הבלוג של ronitrubin

בית חלומותיי

זה לא פשוט להגדיר אותי בכמה מילים, שלא אפספס משהו חשוב...אוהבת את המילים. עוסקת בנדל"ן למגורים באופן עצמאי, לאחר שינוי בקריירה. בעלת רקע ניהולי בנקאי בארצות הברית. אמא לשלושה מדהימים, שכל אחד בתורו לימדני פרופורציות מהן.... +עוד

זה לא פשוט להגדיר אותי בכמה מילים, שלא אפספס משהו חשוב...אוהבת את המילים. עוסקת בנדל"ן למגורים באופן עצמאי, לאחר שינוי בקריירה. בעלת רקע ניהולי בנקאי בארצות הברית. אמא לשלושה מדהימים, שכל אחד בתורו לימדני פרופורציות מהן. כותבת על "בית", על ילדים, על החיים שבין לבין וכנראה שגם על אהבה לדרך. על הרגעים שמהם עשוי מה שמשמעותי עבורי. כל קשר בין הסיפורים והחוויות המתוארות בבלוג לבין אנשים או מציאות, הוא מקרי בהחלט ופרי דמיוני.

עדכונים:

פוסטים: 140

החל מנובמבר 2010

מוקטן עיר של נשים

ברלין של 1943 היא עיר של נשים. הגברים הצעירים מגויסים בחזית המזרחית והנשים, כמו סיגריד, או פראו שרדר בשמה הרשמי, הנשואה מזה שמונה שנים ומתגוררת בבית שבו נולד בעלה בבניין צר של מעמד הביניים, שומרות על הגחלת ועובדות למען המאמץ המלחמתי.

סיגריד חשוכת הילדים, שרחוקה מרחק רב מהאידיאל הנשי שהציב היטלר לפיו כל מעייניה של האישה צריכים להיות נתונים לוולדנות וחיזוק הגזע הארי והאומה הגרמנית,  מתגוררת עם חמותה הנאצית הנרגנת, חברת מפלגה, ושורר ביניהן מתח שהולך ומתגבר עם כל התפתחות בעלילה.

בעוד בעלה קספר נמצא בחזית המזרחית ומכתביו ממוענים בעיקר לאמו השתלטנית, סיגריד מעבירה את ימיה האפורים בעבודת קצרנות במשרד ממשלתי ומוצאת נחמה בביקורים בקולנוע.

בית הקולנוע הוא התפאורה הראשית והזירה שבה מתרחשות אינטראקציות והכרויות משנות גורל. כפי שהיה מקובל בשנות המלחמה, לפני הסרטים הוקרנו יומני מלחמה שהציגו את החזית. כשסימני קריסתה הראשונים של מכונת המלחמה הנאצית נראו בחזיתות אפריקה ורוסיה, היומנים האלה דיווחו בפאתוס על הצלחות כבירות. כשמכונת ההשמדה הנאצית פעלה במלוא הקיטור, דיווחו היומנים האלה על אכזריות האויב.  ובין הפצצה להפצצה של הטומיס (הבריטים), בקולנוע, מתבצעות עסקאות חשאיות, קשירות קשר נגד המשטר, סחר בשוק השחור ואפילו סקס.

בבית הקולנוע, סיגריד, עקרת הבית הפשוטה, או בכינויה הגרמני, האוספראו, מכירה את מאהבה היהודי אגון ושם גם מתחילה מסכת הבגידה המקבילה שלה במולדת הגרמנית.  

נדמה שבגידתה הכל כך טבעית בבעלה, שאותו היא חשבה שהיא אוהבת כשהתחתנו, מתכתבת היטב עם הבגידה במולדת ותהליך ההתפכחות מהפטריוטיות הפשיסטית והעיוורת. באמצעות אשת קשר צעירה שנזרקה מתנועת הנערות הנאציות בשל מרדנותה, סיגריד מוצאת עצמה מסייעת למיזם של הסתרת יהודים נרדפים ב”צוללות”, כלומר מחבואים בדירות מסתור, ובמקרה שלה בעליית גג. סיגריד מבינה שאמנם היא מסכנת מאד את חייה ועוברת קשות על חוקים חמורים של הרייך השלישי, אבל כך נכון לה לעשות.

ברקע התייחסות המשטר גם לנושאים של העדפה מינית והפלות.

ככל שהיא מתוודעת לפרקטיקות של המשטר, כך מתחדד כושר השיפוט שלה ואט אט היא מתפכחת מהעיוורון שמיליוני ברלינאים פיתחו בשנות התחזקות המפלגה הנאצית. במקביל נחשף הקורא לא רק לסיפור של סיגריד, לא רק לסיפור של ברלין בשנות המלחמה, אלא גם לקשר הגורדי שבין שנאת זרים ושמרנות באשר היא, כפי שבאה לידי ביטוי ביחס להפלות, העדפות מיניות וסוגיות נוספות.

חשכה

בדומה לספר לבד בברלין של הנס פאלאדה, עיר של נשים מספק לנו הצצה על חיי היום יום של נשים ברייך השלישי. אומנם מדובר ברומן בדיוני (שכתוב נפלא וקשה להניחו מהיד), אולם ניכרת בקיאותו של המחבר בהיסטוריה חברתית שנכתבה בעשורים האחרונים על חיי יומיום בגרמניה בשנות השלושים והארבעים של המאה הקודמת. הספר חושף תמונה מורכבת בדבר מקומן של נשים במדינת הזוועות ההיטלראית. תפגשו שם נשים שאימצו בהתלהבות את האידיאולוגיה הנאצית והיו במכונת ההשמדה הרצחנית לפני שהכינו ארוחת ערב לילדיהן הרכים. תימצאו שם נשים אדישות שלא ראו את הרשע שנשקף לעיניהן מבעד חלונות החשמלית שבה נסעו לעבודה. תמצאו שם נשים שכן ראו את הרשע, החליטו לבגוד במולדתם הכעורה ואגב כך להראות שגם באפלה וטירוף הגזענות ששקעה לתוכה חברה שלמה תימצאנה תמיד נשים אמיצות שבוחרות אחרת.

זהו ספרו הראשון של דיוויד גילהם.

אני ממליצה עליו בחום. הוצאת מטר, 391 עמודים.

Save

Save

עוד מהבלוג של ronitrubin

תצוגה מקדימה

האישה שעושה סדר בחיים

ענת דהן, נשואה + שלוש בנות (9, 14, 17) היא בעלת העסק "ענת תסדר" - סידור ארונות וארגון חללים ביתיים. העסק של ענת הוא עסק צעיר, בן שבעה חודשים בסך הכל, אבל הולך וצובר תאוצה ומוכיח...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

נהפוכו - חוויות משיעור אנטי גרוויטי יוגה

כמי שמחזיקה במנוי לחדר הכושר מבלי לפקוד את שעריו (השבוע. השבוע אלך!), וכמי שנקלעה למערבולת של כמה פרויקטים שאפתניים ומאתגרים בתחום המקצועי שתפסו את שרירי הכתפיים עד כדי כך שהמסאג'יסט הקבוע שלי הכריז 'הגוף במצוקה', הרשיתי...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

על הבית כמושג יחסי ועל ספר מעורר השראה - רשמים של אישה לא מושלמת במסע משפחתי חד פעמי

 02:00 בלילה שעון ישראל. אני מקשיבה ל88 וקוראת את הספר שקרא לי ממרחקים. לפני כ 14 שנה קראתי את הספר שעורר בי השראה רבה. הייתי עוד בשנות העשרים המאוחרות שלי אבל הרגשתי שהספר מדבר אליי. ספר של אישה בגיל העמידה, שעזבה את בעלה לאחר...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה