים. ממה כדאי לשכוח? עודכן לקראת חודש המודעות לסרטן השד באוקטובר 2016. 1. "סרטן השד לא כואב". לא נכון. לכאבים בשד או בשניהם יכולים להיות גורמים שונים, לרוב - השפעות הורמונליות,...

תגובות

פורסם לפני 5 years
Thumbnail

סרטן השד - לי זה לא יקרה

ענת, בת ה-33, הגיעה למרפאת השד שלי השבוע רועדת ובוכה. היא בחורה בריאה, ובחוג חבריה ומשפחתה לא נתקלה מעולם בחולות סרטן השד, ובטח לא חשבה שתגיע לביקור אצל אונקולוגית בזמן הקרוב. כבר מספר חודשים היא מרגישה במשהו "מוזר" בשד...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים