הבלוג של רוני לנגרמן-זיו

הבלוג של רוני

נשואה באושר ואמא לשלושה בנים מדהימים / מדריכת הורים, מנחת קבוצות ומאמנת אישית להורים ומתבגרים מוסמכת מכון אדלר / כותבת ומתראיינת על הורות בתקשורת / בעלת המותג "מוצרי ההשראה של רוני" / עורכת את הירחון "גליליאו... +עוד

נשואה באושר ואמא לשלושה בנים מדהימים / מדריכת הורים, מנחת קבוצות ומאמנת אישית להורים ומתבגרים מוסמכת מכון אדלר / כותבת ומתראיינת על הורות בתקשורת / בעלת המותג "מוצרי ההשראה של רוני" / עורכת את הירחון "גליליאו צעיר" לילדים סקרנים / עורכת ספרים ומלווה כותבים בתהליכי הוצאה לאור / roniziv.co.il / בפייסבוק: רוני לנגרמן-זיו מדריכת הורים ומאמנת אישית

עדכונים:

פוסטים: 31

החל מאפריל 2012

ליהי ברנוי, חירשת שאוהבת מאוד מוזיקה, עומדת מאחורי הקליפ החדש לשירו של הראל סקעת “עכשיו”, בשפת הסימנים. את הקליפ צילמה עם חברות חירשות לצד שומעות, לזכר בת זוגה שהלכה לאחרונה לעולמה

28/12/2019

“התחברתי להראל סקעת עוד כששר את ‘עודני ילד’ בכוכב נולד. זה שיר שהלחין אבי, נמרוד טנא”, מספרת ליהי ברנוי, צלמת במקצועה, אמא לתאומות בנות 14 וחצי, חירשת מילדות.
למה הכוונה “התחברת”, סליחה על השאלה אבל… איך את שומעת מוזיקה?
“המוזיקה זורמת בעורקיי. מוזיקה היא שפת תקשורת שמחברת בין כולם. אני שומעת מוזיקה דרך הוויברציות, אני מרגישה את המקצב וזוכרת מילים של שירים בעל פה, ואם יש כתוביות אז קל לי לעקוב ולשמוע. אני מאוד אוהבת קצב. יש לי מכשיר שמיעה ואני נעזרת בו, למרות שהוא לא באמת מאפשר לי שמיעה רגילה, אבל זה עדיף מכלום; גם שפת הסימנים מחברת בין כולם – זו שפה ויזואלית, ציורית. החיבור של שפת הסימנים עם המוזיקה הוא חיבור מדהים, יפה ומהנה”.

להבסך_1

להיות מי שאני
לפני עשרה חודשים איבדה ברנוי את בת זוגה האהובה, שנפטרה מהתקף לב פתאומי.

“עברתי תקופה לא פשוטה של פרידה מבת זוג זיכרה לברכה שאהבתי מאוד. היא נתנה לי את הביטחון להיות מי שאני ומה שאני, והחלטתי תוך כדי גם לצאת מהארון. חשבתי על קליפ שיחזק אותי, ולא רק יחזק – אלא גם יעזור לגשר בין שני עולמות: עולם השומעים ועולם החירשים. משהו שיגרום לנו לצאת מהבועה הזאת.
“נסעתי לאילת וצללתי עם דולפינים. שם, בעומק ארבעה מטרים, צילמתי מסמנת כמה ממילות השיר. כי המים שקטים, כי זה כמו להרגיש דממה, ושם ה’שקט נשמע קרוב’ ו’הכי פשוט הוא גם הכי עמוק ולא צריך להסתבך’. זו חוויה לא רגילה. חשתי סיפוק עצום, ואמרתי לעצמי שאם עשיתי את זה – אני יכולה הכל”.

 

embedded by Embedded Video

 

ריקוד שאפשר להבין

לצילומי הקליפ צירפה ברנוי ארבע חברות: עדי ברייר, מזלית ראובן והילה נהרי אסרף – שומעות, ומרינה כץ – חירשת.

מתברר שיש אנשים שומעים שלומדים שס”י – שפת הסימנים הישראלית. “עשיתי את הקליפ כי אני אוהבת שפת סימנים ורוצה לתמוך בפרויקטים כאלה, במיוחד אם זה של ליהי”, אומרת ברייר. “אני אוהבת לסמן. זה גורם לי להרגיש כמו ריקוד שאפשר להבין אותו, זה מחבר אותי לביטוי עצמי עמוק. זה מחבר בין חירשים לשומעים מתוך הנאה ועשייה משותפת”.
כץ: “עבורי זאת חוויה וכיף להרגיש צלילי מוזיקה, שמחברים את השומעים לשפת הסימנים, לעולם החירשים, בעזרת שירה והנאה. השתתפתי בקליפ באהבה כדי להפיץ את המודעות לכך שגם חירשים יכולים ליהנות ממוזיקה”.

‏‏לכידה23232

נהרי אסרף: “בגיל 27, כשרק התחלתי ללמוד את השפה העשירה והיפה הזו, הייתי צמאה לכל פיסת מידע שהצלחתי למצוא, והמידע היה דל. הבטחתי לעצמי שאדאג להעשיר את כמות הסרטונים המתרגמים שירים מעברית לשפת הסימנים. העולם זקוק לעוד מידע ושפע. לשפת הסימנים האמריקאית יש שפע עצום של שירים שתורגמו – למה אצלנו לא?
“מוזיקה היא גשר בין שפות, וכפועל יוצא, גם בין תרבויות. שפת הסימנים הרי היא לא רק שפה, היא מכילה בתוכה גם תרבות וקהילה, וזה מה שמחבר בפועל. מוזיקה פחות מושכת את קהילת החירשים, אבל תרגום שירים לשפת הסימנים מושך את העין והאוזן של הקהילה השומעת. וכאן הרווח הגדול של קהילת החירשים וכבדי השמיעה. אני אוהבת מאוד לתרגם שירים לשפת הסימנים, זו אמנות בעיניי”.

הזמר והיוצר הראל סקעת נתן את ברכתו לצילומי הקליפ המיוחד והתרגש מאוד כשצפה בתוצאה הסופית.

 

החברה היא שמגבילה
ברנוי איבדה את שמיעתה בגיל שנה, לאחר שאנטיביוטיקה שנתנו לה לדלקות האוזניים שמהן סבלה, פגעה בעצב השמיעה שלה. היא למדה לקרוא שפתיים לכן לקח זמן עד שגילו שהיא חירשת. “לא ידעו מה יש לי, חשבו שאני מפגרת או משהו, עד שרופא המליץ לאמי לקח אותי לבדיקת שמיעה. שמו לי מכשיר שמיעה ושלחו אותי למורה פרטית לדיבור, אז לא לימדו שפת הסימנים, רק להגות נכון את האותיות”.

איך הסתדרת כילדה כחירשת בעולם של שומעים?
“מגיל צעיר התמודדתי עם הרבה מצבים לא נעימים בגלל החירשות, אז לא היתה מודעות. גם כנערה סבלתי. אני זוכרת למשל מקרה כשהייתי בנוער העובד, זה היה לילה, חושך, והמדריך סיפר סיפור מפחיד. כולם היו מרותקים ואני לא הבנתי כלום. ישבתי כמו אהבלית. רצתי הביתה ובכיתי לאמי ‘אני רוצה חברים כמוני, שלא שומעים’.

“מכיתה א’ עד ו’ למדתי במסגרת רגילה, ובחטיבת הביניים אישרו לי ללמוד במסגרת משולבת של חירשים ושומעים ומאז התחלתי לפרוח מבחינה חברתית. תמיד היו לי חברים שומעים וחירשים ותמיד הייתי בין שני העולמות. באותה תקופה התחלתי ללמוד שפת הסימנים בעזרת חבריי”.

ואיך את מסתדרת כבוגרת, כאמא? האם כיום יש מודעות להנגשה לחירשים?
“גם היום עדיין אני נתקלת בקשיים של חיי היומיום בנגישות ובחוסר מודעות. במיוחד אחרי לידת בנותיי נזקקתי למתורגמנים לעניינים רפואיים. אך קשה למצוא מתורגמנים מאחר שהממשלה לא משלמת להם שכר ראוי, ולכן הקושי להתנהל – מקופת חולים ועד אסיפות הורים, והכי חשוב – במקרי חירום. לא קל להשיג מתורגמן. אני מקווה שכשתקום ממשלה חדשה יאושר חוק הנגישות.
“בטלוויזיה יש בועת תרגום כל כך קטנה – בחו”ל יש חצי מרקע לתרגום. אני יודעת שיש פתרונות ושואפת לזה שנצליח יחד לחוקק חוקים למען הנגישות לחירשים. לכן עשיתי קליפ, כי שפת הסימנים משמשת מעין גשר בין שני העולמות, בין השומעים לחירשים.

“אני מרגישה שלא אנחנו המוגבלים – אלא שהחברה היא שמגבילה אותנו, ואני פעילה בכחול לבן במטרה לקדם את חוק הנגישות. שס”י אמורה להיות מוכרת כשפה רשמית בישראל, ואני מקווה שיום אחד זה יקרה”.

צילומים מתוך הקליפ

מתוך הקליפ "עכשיו" בשפת הסימנים

מתוך הקליפ “עכשיו” בשפת הסימנים

עוד מהבלוג של רוני לנגרמן-זיו

תצוגה מקדימה

כי בשבילי אתה יכול להיות...

בבוקר זה נשמע כך: "הכנתי לנו ארוחת בוקר," היה זה יום שישי ולא מיהרנו לשום מקום. "חמודי, אני חושבת ש... הגיע הזמן". "אבל מה אני אעשה עם האוכל?!"... "תיסע! לא, תחזור הביתה, כולי רטובה,...

תגובות

תגיות:

פורסם לפני 8 years
תצוגה מקדימה

ואז פתאום את קולטת שאחרי החגים זה עכשיו

ופתאום זה מגיע. עכשיו זה הזמן לפרוע את השטר. את ההתחייבויות שלי כלפי העולם, ובעיקר כלפי עצמי. את כל הרעיונות שגלגלתי בראש, את כל...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

ג'ננת פסח

"אז מה אתם מתכננים לעשות בחג?!" זו השאלה הבאה מייד אחרי "איפה אתם בסדר?" ששואלים כל המתקשרים לאחל חג-שמח בשבוע שלפני החג, בין הניקיונות לקניות. אז זהו, שאני לא. תקראו לי עוכרת...

תגובות

פורסם לפני 8 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה