הבלוג של ronitrubin

בית חלומותיי

זה לא פשוט להגדיר אותי בכמה מילים, שלא אפספס משהו חשוב...אוהבת את המילים. עוסקת בנדל"ן למגורים באופן עצמאי, לאחר שינוי בקריירה. בעלת רקע ניהולי בנקאי בארצות הברית. אמא לשלושה מדהימים, שכל אחד בתורו לימדני פרופורציות מהן.... +עוד

זה לא פשוט להגדיר אותי בכמה מילים, שלא אפספס משהו חשוב...אוהבת את המילים. עוסקת בנדל"ן למגורים באופן עצמאי, לאחר שינוי בקריירה. בעלת רקע ניהולי בנקאי בארצות הברית. אמא לשלושה מדהימים, שכל אחד בתורו לימדני פרופורציות מהן. כותבת על "בית", על ילדים, על החיים שבין לבין וכנראה שגם על אהבה לדרך. על הרגעים שמהם עשוי מה שמשמעותי עבורי. כל קשר בין הסיפורים והחוויות המתוארות בבלוג לבין אנשים או מציאות, הוא מקרי בהחלט ופרי דמיוני.

עדכונים:

פוסטים: 135

עוקבים: 28

החל מנובמבר 2010

הן עלו לארץ בגילאים שבין 8 ל27. נערות, נשים צעירות, עם עולם עשיר ומלא כיסופים. הן באו מקזבלנקה העיר הגדולה, שבה שלטה אופנת העילית של שנות השישים והייתה בה סצנת דיסקוטקים מרגשת. הן באו מטוניסיה, וגם מפולין הקרה.

כשאליס התעוררה בבוקר הראשון בדימונה, בתחילת שנות ה60 של המאה שעברה, הייתה בטוחה שהיא בסצנה מתוך מערבון אמריקני, סוגת הקולנוע שהייתה חביבה עליה בקזבלנקה. לקח לה זמן קצר מאד להבין, בהביטה מן החלון אל המדבר, שכך נראה מקום כיסופיה, ארץ הקודש, אליה זה עתה היגרה, כך נראית דימונה.

כשהגיעה משפחתה של חנה מפולין, השלטונות הציבו בפני המשפחה שתי ברירות: להשתקע בקיבוץ או בדימונה. אמא של חנה אמרה לא נחרץ על קיבוץ, ופסקה “זה קולחוז”. דימונה נבחרה.

דרך ראיונות אישיים וחושפניים של נשים, שרובן הגדול נשארו בדימונה, ובאמצעות צילומים מהארכיון של אותה תקופה, אנחנו מתוודעים לפאזל צבעוני ומורכב של החיים בישראל הפריפריאלית של סוף שנות החמישים ותחילת שנות השישים.

הסרט מזכיר את הז’אנר בכתיבה ההיסטורית המקצועית שמוכר כ”מיקרו היסטוריה”. אנו פוגשים נשים שונות זו מזו, וקולה הייחודי של כל אחת מהן נחשף ללא מאמץ לכנס את כל הקולות הללו לכדי נרטיב קוהרנטי או דידקטי . אנחנו למדים, ללא פילטרים, על קורותיהן והתמודדויותיהן, על הוריהן, על שמרנות, על מרד, על מוסכמות חברתיות ועל המוסיקה שהתנגנה ברקע. עם כל השונות שנחשפת במהלך הסרט, המכנה המשותף לנשים האלה הוא עוצמתן. למרות שמדובר בתקופה אחרת, הן עדיין מעוררות השראה.

טוויסט בדימונה

כשהגיעו לדימונה, אביה של חנה יצא לסקור את השטח וחזר עם מסקנות עגומות: “אין פה יהודים, אף אחד לא מדבר יידיש”.

היו גם טרגדיות, כמו אבדן של פעוט במציאות שבה לא היו אמצעי תחבורה זמינים, למעט עבור יולדות. לא היה בסביבה רכב שיוכל להסיע את הפעוט לבית החולים ולהצילו.

תוך כדי ראיונות וסיפורי חיים אנחנו מתוודעים לנשים חזקות, כאלה שלעיתים בחרו באומץ רב לוותר על בטחון כלכלי אבל לא ויתרו על דרכן, על מקום עבודתן, על קולן.

נדמה לי שהייתה זו הוגט, העובדת היחידה בין גברים במפעל הכימי ‘אורון’, שלא ויתרה על מקום העבודה כשבן זוגה התעקש על כך. היא העדיפה לוותר עליו. אשה אחרת שלא ויתרה היא אליס, ששימשה ראש ועד העובדים בכיתן (בעיקר עובדות במתפרה) והצליחה לעמוד מול הנהלת כיתן דאז, תוך סגירת שערי המפעל. בעקבות המאבק, ההנהלה פיצתה את העובדות על השעות הנוספות שנאלצו לעבוד.

במפעל

דרך חוויותיה ומסעה של כל אחת מ’הבנות’ שהגיעו לדימונה, היום נשים בשנות השישים והשבעים לחייהן, אנחנו לומדים על שנים מרתקות, שהיו תקופה פורמטיבית בהתגבשות החברה הישראלית. הסרט מעלה שאלות על המשמעות של אתוס “כור ההיתוך”, על הפערים הגדולים בין המרכז לפריפריה, על הגזענות (ואולי השבטיות?) והחשש להתערבב עם מי ששונה ממך, על החיפוש אחר הדומה והמוכר ועל היסטוריה מרתקת.

הפסקול של הסרט הוא מוסיקת טוויסט אמריקנית של שנות השישים, ששלטה במסיבות שהתארגנו שם.

הסרט דימונה טוויסט, זוכה פרס הסרט התיעודי הטוב ביותר בפסטיבל הסרטים התיעודיים בירושלים 2016, פותח צוהר לסיפור אישי של שבע נשים מרתקות שעברו הגירה, התפכחות, התבגרות והיו חלק בלתי נפרד מהעיירה הצעירה דימונה. נשים שהן חלק מהיסטוריה מרתקת ומשתפות את הבימאית מיכל אביעד בסיפורן ללא פילטרים.

הסרט שודר בבכורה ב יום רביעי, 7.9, בשעה 21:00 אך ישודר בvod ביס למשך שבוע ימים.

הערב יוקרן בשידור חוזר בyes דוקו בשעה 22:30

Save

Save

עוד מהבלוג של ronitrubin

תצוגה מקדימה

האישה שעושה סדר בחיים

ענת דהן, נשואה + שלוש בנות (9, 14, 17) היא בעלת העסק "ענת תסדר" - סידור ארונות וארגון חללים ביתיים. העסק של ענת הוא עסק צעיר, בן שבעה חודשים בסך הכל, אבל הולך וצובר תאוצה ומוכיח...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

נהפוכו - חוויות משיעור אנטי גרוויטי יוגה

כמי שמחזיקה במנוי לחדר הכושר מבלי לפקוד את שעריו (השבוע. השבוע אלך!), וכמי שנקלעה למערבולת של כמה פרויקטים שאפתניים ומאתגרים בתחום המקצועי שתפסו את שרירי הכתפיים עד כדי כך שהמסאג'יסט הקבוע שלי הכריז 'הגוף במצוקה', הרשיתי...

תגובות

פורסם לפני 2 years
תצוגה מקדימה

על הבית כמושג יחסי ועל ספר מעורר השראה - רשמים של אישה לא מושלמת במסע משפחתי חד פעמי

 02:00 בלילה שעון ישראל. אני מקשיבה ל88 וקוראת את הספר שקרא לי ממרחקים. לפני כ 14 שנה קראתי את הספר שעורר בי השראה רבה. הייתי עוד בשנות העשרים המאוחרות שלי אבל הרגשתי שהספר מדבר אליי. ספר של אישה בגיל העמידה, שעזבה את בעלה לאחר...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה