הבלוג של ronitrubin

בית חלומותיי

זה לא פשוט להגדיר אותי בכמה מילים, שלא אפספס משהו חשוב...אוהבת את המילים. עוסקת בנדל"ן למגורים באופן עצמאי, לאחר שינוי בקריירה. בעלת רקע ניהולי בנקאי בארצות הברית. אמא לשלושה מדהימים, שכל אחד בתורו לימדני פרופורציות מהן.... +עוד

זה לא פשוט להגדיר אותי בכמה מילים, שלא אפספס משהו חשוב...אוהבת את המילים. עוסקת בנדל"ן למגורים באופן עצמאי, לאחר שינוי בקריירה. בעלת רקע ניהולי בנקאי בארצות הברית. אמא לשלושה מדהימים, שכל אחד בתורו לימדני פרופורציות מהן. כותבת על "בית", על ילדים, על החיים שבין לבין וכנראה שגם על אהבה לדרך. על הרגעים שמהם עשוי מה שמשמעותי עבורי. כל קשר בין הסיפורים והחוויות המתוארות בבלוג לבין אנשים או מציאות, הוא מקרי בהחלט ופרי דמיוני.

עדכונים:

פוסטים: 138

החל מנובמבר 2010

כל פסיכיאטר ופסיכולוג מכירים את ההפרעה הכפייתית-פרנואידית המכונה “תסמונת אותלו”. אבל גם הדיוטות שלא מכירים את התסמונת בשמה, אולי פגשו אותה בסביבתם. הכוונה לקנאה חולנית וכפייתית בבן או בת הזוג (ובכל זאת מרבית הלוקים בהפרעה הם גברים) והיקלעות לסחרור של חשדות חסרי בסיס לבגידה. ללא טיפול, תסמונת אותלו עלולה להוביל לאלימות נגד בת הזוג. ועל שום מה אותלו?

לפני כ400 שנים כתב שייקספיר האנגלי את הטרגדיה “אותלו”. השבוע, כשצפיתי בהצגה שהעלה תיאטרון גשר, בתרגומו של דורי פרנס ובבימויה של לנה קריינדלין הבנתי ביתר שאת את טבעה של קלאסיקה, שנשמעת אקטואלית גם היום והיא למעשה על זמנית.

אותלו מספר את סיפורה של קנאה מאכלת, של תשוקה, של אהבה, של כאב ושל נאמנות.

אותלו צילום סרגיי דמנצוק

אותלו ( מיקי לאון ) הוא מצביא מורי, המכונה “השחור” בשל מוצאו הצפון אפריקאי, גנרל בשירות ונציה שהתאהב ונשא לאישה את דסדמונה (חסרת מזל ביוונית),  (בר שדה) בת ונציה, בסתר וללא הסכמת אביה.

כאשר רודריגו, (אורי יניב) המאוהב אהבה נכזבת בדסדמונה, מספר לאביה ברבאנציו (גלעד קלטר) על חתונתה עם “השחור” , הוא נרעש ויוצא לחפש את בתו.

דסדמונה הנהדרת, תמה, צעירה מלאת חמלה ואוהבת אדם, מאשרת את אהבתה לאביה אבל בוחרת באהובה המצביא.

אכריז שאני חבה לשחור אישי.’‘ אבא נכבד שלי,

אני רואה חובה שמתפצלת:

לך אני חייבת על חיי וחינוכי.

חיי וחינוכי שניהם מורים לי לכבד אותך.

אתה אדון כל חובתי ; ובכך אני בתך.

אך הנה בעלי. ואותה חובה שהראתה אמי לך,

כשבחרה בך על פני אביה, בדיוק חובה כזאת

הזוג הטרי נוסע לקפריסין, שם מפקד אותלו על הקרב נגד העותמנים.

יאגו ( סשה דמידוב) הוא שלישו של אותלו והוא מקנא בקאסיו (הנרי דוד/אבי אזולאי) שנבחר להיות סגנו של אותלו, תפקיד שאותו חמד לעצמו. באופן מתוחכם ותחבולני, זורע יאגו את זרע הקנאה במחשבותיו של אותלו ומשכנע אותו כי דסדמונה בוגדת בו עם סגנו.

יאגו ואותלו צילום סרגיי דמנצוק

ואולי הזרע נטמן עוד בזמן שברבאנציו, שחש נבגד כשבתו בחרה בשחור על פניו,  מבטיח לאותלו שגם בו היא תבגוד בעתיד כפי שבגדה באביה מולידה. קשה להימנע מהדגמת האנגלית המופלאה והמתנגנת של שייקספיר:

“Look to her, Moor, if thou hast eyes to see: She has deceived her father, and may thee.”

מרגע זה ההתפתחויות הופכות טראגיות מסצנה לסצנה תוך שיאגו, השליש המרושע, שהוא שם נרדף לרוע בהתגלמותו, זורע את זרע הספק, החשדנות, הקנאה המאכלת. יאגו ממשיך להזין את “המפלצת הירוקה” הלא היא התכונה האנשוית המכוערת ביותר, הקנאה, עד שלא ניתן עוד לעצור את השיא הטראגי, הסופי והמתסכל.

אמיליה (ליליאן רות) היא אשתו של יאגו, שמופיעה לאורך ההצגה בלבוש של חרדית (עובדה שגרמה לי לחייך במהלך הטרגדיה הזאת), חמושה במשקפי שמש שחורים ומבטאת רוח פמיניסטית ובעלת עוצמה, אבל היא לא מצליחה להציל את המצב.

עוד משתתפים ביאנקה זונת הצמרת שמגלמת רות רסקיוק בעלת הקול הנפלא והמרגש שתורמת את קטעי המוסיקה וגם קצת זימה. דוכס ונציה המבוגר המגולם על ידי בוריס אחנוב הכריזמטי.

ערב בחירות 2015 ביפו היפה שאין כמוה בלילות וכבר חזתה בכמה וכמה שליטים ומדינות שמשלו בה, אנו יודעים שאף ממשלה ואף מדינה איננה נצחית, שאימפריות ומדינות מתפרקות ואחרות קמות תחתן, אבל כנראה שהמפלצת הירוקה ששייקספיר כתב עליה תמיד הייתה ותמיד תהיה; בקפריסין, אנגליה, תורכיה, יפו ובכל מקום תחת השמש.

תאטרון גשר, משך ההצגה – שעתיים ורבע כולל הפסקה.

עוד מהבלוג של ronitrubin

תצוגה מקדימה

האישה שעושה סדר בחיים

ענת דהן, נשואה + שלוש בנות (9, 14, 17) היא בעלת העסק "ענת תסדר" - סידור ארונות וארגון חללים ביתיים. העסק של ענת הוא עסק צעיר, בן שבעה חודשים בסך הכל, אבל הולך וצובר תאוצה ומוכיח...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

נהפוכו - חוויות משיעור אנטי גרוויטי יוגה

כמי שמחזיקה במנוי לחדר הכושר מבלי לפקוד את שעריו (השבוע. השבוע אלך!), וכמי שנקלעה למערבולת של כמה פרויקטים שאפתניים ומאתגרים בתחום המקצועי שתפסו את שרירי הכתפיים עד כדי כך שהמסאג'יסט הקבוע שלי הכריז 'הגוף במצוקה', הרשיתי...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

על הבית כמושג יחסי ועל ספר מעורר השראה - רשמים של אישה לא מושלמת במסע משפחתי חד פעמי

 02:00 בלילה שעון ישראל. אני מקשיבה ל88 וקוראת את הספר שקרא לי ממרחקים. לפני כ 14 שנה קראתי את הספר שעורר בי השראה רבה. הייתי עוד בשנות העשרים המאוחרות שלי אבל הרגשתי שהספר מדבר אליי. ספר של אישה בגיל העמידה, שעזבה את בעלה לאחר...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה