הבלוג של אורית רובינשטיין

רובינה

אוהבת לקרוא, אוהבת לטייל גם בארץ וגם בעולם. אמא לשני בנים מתבגרים, אוהבת מדע בדיוני וגיבורי על

עדכונים:

פוסטים: 144

החל מנובמבר 2014

האם סופרמן הוא המושיע של האנושות או אולי הוא זה שיוביל אותה לאבדון?

27/03/2016

באטמן נגד סופרמן – שחר הצדק

ז’אנר: פנטזיה, פעולה

טווח גילאים: לא מתחת לגיל 12-13!

שחקנים ראשיים: בן אפלק, הנרי קאביל, ג’סי אייזנברג, גל גדות

batman-v-superman

גילוי נאות – אני בעד סופרמן. המפגש הראשון שלנו היה ב- 1980 (הייתי בת 8) כשיצא הסרט סופרמן II בכיכובו של כריסטופר ריב ומאז אני תמיד בעדו. ומי שראה את הסרט יכול להבין למה הסרט הזה היה לי קשה לצפיה

סופרמן עבר גלגולים רבים בחייו – 4 סרטים בכיכובו של כריסטופר ריב, סופרמן חוזר (2006) בכיכובו של ברנדון ראות’ שלא הצליח לצערי להגיע לסרט נוסף, ושתי סדרות מצליחות – לואיס וקלארק וסמאלוויל.

ואז ב- 2013 הגיע איש הפלדה בכיכובו של הנרי קאביל וסופרמן כבר לא אותו סופרמן. נעלמה התמימות שאפיינה את הסרטים הראשונים, נעלמה המוזיקה המוכרת לנו כל כך ואפילו התלתל המפורסם נעלם. העולם הוורוד שהיה לנו בסרטים הקודמים נעלם – יש רע ויש טוב וברור מאד מי הוא מי ואת מי אנחנו מעריצים. סופרמן מציל את העולם והעולם מכיר לו תודה – מאד פשוט.

reev

(כריסטופר ריב בתפקיד סופרמן. מצאו את ההבדלים)

בסרט איש הפלדה הדברים השתנו. לא הכל שחור ולבן ויש הרבה מאד אפור – סופרמן הוא לא בהכרח גיבור. הוא חייזר, הוא לא אחד משלנו וכיוון שאנחנו מפחדים מהלא נודע והלא מוכר אנחנו גם אמורים לפחד ממנו. אביו המאמץ (קווין קוסטנר) אינו מוכן שהוא יגלה את כוחותיו לעולם גם כשזה עולה לו בחייו שלו. הוא מאמין שהעולם אינו מוכן למה שהוא לא מבין וקלארק קנט משתף עם זה פעולה.

בסרט החדש המצב מחמיר – העולם לא רק שמפחד מסופרמן אלא אפילו כועס עליו. בסוף הסרט הראשון הוא אמנם הציל את כדור הארץ אבל הרבה מאד חפים מפשע נהרגו בתהליך ויש כאלה שרואים בו את האחראי הבלעדי. הרי אם הוא לא היה מגיע אלינו גם האחרים מקריפטון לא היו מגיעים.

אחד כזה הוא ברוס ווין הלא הוא באטמן. במהלך המתקפה של הקריפטונים על מטרופוליס נהרס הבניין בו שכנו משרדי החברה והרבה מאד מעובדיו נהרגו. באטמן שם לו למטרה לעצור את סופרמן ויהי מה. אני לא מאד אוהבת את באטמן (האחרון שראיתי היה ג’ורג’ קלוני) אבל נאמר לי שהטרילוגיה האחרונה הייתה מצויינת ובן אפלק קצת הורס את הדמות. לי הוא פשוט הזכיר בריון עם צעצועים מגניבים. בתפקיד אלפרד משחק ג’ירמי איירונס שכנראה כל תפקיד שהוא יעשה הוא יעשה אותו מדהים.

הרע בסרט הוא לקס לותור שמופיע (כמעט) בכל סרטי סופרמן. הפעם הוא בחור צעיר ופסיכותי. גם הוא שם לו למטרה להרוג את סופרמן אבל אצלו מה שעובד טוב יותר זה המוח ולא השרירים. הוא מצליח למצוא שאריות של קריפטונייט – החומר היחיד ביקום שיכול להשמיד את סופרמן -ובמניפולטיביות ראויה לשמה דואג שבאטמן יגנוב זאת ממנו ויילחם במקומו. הליהוק מעניין אבל לא מצליח להתעלות על קווין ספייסי או ג’ין הקמן ששיחקו את לקס בסרטי סופרמן הקודמים.

לקראת סוף הסרט באטמן מבין שהאויב הוא לא סופרמן אלא לקס לותר והמפלצת שהוא יצר, ושניהם יחד נלחמים למען האנושות.

וכאן מגיעה נקודת האור היחידה בסרט – גל גדול בתפקיד וונדר וומן.

היא אכן יפה ומקסימה מצד אחד ולוחמת מצויינת מצד שני. יהיה מעניין לראות אותה מחזיקה סרט שלם לבד

וונדר

גל גדול בסרט וונדר וומן (פרסם במגזין ENtertainment Weekly)

הסרט אפל מאד וקודר (אין בו אפילו בדיחה אחת). להורים שבינינו – יש בו קטעים די מפחידים והוא ממש לא סרט לכל המשפחה, לדעתי לא לפני גיל 12-13.

ומילה למי שראה את הסרט ודואג כמוני מההמשך: ב- 2017 אמור לצאת הסרט ליגת הצדק וזה הפוסטר שמופץ:

ליגת

אז יש תקווה!

בקולנוע אמנם העולם אפל וקודר אבל בסדרות שרצות היום על גיבורי על יש קצת יותר אופטימיות. לאוהבי הז’אנר הסדרות שקיימות היום:

סופרגירל, פלאש, חץ ירוק, Legends of Tomorroe

 

 

 

 

 

 

עוד מהבלוג של אורית רובינשטיין

Thumbnail

שפחתי בחיקך - חוה עציוני-הלוי

כולנו מכירים את הסיפור של הגר השפחה שניתנה לאברהם על ידי שרה (אז עוד נקראה שרי) כיוון שהיא כבר נואשה מללדת לו יורש. להגר יש קונוטציה שלילית ביהדות בעיקר בגלל שהיא אמו של...

Thumbnail

מספרת הסיפורים - ג'ודי פיקו

ספר יפהפה (אם אפשר לקרוא לספר על השואה יפהפה) ומרגש!  כמו רובינו הכרתי את ג'ודי פיקו בספר שומרת אחותי ומאז קראתי עוד הרבה ספרים שלה חלקם טובים יותר וחלקם פחות. הספר "בת...

Thumbnail

גלבי - איריס אליה כהן

גלבי/ איריס אליה כהן ז'אנר: פרוזה, סיפורת מקור 325  עמ' הוצאת ידיעות ספרים    הסיפור היפה הזה הוא שילוב בין שני עדות שונות שכל אחת נושאת על גבה את הטרגיות שלה. מצד אחד ילדי...

תגובות