הבלוג של ד"ר רותי לאופר

הבלוג של ד"ר רותי לאופר

אונקולוגית בכירה ומנהלת מרפאת שד לנשים בסיכון מוגבר, במכבי. מנהלת ארצית בעבר של תחום האונקולוגיה במכבי. עבדה כאונקולוגית בכירה באיכילוב ובבלינסון. התמחתה באונקולוגיה בבית החולים "איכילוב". בעלת תואר ראשון ושני... +עוד

אונקולוגית בכירה ומנהלת מרפאת שד לנשים בסיכון מוגבר, במכבי. מנהלת ארצית בעבר של תחום האונקולוגיה במכבי. עבדה כאונקולוגית בכירה באיכילוב ובבלינסון. התמחתה באונקולוגיה בבית החולים "איכילוב". בעלת תואר ראשון ושני (בהצטיינות) במשפטים. בעלת תואר שני במנהל מערכות בריאות מאוניברסיטת תל אביב. מרצה, במסגרות שונות, על סרטן השד בהקשריו השונים, וכן על נושאים בתחומי האתיקה הרפואית וזכויות החולה.

עדכונים:

פוסטים: 54

החל מנובמבר 2013

אצל יעל בת ה 38 אובחן סרטן השד. ההלם והבלבול היו גדולים. היא החלה לחפש את הכירורג “הכי טוב” שינתח אותה.

מחברות ומקריאה באינטרנט נודע לה על מנתח שד “מצויין”. יומיים אחרי קבלת האבחנה היא כבר היתה אצלו בקליניקה הפרטית המפוארת שלו, וזאת לאחר שהבינה מבירורים שערכה שהיא זקוקה לניתוח דחוף ביותר ושרק באמצעות ניתוח פרטי היא תוכל להבטיח לעצמה ניתוח מהיר ובידיו של המנתח שבחרה. יעל התרשמה מאד מהמנתח וסיכמה את התרשמותה במילים “הוא מקסים”. הניתוח נקבע ליותר משבועיים אחרי הפגישה עם המנתח, שעמד לטוס לכנס לחו”ל יומיים אחרי הפגישה עם יעל. בינתיים הפנה המנתח את יעל למספר בדיקות כ”הכנה לניתוח”.

ביום המיועד הגיעו יעל ובני משפחתה לבית החולים שנקבע. יום קודם היתה לה פגישה קצרה עם המנתח לצורך ההכנה לניתוח, ולמחרת כבר הוכנסה לחדר הניתוח והורדמה.

shutterstock_238674805

אבל בעלה של יעל לא היה מאד רגוע מהמהלך המהיר של הדברים, ורגע לפני שהמנתח נכנס לנתח את יעל, פגש הבעל את המנתח בפתח חדר הניתוח ודרש ממנו לעבור על כל הבדיקות שיעל עברה. בדיקת הבדיקות ארכה זמן ארוך ובסיומה הודיע המנתח לבעלה של יעל שאין כרגע “אפשרות” לנתח אותה ושעליה לפנות קודם לאונקולוג. יעל הוערה מההרדמה (המיותרת) והופנתה על ידי המנתח לאונקולוגית “הכי טובה שהוא מכיר”.

הפגישה עם האונקולוגית היתה קשה. האונקולוגית חסרת הסבלנות נזפה ביעל מדוע לא פנתה איליה לפני שנגשה לניתוח. היא תיארה בפני יעל את מצבה הקשה והיפנתה אותה לבדיקות נוספות, תוך שהיא מדגישה שעכשיו מצפים לה טיפולים קשים. התנצלות על ההרדמה המיותרת והסבר הסיבה לביטול הניתוח לא ניתנו. השיחה עם האונקולוגית ארכה כ-10 דקות.

מבוהלים וכואבים פנו יעל ומשפחתה לחפש אונקולוג אחר, הפעם באמת אונקולוג טוב.

יעל הגדירה לעצמה הפעם מה היא דורשת מאונקולוג טוב. היא החליטה שהיא מחפשת רופא מנוסה ומקצועי שיהיה אמפתי אליה , שיסביר לה בסבלנות את מצבה ושיהיה זמין , לפחות במייל או בנייד, לפניותיה. מהר מאד התברר לה שמשימתה למצוא לה “רופא טוב” אנושי וזמין, רצוי מהמערכת הציבורית ובקרבה למקום מגוריה איננה פשוטה כלל.

יעל עמדה בפני השאלה החשובה מכולן, שעומדת בפני רוב המטופלים, איך מוצאים רופא טוב, כזה שגם הבנאדם החולה מעניין אותו ולא רק המחלה וחשבון הבנק שלו. במסגרת בירוריה היא נוכחה לדעת שרופא “מותג” , כמו הכירורג שאיליו פנתה בתחילה , הוא לא בהכרח רופא טוב או אדם טוב. היא נוכחה לדעת שהמלצה של רופא על רופא אחר , דוגמאת האונקולוגית שאיליה הפנה אותה הכירורג, גם היא לא תמיד המלצה טובה ונקייה מאינטרסים שונים. אפילו התואר “פרופסור” או “מנהל מחלקה” לא מבטיחים מציאת רופא מקצועי, אנושי וזמין, וכך גם ההמלצות של מומחים להמלצות על רופאים.

בסופו של דבר יעל מצאה את מי שנראה לה כמתאים לה. עדיין בהלם מעובדת מחלתה, היא מטופלת במקצועיות ובסבלנות רבה לשביעות רצונה המלא.

איך היא מצאה?

היא חקרה הרבה מאד מטופלות ואנשי צוות על רופאים. אספה לה רשימת שמות. בדקה על כל אחד מהשמות חוות דעת ממטופלות שלו וגם מרופאים. נפגשה עם שלושה אונקולוגים שונים. נעזרה באינטרנט, בבני משפחתה ובחברות שביררו עבורה. היא עבדה קשה מאוד, אבל עכשיו היא מרוצה מבחירתה: “אני אדם חולה ולא מחלה מהלכת” סיכמה, מקווה לטוב.

הערה שלי: סיפורה של יעל אינו מתייחס, כמובן, רק למקצוע האונקולוגיה או הכירורגיה. זכותו של כל אדם חולה למצוא את הרופא הטוב ביותר בשבילו, וכדאי להשקיע בחיפוש ולהצליב את כל פרטי המידע.

שנהיה בריאים.

ד”ר רותי לאופר

אונקולוגית בכירה

מידע נוסף באתר ובעמוד הפייסבוק

עוד מהבלוג של ד"ר רותי לאופר

תצוגה מקדימה

רפואת מותגים

כשנודע לשרה בת ה60 שהגוש שמיששה בשדה סרטני, היא היתה נחושה להבריא. ההחלטה הבאה היתה שרק הטובים ביותר בתחום יטפלו בה. היא ערכה בירור מהיר מיהם הרופאים "הכי טובים" בארץ ותוך זמן קצר היתה בידה רשימת מותגים: שמות הכירורגים הכי,...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

חודש המודעות לסרטן השד – לאן נעלמו החולות בסרטן שד גרורתי?

"את לא מבינה, שחודש המודעות לסרטן השד הוא חודש ההפחדה והשיווק", אמרה לי לפני שנים רבות חולת סרטן שד גרורתי, שהגיעה אלי  לייעוץ על הטיפול שהיא מקבלת. כשניסיתי להסביר לה את החשיבות של איבחון מוקדם של סרטן השד, היא הפסיקה אותי,...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

מיתוסים על סרטן השד

סביב "המחלה" - סרטן השד, התפתחו עם השנים מיתוסים רבים. ממה כדאי לשכוח? עודכן לקראת חודש המודעות לסרטן השד באוקטובר 2016. 1. "סרטן השד לא כואב". לא נכון. לכאבים בשד או בשניהם יכולים להיות גורמים שונים, לרוב - השפעות הורמונליות,...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה