הבלוג של אורית רובינשטיין

רובינה

אוהבת לקרוא, אוהבת לטייל גם בארץ וגם בעולם. אמא לשני בנים מתבגרים, אוהבת מדע בדיוני וגיבורי על

עדכונים:

פוסטים: 140

החל מנובמבר 2014

איך אפשר לפענח מקרה רצח כשאינך יכול לחקור את החשודים? פרשיית רצח וחטיפה התרחשת מאחורי מסך הברזל בגרמניה המזרחית, מדינה בה על פי השלטונות אין פשיעה והכל טוב

25/11/2017

זאב בשטאזי – דיוויד יאנג

ז’אנר – מתח

348 עמ’, הוצאת פן וידיעות ספרים

stasiwolf_master

בספר הקודם “ילדי השטאזי” הכרנו את קארין מולר אוברלויטננט (סגן או סגן משנה) במשטרת ברלין. היא פענחה את התעלומה אבל בדרך הרגיזה כמה אנשים שלא כדאי להרגיז אותם והיא מוצאת עצמה מחלקת דוחות נהיגה וחוקרת גנבים פשוטים.

היא מקבלת הזדמנות לחזור למקרי רצח אבל לא בברלין, היא נשלחת לעיר החדשה האלה-נוישטאדט כדי לעזור למשטרה המקומית בתעלומת העלמותם של שני תינוקות – זוג תאומים בן ובת.

קארין מגיעה לעיר מלאת מוטיבציה לפתור את המקרה אבל אז מסתבר לה שהדבר לא כל כך פשוט. השטאזי (המשטרה החשאית של מזרח גרמניה) הנחתה את המשטרה המקומית לא לעורר בהלה בציבור. הם צריכים לחקור את המקרה בלי לגלות לאף אחד בעיר מה קורה, בלי אפשרות לחקור חשודים ובלי אפשרות לערוך חיפושים בבתים.

בגרמניה המזרחית של אותה תקופה (שנות השבעים) הכל היה מושלם. לא הייתה אבטלה, לא היה פשע, אין חסרי בית שמתגוררים ברחובות. לכולם יש עבודה וכולם מרוצים. כך לפחות המדינה מציגה ואסור לערער על הקביעה הזו.

האלה-נוישטאדט היא עיר חדשה שכמאה אלף היו מתוכננים להתגורר בה וכולם בדירות משלהם (לא מובן מאליו במדינות הגוש הקומוניסטי) עם שירותים קהילתיים מסביבם. עיר חדשה שתוכיח שהחזון הקומוניסטי טוב יותר מהמערב המושחת.

קארין עצמה מאמינה ברפוביליקה בה היא גדלה וחונכה ומנסה בכל כוחה מצד אחד לא להפר את ההוראות ומצד שני לנסות ולהגיע לחוטף הילדים לפני שיהיה מאוחר מדי. במקביל היא מנסה לשקם את חייה אישיים לאחר שנאלצה להתגרש מבעלה שערק למערב, ומנסה להבין את היחס הקר של אמה ואחותה אליה.

מה שמייחד את סדרת הספרים הזו (די ברור שיהיה לפחות עוד ספר אחד אם לא יותר) היא ההצצה שאנחנו מקבלים לעולם המסתורי של גרמניה המזרחית.

העם ששלט ברוב עמי אירופה לתקופה קצרה נכבש באכזריות על ידי הרוסים ונאלץ להדחיק את זוועות המלחמה, גם מה שהוא עשה וגם מה שעשו לו בסוף המלחמה. הסיפור מתרחש הפעם לא בברלין ונותן לנו הצצה לעיר חדשה שבנה המשטר הקומוניסטי. כיצד הוא דואג לכל השרותים הדרושים והחיוניים לקהילה לפרוח. כל אחד מקבל דירה בהתאם לגודל משפחתו אבל דירה למשפחה, ולא כמה משפחות שחולקים דירה יחד. יש רכבות שפועלות עשרים וארבע שעות כדי לכל הפועלים במפעלים הקרובים לעיר יוכלו להגיע ולחזור בכל משמרת שהיא.

הממשלה מציגה את העיר כפסגת התגשמות החלום הקומוניסטי ומקרה פשע כמו חטיפת התינוקות היא מקרה שלא יכול להתרחש במקום מושלם כזה.

ספר מתח מצויין שמכניס אותנו לעולם המרתק והמסקרן של מזרח גרמניה באמצע שנות השבעים. זהו הספר השני בסדרה אך ניתן לקרוא אותו בפני עצמו.

 

 

עוד מהבלוג של אורית רובינשטיין

תצוגה מקדימה

שפחתי בחיקך - חוה עציוני-הלוי

כולנו מכירים את הסיפור של הגר השפחה שניתנה לאברהם על ידי שרה (אז עוד נקראה שרי) כיוון שהיא כבר נואשה מללדת לו יורש. להגר יש קונוטציה שלילית ביהדות בעיקר בגלל שהיא אמו של...

תצוגה מקדימה

מספרת הסיפורים - ג'ודי פיקו

ספר יפהפה (אם אפשר לקרוא לספר על השואה יפהפה) ומרגש!  כמו רובינו הכרתי את ג'ודי פיקו בספר שומרת אחותי ומאז קראתי עוד הרבה ספרים שלה חלקם טובים יותר וחלקם פחות. הספר "בת...

תצוגה מקדימה

גלבי - איריס אליה כהן

גלבי/ איריס אליה כהן ז'אנר: פרוזה, סיפורת מקור 325  עמ' הוצאת ידיעות ספרים    הסיפור היפה הזה הוא שילוב בין שני עדות שונות שכל אחת נושאת על גבה את הטרגיות שלה. מצד אחד ילדי...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה