הבלוג של ronitrubin

בית חלומותיי

זה לא פשוט להגדיר אותי בכמה מילים, שלא אפספס משהו חשוב...אוהבת את המילים. עוסקת בנדל"ן למגורים באופן עצמאי, לאחר שינוי בקריירה. בעלת רקע ניהולי בנקאי בארצות הברית. אמא לשלושה מדהימים, שכל אחד בתורו לימדני פרופורציות מהן.... +עוד

זה לא פשוט להגדיר אותי בכמה מילים, שלא אפספס משהו חשוב...אוהבת את המילים. עוסקת בנדל"ן למגורים באופן עצמאי, לאחר שינוי בקריירה. בעלת רקע ניהולי בנקאי בארצות הברית. אמא לשלושה מדהימים, שכל אחד בתורו לימדני פרופורציות מהן. כותבת על "בית", על ילדים, על החיים שבין לבין וכנראה שגם על אהבה לדרך. על הרגעים שמהם עשוי מה שמשמעותי עבורי. כל קשר בין הסיפורים והחוויות המתוארות בבלוג לבין אנשים או מציאות, הוא מקרי בהחלט ופרי דמיוני.

עדכונים:

פוסטים: 140

החל מנובמבר 2010

בשמונה עשר בנובמבר ישודר ביס דוקו סרטו של ארי דוידוביץ ‘תרצה אתר: ציפור בחדר’. אני צפיתי בו בנשימה עצורה ובעניין רב. הסרט מנסה להתחקות אחר החידה שהייתה תרצה אתר בחייה ובמותה. תרצה אתר הייתה משוררת, פזמונאית, סופרת, זמרת, שחקנית ומתרגמת. אבל מעל לכל הייתה תרצה אתר הבת של אבא שלה. היה לכך ביטוי בכל צעד שעשתה. בשירתה המחוננת, בהתכתבות עמו דרך השירים, ובעיסוק באותו מקצוע.

תרצה הייתה מעין נסיכה ממשפחת המלוכה התרבותית, בתם היחידה של נתן אלתרמן ושל שחקנית התאטרון רחל מרכוס, ונדמה שמבחינתה היה זה נטל כבד מנשוא.

תרצה אתר תמונת הסרט

הסרט מורכב מראיונות עם האנשים הקרובים ביותר לתרצה. עודד קוטלר, מי שהיה בעלה הראשון בשנות ה60, זיווית אברמסון, חברתה הטובה, פסיכולוגית, שטוענת בראיון כי תרצה לא הייתה חולת נפש, גילה אלמגור, יונה אליאן, ששי קשת, פרופ’ דן מירון ובנה נתן סלור.

לאחר שנישאה לעודד קוטלר, הזוג יצא ללימודים בבית הספר למשחק בניו יורק. אבל היא לא עמדה במרחק מן המוכר, מן הבית, וחוותה משבר עמוק. אביה, נתן אלתרמן, החליט להחזירה לארץ. לאחר שובה היא בילתה שבעה שבועות בביתו של פרופ’ דן מירון ידיד המשפחה בעקבות נסיון התאבדות. נראה שזה היה אירוע שבישר את הטרגדיה הגדולה שתבוא שנים לאחר מכן.

הסרט, בבימויו של ארי דוידוביץ, זוכה פרס השופטים בפסטיבל חיפה 2015, חושף בהדרגה היבטים שונים בחייה המסתוריים, מהחידה ששמה תרצה אתר, שלא השלימה ארבעה עשורים של חיים. בסרט מפוזרות עדויות שמצביעות על מה שבאמת הסתתר מתחת לדימוי הציבורי של אלתרמן כאייקון של שירה ותרבות. הצופה יחבר בנקל את הנקודות שהיוו את האישיות הקשה של אלתרמן ואת ההשפעה שהייתה לכך על בתו. השתיינות, האגוצנטריות שבאה לידי ביטוי בסצנה נוראה שבה בני המשפחה נאלצים להפציר באב להואיל ולבוא לארוחת ליל הסדר, בעודו יושב עם המאהבת שלו ב”כסית”.  הקשר של תרצה אתר עם אביה, שניהל רומנים מחוץ לנישואין ובילה שעות ארוכות ב”כסית” עד שוכרה, היה קשר אמביוולנטי. “שמרי נפשך” כתב אלתרמן לבתו היחידה והיקרה אחרי המשבר שעברה בניו יורק וחזרתה לארץ. והיא כתבה מאוחר יותר את ‘שיר הנשמרת’. החרדתיות העמוקה שאיפיינה את אישיותו חלחלה אל אישיותה וכמו ניבאה את מותה הטראגי.

עד היום בקרב בני המשפחה יש הטוענים שהייתה זו תאונה אומללה כשבוקר אחד נפלה תרצה אל מותה הטראגי מחלון ביתה. הסברה האחרת היא שמדובר בהתאבדות אשר באופן מצמרר התנבאה בשירה “בלדה לאישה”.

מה שבטוח הוא שחייה הקצרים היו התפרצות אחת גדולה של עושר יצירתי שנגדע באופן טראגי. תרצה אתר השאירה אחריה שירה, מחזות, תרגומים, ספרים והרבה סימני שאלה. עוצמתו של הסרט טמונה בכך שאין בו נסיון לתת תשובות חד משמעיות לגבי חייה ויצירתה, או להעניק לצופה איזו תזה קוהרנטית שתפיג משהו מהמסתורין שאפף את חייה של תרצה אתר. להפך, בסופו של דבר הצופה נותר עם שאלות, רמזים, ואפשרויות, ובעיקר עם תחושה כבדה של קדרות, שכנראה הייתה חלק בלתי נפרד מאישיותה של אתר. הסרט ‘ציפור בחדר’ מעניק לצופה שעה מרתקת ומעוררת מחשבה.

הסרט הופק עבור yes דוקו בתמיכת קרן מקור ומועצת הפיס לתרבות ואמנות

(67 דק’, ישראל, 2015)

בכורה: יום רביעי, 18.11, בשעה 21:00 ב-yes דוקו וב-yesVOD. שידור נוסף:  מוצ”ש, 21.11 , 22:40

הסרט ייצא להקרנות סינמטקים ברחבי הארץ החל בדצמבר 2015.

עוד מהבלוג של ronitrubin

Thumbnail

האישה שעושה סדר בחיים

ענת דהן, נשואה + שלוש בנות (9, 14, 17) היא בעלת העסק "ענת תסדר" - סידור ארונות וארגון חללים ביתיים. העסק של ענת הוא עסק צעיר, בן שבעה חודשים בסך הכל, אבל הולך וצובר תאוצה ומוכיח...

תגובות

פורסם לפני 6 years
Thumbnail

נהפוכו - חוויות משיעור אנטי גרוויטי יוגה

כמי שמחזיקה במנוי לחדר הכושר מבלי לפקוד את שעריו (השבוע. השבוע אלך!), וכמי שנקלעה למערבולת של כמה פרויקטים שאפתניים ומאתגרים בתחום המקצועי שתפסו את שרירי הכתפיים עד כדי כך שהמסאג'יסט הקבוע שלי הכריז 'הגוף במצוקה', הרשיתי...

תגובות

פורסם לפני 5 years
Thumbnail

על הבית כמושג יחסי ועל ספר מעורר השראה - רשמים של אישה לא מושלמת במסע משפחתי חד פעמי

 02:00 בלילה שעון ישראל. אני מקשיבה ל88 וקוראת את הספר שקרא לי ממרחקים. לפני כ 14 שנה קראתי את הספר שעורר בי השראה רבה. הייתי עוד בשנות העשרים המאוחרות שלי אבל הרגשתי שהספר מדבר אליי. ספר של אישה בגיל העמידה, שעזבה את בעלה לאחר...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים