הבלוג של אורית רובינשטיין

רובינה

אוהבת לקרוא, אוהבת לטייל גם בארץ וגם בעולם. אמא לשני בנים מתבגרים, אוהבת מדע בדיוני וגיבורי על

עדכונים:

פוסטים: 140

החל מנובמבר 2014

ילדי עץ הסיגלון הם ילדים לאותם הורים שלמדו על בשרם את כוחו של המשטר האיראני האכזרי אך עדיין מקווים לעתיד טוב יותר להם ולארצם

19/08/2015

ילדי עץ הסיגלון – סהאר דליג’אני

הוצאת כנרת זמורה ביתן  255 עמ’

ילדי

קצת היסטוריה:

 

בשנת 1979 התרחשה מהפיכה באיראן שסיימה את שלטונו הדיקטטורי של השאה והעלתה לשלטון את המוסלמים הקיצוניים שהפכו את איראן למה שאנחנו מכירים עד היום – מדינת איסלאם קיצונית.

חלק ממעמד הביניים שהשתתף ותמך המהפיכה הבין שלא לשינוי הזה הוא ייחל ולמעשה הוחלפה דיקטטורה אחת בשניה. חלקם קיבל את הגזירה וחלקם שהאמין שאפשר לשנות ולחולל מהפך אמיתי  המשיכו לצאת לרחובות ולהתנגד למשטר.

המשטר החדש התעלה על קודמו באכזריותו  - מעצרים ורציחות של מתנגדי המשטר הפכו לדבר שכיח ומספר הנרצחים בשנות השמונים מוערך בכ- 20,000 איש.

הספר מספר את סיפורם של הדור השני למהפיכה – ילדים שנולדו להורים שניסו לשנות את המדינה אך נכלאו לשנים רבות וחלקם אף נרצחו.

הספר נפתח בתיאור של לידתה של נדה בכלא אווין – הרשו לאמה להחזיק ולהניק אותה בכלא רק כמה חודשים ואז היא הועברה לסבא וסבתא עד שאמה שוחררה. אומיד נאלץ לראות איך גוררים את הוריו למעצר והוא רק בן שלוש. אביה של שיידה הוצא להורג בשנת 1988 יחד עם עוד אלפים ב”טיהור הכלא הגדול” למרות שהיה אמור להשתחרר 3 שנים מאוחר יותר ולשוב למשפחתו.

אלה הם רק חלק מ”הדור השני” בספר – ילדים שנאלצו לגדול לפחות בחלק מילדותם אצל סבים וסבתות או קרובי משפחה אחרים עד שהוריהם יחזרו מהכלא. הורים שבסך הכל רצו לתת לילדיהם עתיד טוב יותר במדינה והאמינו בדרכיהם עד שהמשטר האכזרי דיכא אותם.

לנו כישראלים אולי אין הרבה סימפטיה לאיראנים אבל הספר הזה מראה צדדים אחרים – את הצדדים של הדור הצעיר שהוריו נלחמו נגד המשטר המוסלמי הקיצוני וגם הם היו מעוניינים במדינה ליברלית יותר. אולי אם יקומו עוד קולות כאלה יהיה לכולנו בכלל ולאיראנים בפרט טוב יותר.

הסופרת סהאר דליג’אני גם היא מאותם ילדים – היא נולדה בכלא להורים שהתנגדו למשטרו של השאה אך נכלאו בגלל התנגדותם למשטר האיסלאמי קיצוני.

הספר מעורר תקווה שאולי יש עוד מספיק אנשים שייצאו לרחובות באיראן וינסו כן לחולל מהפיכה שתביא לשינוי אמיתי באיראן.

למרות הנושא הלא פשוט של הספר הוא כתוב בצורה זורמת ונעימה לקריאה.

 

עוד מהבלוג של אורית רובינשטיין

תצוגה מקדימה

שפחתי בחיקך - חוה עציוני-הלוי

כולנו מכירים את הסיפור של הגר השפחה שניתנה לאברהם על ידי שרה (אז עוד נקראה שרי) כיוון שהיא כבר נואשה מללדת לו יורש. להגר יש קונוטציה שלילית ביהדות בעיקר בגלל שהיא אמו של...

תצוגה מקדימה

מספרת הסיפורים - ג'ודי פיקו

ספר יפהפה (אם אפשר לקרוא לספר על השואה יפהפה) ומרגש!  כמו רובינו הכרתי את ג'ודי פיקו בספר שומרת אחותי ומאז קראתי עוד הרבה ספרים שלה חלקם טובים יותר וחלקם פחות. הספר "בת...

תצוגה מקדימה

גלבי - איריס אליה כהן

גלבי/ איריס אליה כהן ז'אנר: פרוזה, סיפורת מקור 325  עמ' הוצאת ידיעות ספרים    הסיפור היפה הזה הוא שילוב בין שני עדות שונות שכל אחת נושאת על גבה את הטרגיות שלה. מצד אחד ילדי...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה