הבלוג של אורית רובינשטיין

רובינה

אוהבת לקרוא, אוהבת לטייל גם בארץ וגם בעולם. אמא לשני בנים מתבגרים, אוהבת מדע בדיוני וגיבורי על

עדכונים:

פוסטים: 140

החל מנובמבר 2014

המתבגר ואני הלכנו לראות את הסרט, שלוש שנים אחרי שקראתי את הספר והכרחתי גם אותו לקרוא. הפעם כבר לא הייתי צריכה להכריח. האם אהבנו? חוות דעת משתי נקודות גיל שונות

17/11/2017

 

Wonder-4

את הספר “פלא” קראתי לפני כמעט שלוש שנים ומאד אהבתי אותו. הכרחתי את הבן שלי (אז בן 13) לקרוא אותו והשבוע ראינו יחד את הסרט (הפעם בלי להכריח).

שנינו מאד אהבנו את הסרט וחושבים שגם ליהוק השחקנים היה מצויין והסרט בהחלט לא רק מבוסס על הספר אלא מצליח להעביר ממש את הספר אל המסך הגדול.

קצת רקע על הסיפור:

אוגוסט ילד חכם ושובה לב, שסובל מעיוות נדיר בפנים או כפי שהוא מתאר: “קוראים לי אוגוסט, ואני לא מתכוון לתאר את עצמי. איך שלא תדמיינו אותי – זה הרבה יותר גרוע.”

העלילה מתרחשת בשנת הלימודים של כיתה ה’ בו אוגוסט או אוגי כפי שכולם קוראים לו,  בפעם הראשונה מתחיל ללמוד בבית ספר רגיל עם ילדים רגילים. כמובן שכמו בכל מקום בחברה נורמלית יש כאלה שמתחברים ויש כאלה שמרוב פחד ואולי מבורות שונאים ומנסים להסית את האחרים.

העלילה מסופרת מכמה נקודות מבט דבר שהופך את הסרט לאמיתי יותר. ברור שכשנראה את נקודת  מבטו של אוגי נרחם עליו ונכעס על כל העולם, אבל מה מרגישה אחות שקיבלה אח מעוות – לא קל לדעת שתמיד ההורים יהיו לצידו ולא בהכרח לצידה עם כל האהבה שהיא חשה אליו ולפעמים היא רוצה להיות סתם רגילה ולא “זאת עם האח המעוות”.

Wonder5

האם זה לא טבעי להרתע כשאנחנו רואים ילד כזה? גם אם אנחנו האנשים הכי טובים ורגישים בעולם אני מאמינה שכל אחד מאתנו בפגישה הראשונה היה נרתע – השאלה מה עושים הלאה? האם מנסים להכיר או בורחים?

אני מאד אהבתי לראות דווקא את ההתמודדות של כל הסובבים אותו כי זו לא התמודדות קלה. אני חושבת שמי שאמיץ הם דווקא הילדים שלומדים מה זה שונה ולומדים להתמודד עם זה כל אחד בדרכו שלו. ההתמודדות של אוגי כמובן מרתקת גם היא אבל היא יותר מובנת – הוא לא יכול לשנות את מי שהוא ואיך שהוא נראה ותמיד יצטרך להתמודד, אבל לחבריו לכיתה זו התמודדות שונה. הם יכולים גם לברוח ממנה ומי שלא עושה זאת הוא הגיבור האמיתי בעיני.

שנינו מאד אהבנו את הסרט וחשבנו שהצליחו להעביר את הדילמות של הילדים בצורה לא רעה בכלל.

לאיזה גיל מתאים הסרט? כאן הדעות חלוקות ביני לבין המתבגר. בתור מדריך בצופים לבנים בכיתה ה’ הוא טוען שהם צעירים מדי. לא כי הם לא מסוגלים להבין או לקלוט את משמעות הסרט אלא כי זה פשוט לא יעניין אותם. לטענתו הם יסכימו לראות את הסרט רק אם הוא יהיה במקום אחד השיעורים בכיתה, ולא כבילוי אחה”צ עם חברים או משפחה.

אני חולקת על דעתו וחושבת שיחד עם ההורים רצוי שילדים בגיל צעיר יראו את הסרט (וגם יקראו את הספר). אין בו גם שום דבר מבהיל – עשו את הדמות הרבה פחות מעוותת מכפי שאנחנו דמיינו אותו כשקראנו את הספר ולדעתי הוא בהחלט סרט לכל המשפחה

אני עדיין חושבת שאת הספר יש להכניס כספר חובה במערכת החינוך וגם את הסרט בהחלט אפשר ורצוי ללכת לראות עם הילדים.

גם מבוגרים יכולים ללמוד ממנו הרבה- גם איך להתנהג בעצמם, וגם איך לחנך את הילדים שלנו.

שורה תחתונה – לכו לראות את הסרט

 

wonder

 

 

 

 

עוד מהבלוג של אורית רובינשטיין

תצוגה מקדימה

שפחתי בחיקך - חוה עציוני-הלוי

כולנו מכירים את הסיפור של הגר השפחה שניתנה לאברהם על ידי שרה (אז עוד נקראה שרי) כיוון שהיא כבר נואשה מללדת לו יורש. להגר יש קונוטציה שלילית ביהדות בעיקר בגלל שהיא אמו של...

תצוגה מקדימה

מספרת הסיפורים - ג'ודי פיקו

ספר יפהפה (אם אפשר לקרוא לספר על השואה יפהפה) ומרגש!  כמו רובינו הכרתי את ג'ודי פיקו בספר שומרת אחותי ומאז קראתי עוד הרבה ספרים שלה חלקם טובים יותר וחלקם פחות. הספר "בת...

תצוגה מקדימה

גלבי - איריס אליה כהן

גלבי/ איריס אליה כהן ז'אנר: פרוזה, סיפורת מקור 325  עמ' הוצאת ידיעות ספרים    הסיפור היפה הזה הוא שילוב בין שני עדות שונות שכל אחת נושאת על גבה את הטרגיות שלה. מצד אחד ילדי...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה