הבלוג של אורית רובינשטיין

רובינה

אוהבת לקרוא, אוהבת לטייל גם בארץ וגם בעולם. אמא לשני בנים מתבגרים, אוהבת מדע בדיוני וגיבורי על

עדכונים:

פוסטים: 143

החל מנובמבר 2014

מה היה קורה לו היטלר ניצח?

09/11/2015

ארץ אבות מאת: רוברט האריס

ז’אנר: מתח

הוצאת כנרת זמורה ביתן 332עמודים

ארץ

העלילה היא פרשיית רצח שמתרחשת בגרמניה הנאצית בשנת 1964. אין כאן טעות, מדובר על אירופה אחרת ועולם אחר. עולם בו היטלר ניצח ובנות הברית הפסידו.

הספר הזה מפחיד ואפילו מפחיד מאד. היו הרבה מאד מדינות במלחמה שנכנעו לנאצים מהר מאד כמעט בלי להלחם ואולי היה לעולם ובייחוד לנו העם היהודי הרבה מזל שהכל הסתיים כפי שהסתיים ולא אחרת.

למרות שבנות הברית ניצחו בסופו של דבר 6 מיליון יהודים נרצחו בשיטתיות מחרידה במטרה להשמיד את כל יהדות אירופה כולו והעולם שתק. העולם ידע, והעולם שתק ורוב האנשים במדינות שנכבשו שיתפו פעולה ולא ניסו לעשות דבר. גם ארה”ב ידידתינו הגדולה בעולם לא עשתה דבר ולא הצטרפה למלחמה אלא רק כאשר תקפו אותה למרות הידיעות שהגיעו מאירופה.

אז תארו לכם את העולם כאשר אירופה כולה (או רובה) נאצית ועברו כבר 20 שנה מהתאריך שאנו מכירים כסוף המלחמה.

זאוויר מארץ הוא חוקר מטעם הקריפו (משטרת הפלילים של ברלין) שמגיע לזירת הפשע לאחר שהחליף חבר במשמרת. במהלך המלחמה הוא היה חייל בצוללת ושרת רחוק מהבית ולכן לא היה מודע לדברים שקרו כמו היעלמות של אנשים ועמים שונים וכשהוא חזר מהמלחמה המציאות ברחוב הגרמני השתנתה. גם העולם השתנה ואירופה היא עכשיו כולה מאוחדת סביב גרמניה ששולטת ביד רמה. כל מי שינסה לברוח לאחת ממדינות מערב אירופה יוסגר מייד חזרה לגרמניה, מה שהכיר כאירופה המזרחית אינו קיים יותר אלא חלק מגרמניה עד אחרי הרי האוראל. המטבע האירופאי היחיד הוא כמובן המארק וגם התקשורת נשלטת ביד רמה על ידי השלטון הנאצי.

חקירת הרצח מובילה אותו לתגליות שיכולות לא רק לשנות את חייו אלא יכולות לזעזע את העולם בכלל ואירופה בפרט. הוא נעזר בעיתונאית אמריקאית צעירה כדי לגלות את האמת שמתגלה כמזוויעה במיוחד והוא מבין שכל מה שחשב על גרמניה עומד להשתנות.

הספר יצא לראשונה בשנת 1992 ותורגם ל- 25 שפות ברחבי העולם. הוא יצא לראשונה בארץ ב- 1998 ולפני שנתיים לרגל 20 שנה יצא שוב במהדורה מחודשת עם הקדשה מאת המחבר שמספר על איך נולד ונבנה הספר.

ספר מתח לא קל לקריאה מצד אחד ומצד שני מראה לנו כמה טוב שאנחנו פה וכמה טוב שהמדינה שלנו קיימת כי מי יודע מה היה קורה אם היטלר היה מנצח

 

עוד מהבלוג של אורית רובינשטיין

תצוגה מקדימה

שפחתי בחיקך - חוה עציוני-הלוי

כולנו מכירים את הסיפור של הגר השפחה שניתנה לאברהם על ידי שרה (אז עוד נקראה שרי) כיוון שהיא כבר נואשה מללדת לו יורש. להגר יש קונוטציה שלילית ביהדות בעיקר בגלל שהיא אמו של...

תצוגה מקדימה

מספרת הסיפורים - ג'ודי פיקו

ספר יפהפה (אם אפשר לקרוא לספר על השואה יפהפה) ומרגש!  כמו רובינו הכרתי את ג'ודי פיקו בספר שומרת אחותי ומאז קראתי עוד הרבה ספרים שלה חלקם טובים יותר וחלקם פחות. הספר "בת...

תצוגה מקדימה

גלבי - איריס אליה כהן

גלבי/ איריס אליה כהן ז'אנר: פרוזה, סיפורת מקור 325  עמ' הוצאת ידיעות ספרים    הסיפור היפה הזה הוא שילוב בין שני עדות שונות שכל אחת נושאת על גבה את הטרגיות שלה. מצד אחד ילדי...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה