הבלוג של אורית רובינשטיין

רובינה

אוהבת לקרוא, אוהבת לטייל גם בארץ וגם בעולם. אמא לשני בנים מתבגרים, אוהבת מדע בדיוני וגיבורי על

עדכונים:

פוסטים: 132

עוקבים: 11

החל מנובמבר 2014

50 שנה לסדרה שנתנה לעולם תקווה לעתיד טוב יותר

08/09/2016

 

Star-Trek-50th-Anniversary-logo

50 שנה ל”מסע בין כוכבים”. צילום מסך

בשנת 1961 נאם קנדי והתחייב שעד סוף העשור ארה”ב תנחית אדם אל הירח. נאומו השפיע רבות על עולם המדע בדיוני ובעוד אסטרונומים בנו תאוריות על מקור היקום הדמיון שלנו חלם על החיים בכוכבים אחרים ועל סוגי הכלים המסוגלים להביא אותנו לשם.

ב- 8.9.1966  שודר הפרק הראשון של הסדרה “מסע בין כוכבים” והראתה לכולנו שאפשר גם אחרת. על סיפון החללית אנטרפרייז יצר ג’ין רודנברי תערובת יוצאת דופן של תרבויות וגזעים הפועלים יחד במאה ה- 23. על אותו גשר פיקוד עובדים יחד נווט רוסי (להזכירכם השנה 1966), קצינת קשר שחורה, הגאי הספינה ממוצא אוריינטלי וקצין מדעים שהוא בכלל מכוכב אחר. JoshuaBudich_StarTrek50-Foil-PREVIEW התמונה  צויירה על ידי האומן Joshua Budich

לסדרה היו חוקים מאד ברורים ושבלונים – כל פרק מגיעים לכוכב זר, פוגשים תרבות זרה שמעלה בעיה תרבותית/חברתית/פוליטית המוכרת לכולנו מחיי היום יום, וקבלה של האחר. הסדרה ירדה לאחר 79 פרקים בלבד אבל האגדה המשיכה וממשיכה להתקיים.

אחרי 10 שנים התאחד הצוות המקורי להסרטת הסרט הראשון שלאחריו הגיעו עוד 4 עם חברי הצוות המקורי. ב- 1987 יצאה לדרך סדרת ההמשך “מסע בין כוכבים – הדור הבא” שסחפה אחריה מעריצים חדשים וישנים והניבה 7 עונות מוצלחות עם דמויות חדשות. הסדרה החדשה הניבה גם עוד סדרות בנות שהבולטת שבהן הייתה “חלל עמוק 9″.

1b95893e5ebef24bcf02033c41acfaac622aaec8 התמונה  צויירה על ידי האומן Nicky Barkla

אז מה הפך דווקא את הסדרה הזו לכל כך פופולרית ואהובה? מה המיוחד בה?

דבר ראשון היא מדברת עלינו – על המין האנושי בכדור הארץ. גם היום, למרות שגלילאו הוכיח שאנחנו לא מרכז היקום, אנחנו עדיין חושבים כך ובסדרה למרות שכדור הארץ הוא חלק קטן מאד מהיקום הוא המרכז, עליו נמצאת מרכז הפדרציה וכל האקדמיות הצבאיות והוא הוא מרכז העולם.

זו סדרה חברתית שכל פרק “טיפלה” בבעיה אחרת. בסדרה המקורית היו התיחסויות רבות למלחמה הקרה ולמלחמת ויאטנאם ובסדרות ההמשך הייתה התייחסות להתמכרויות שונות (כולל פרק שמזכיר מאד את סיפור הפוקימונים שהיה כאן בקיץ האחרון), זוועות מלחמה ופנאטיות דתית והכל במסווה של מדע בדיוני.

האנושות עצמה כבר מעבר לכל הבעיות האלה ועכשיו היא מצילה את היקום כולו. כמובן שישנם אויבים בחלל שחלקם הפכו במהלך השנים לבני ברית בדיוק כמו הרוסים והאמריקאיים.

הסדרה גם הזכירה את חוקי המערבונים של פעם – הפרש הבודד שמציל לבד את כל העיירה, והמערבון מתרחש תמיד על או ליד גבול. גם במסע בין כוכבים יש גבול והמשימה היא לחקור מעבר לגבול הידוע. יש את הגיבורים שהם התרבותיים ויש את הפראיים שהם החייזרים.

star_trek_captains_by_pyroglyphics1-d51olvh

 

כל הקפטנים ללא יוצא מן הכלל מתאימים לדמות הפרש הבודד. קרדיט: Pyroglyphics Studio and Blair Smith

יותר מכל סדרת מדע בדיוני אחרת (סרטים או סדרות בטלוויזיה) הסדרה השפיעה על המציאות שלנו. ב- 1976 מעבורת החלל הראשונה נקראה “אנטרפרייז”. כלי הנשק – הפייזרים – דומים מאד לאקדחי הלייזר של היום. מכשירי הקשר בסדרה הראשונה נראים כמו המכישירים הנידיים שהופיעו כמעט 40 שנה אחר כך וגם הטבלטים “בדור הבא” הם היום כמעט בכל בית.

מעבר לטכנולוגיה הסדרה נתנה תקווה שאכן האנושות יכולה להתעלות מעל המריבות בין המדינות ובין הגזעים השונים כי כולנו בסופו של דבר בני אדם וצריכים להתאחד מול הגזעים האחרים שנמצאים שם בחלל.

וופי גולדברג המשחקת בסדרה “מסע בין כוכבים – הדור הבא”: “זו אחת התכניות היחידות המתרחשות בעתיד, שצפיתי כילדה ויש בה אנשים שחורי עור. היה בה השינוי המתחולל בעולם. זה מילא אותי בתקווה רבה. היו שם אנשים מאסיה, כל מיני אנשים אחרים, לא הייתה בעיה עם הרוסים. חשוב מאד שהעתיד יהיה מלא תקווה, וזה ישנו כאן”.

בן אולדין – אסטרונאוט: “לדעתי אנחנו חייבים רבות ל”מסע בין כוכבים” המקורי ולסדרה הנוכחית על כך שמשכו את תשומת לב הציבור למה שעשוי להיות העתיד”. וזה לדעתי משקף את משמעות “מסע בין כוכבים”.

ואי אפשר בלי הפתיח של קפטני האנטרפרייז: embedded by Embedded Video

YouTube Direkt

עוד מהבלוג של אורית רובינשטיין

תצוגה מקדימה

שפחתי בחיקך - חוה עציוני-הלוי

כולנו מכירים את הסיפור של הגר השפחה שניתנה לאברהם על ידי שרה (אז עוד נקראה שרי) כיוון שהיא כבר נואשה מללדת לו יורש. להגר יש קונוטציה שלילית ביהדות בעיקר בגלל שהיא אמו של...

תצוגה מקדימה

מספרת הסיפורים - ג'ודי פיקו

ספר יפהפה (אם אפשר לקרוא לספר על השואה יפהפה) ומרגש!  כמו רובינו הכרתי את ג'ודי פיקו בספר שומרת אחותי ומאז קראתי עוד הרבה ספרים שלה חלקם טובים יותר וחלקם פחות. הספר "בת...

תצוגה מקדימה

גלבי - איריס אליה כהן

גלבי/ איריס אליה כהן ז'אנר: פרוזה, סיפורת מקור 325  עמ' הוצאת ידיעות ספרים    הסיפור היפה הזה הוא שילוב בין שני עדות שונות שכל אחת נושאת על גבה את הטרגיות שלה. מצד אחד ילדי...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה