הבלוג של רונית הרשקוביץ

חלקת אפריקה 'שלי'

אפריקה, עבורי מדובר בסיפור אהבה שנמשך כבר מעל 20 שנה. ברוכים הבאים לחלקת אפריקה "שלי". ספארי בשפה הסווהילית פירושו מסע. בשבילי מסע פירושו יציאה לדרך של גילויים חדשים, מראות, ריחות, טעמים. בספארי הזה הטבע הוא השחקן הראשי, עם... +עוד

אפריקה, עבורי מדובר בסיפור אהבה שנמשך כבר מעל 20 שנה. ברוכים הבאים לחלקת אפריקה "שלי". ספארי בשפה הסווהילית פירושו מסע. בשבילי מסע פירושו יציאה לדרך של גילויים חדשים, מראות, ריחות, טעמים. בספארי הזה הטבע הוא השחקן הראשי, עם כל הפראות והעדינות שבו, מרהיב ומסביר פנים. במסע שלי, שלכם, לומדים להקשיב לטבע, בשקט, טועמים, מריחים, מתרגשים. הצוות שלי ואני ב'ספארי קומפני ' חיים ומכירים את אפריקה ומכבדים אותה . אני מתרגשת לגלות אותה כל פעם מחדש. אספר כאן על הספארי שלי ועל כל מה שאפריקה יודעת לתת.

עדכונים:

פוסטים: 4

החל ממרץ 2013

זהו המסע הראשון שלי ב”יבשת” סלונה, ואני הרי רגילה למסעות החודשיים שלי ביבשת השחורה. חלקת האפריקה “שלי”. אירועי יום האישה הבינלאומי מדווחים בערוצי התקשורת הבוקר ואני יוצאת לצעידה מוקדמת לאורכו של “הזמבזי” הישראלי , מדפדפת במוחי ובליבי בספר הזיכרונות הדמיוני שלי ו”קוראת” על הנשים האפריקאיות שפגשתי במסע שלי.

06/03/2013

עשרים שנה אני חיה ונושמת אפריקה. הקשר האישי שלי עם היבשת החל בתחילת שנות התשעים במפגש מקרי בג’נטלמן הדור ונעים הליכות מהאי זנזיבר. היוזמה והסקרנות הולידו קשר שנמשך עד היום, הסתעף לקשרי משפחה, הכרות עם הילדים והנכדים ועם הנשים (כן לזנזיברי מותר לשאת 4 נשים גם אם הוא נוצרי…) הקשר נרקם באמון, סבלנות, חברות והתמדה .

בת שלושים וקצת, תל אביבית מבטן ולידה ואני פוסעת בנחישות ברצינות ולעיתים בהומור בצעדי הראשונים באי זנזיבר, פוסעת מאז ועד היום ועל זה עוד אספר.

התאהבתי בקשת הצבעים החזקה, הצבע הירוק, הכחול, הלבן הבוהק של החול על שפת האוקיינוס, בטבע הראשוני, ובמיוחד באנשים. המבט האופטימי בעיניים, החיוך החם, הסבלנות והרצון הטוב, האיטיות, נחת הרוח…כל זה מטעין את הבטרייה של הנשמה. בדרכי חזרה הביתה אני רואה את הסימון של Full Battery פעם זה היה בנוקיה הקטן היום באייפון שלי… עברו הרבה שנים….

הפרק הראשון בספר הזיכרונות הדמיוני שלי, הנשים האפריקאיות במסע שלי.

מאמה רוז

פגשתי את מאמה רוז לראשונה באירוע רשמי באחד ממסעותיי לאפריקה ובאותה הפעם לזמביה .הקשבתי לה בנאומה, בסוף הערב לחצתי את ידה החמה וביקשתי להיפגש עימה. הפתעתי אותה כאשר צלצלתי למחרת והזמנתי אותה לארוחת צהריים,כי היא בת 72 והיא יודעת שכל כך הרבה אנשים מבטיחים ולא מקיימים.

בחצר הפנימית של המלון הציורי בלב העיר לוסקה , ישבנו בסמוך לבריכת המים וחבורת התנינים , ברקע “קונצרט” של ציפורים צהובות , מלצרים אדיבים , עשרות גברים מקומיים מגונדרים בחליפות וארשת פנים רצינית בפגישות עסקיות , הודים, לבנים, אפריקאים, סינים , קול צלצולי הסטראופוניים ובליל שפות מתערבב עם מוסיקת ציוץ הציפורים הצהובות .

מאמה רוז, אשה גאה, עצמאית, דעתנית, חייכנית, אמיתית, אופטימית, מאמינה, חרוצה, מטופחת, צנועה, עם עור פנים קורן ועיניים בוהקות סיפרה לי את סיפורה האישי והמרגש בפתיחות .

מאמה רוז המורה הותיקה ביותר בזמביה הגיעה בלב שבור לעיר הגדולה לאחר שאיבדה את בעלה. בכוח האמונה בדיאלוג יומיומי צמוד עם אלוהים ונס אחד או שניים ..אספה מאמה רוז את שברי חייה ולב גדול במיוחד ואספה לחיקה 2 תלמידים, היום לומדים בביה”ס hope and faith  750 תלמידים בגילאים 4 ועד 17.

ביה”ס הוא פנינה בתוך סחי המציאות בשכונת המצוקה בו הוא ממוקם בלב העיר לוסקה. הילדים מגיעים לבית הספר ממשפחות קשות יום ומהתמודדות יומיומית מורכבת. יחד עם זאת, הילדים מגיעים לביה”ס בחדווה, נקיים, וחדורי רוח. המורים, צעירים אשר חלקם הם בוגרי ביה”ס, חדורי מוטיבציה ומתמודדים עם כיתה בת 60 תלמידים. מאמה רוז השכילה לבנות מסגרת מסודרת ותומכת אשר עומדת בהתאם לסילבוס של משרד החינוך המקומי ופועלת ללא ליאות להעצמת צוות המורים .

מאמה רוז היא דוגמא למנהיגות ומובילות, לעשייה ולשינוי ובהנפת יד שמאל בתנועת V של שתי אצבעות בחצר פנימית של ביה”ס מול מאות ילדים המניפים את ידם השמאלית בתנועת V ממושמעת כתשובה מתפרץ שקט מוחלט. המפגש עם מאמה רוז נתן לי כוח. חיזק את אמונתי בדרך שבה אני הולכת בחלקת אפריקה “שלי” .

מאז ארוחת הצהריים, ביקרתי בביה”ס עם צוות החברה, הדור הצעיר התגייס ללמד בביה”ס מדע שימושי לתלמידים הצעירים, ואנחנו למדנו מהי סקרנות, הקשבה, משמעת וכבוד .

בימים אלה יוצאים ללוסקה בזמביה, לשליחות של שלושה חודשים רופא צעיר ומורה צעירה, זוג תל אביבי ישראלי שורשי לקחת חלק להוביל ללמד לתת וכל כך הרבה לקבל.

ברוכים הבאים לחלקת אפריקה “שלי”. בה תוכלו לפגוש נשים עצמאיות דעתניות חולמות ויוצרות על במה ותפאורה שיצר הטבע במלוא הדרו.

למידע נוסף בנושא ההתנדבות בבית ספר Hope&faith אתם מוזמנים לאתר החברה: קול קורא להתנדב

עוד מהבלוג של רונית הרשקוביץ

תצוגה מקדימה

איך להתאהב מחדש ב-9 ימים? חופשה בזנזיבר

לחיבור שלי לאפריקה , תל-אביבית שכמותי קוראים אהבה. כבר שנים שאני חיה שני חיים ,נוכחת כאן בציביליזציה במלוא "הדרה" חיה ונושמת עם משפחה ילדים וחברים ונוכחת שם ביבשת אפריקה, האנושית הצבעונית המרגשת , בטבע הירוק כחול לבן...

תגובות

פורסם לפני 6 years

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

ספארי בטנזניה – חוויה של פעם בחיים

טיול ספארי בטנזניה זה לא משהו שאפשר להסביר במילים, לא משנה מה אגיד ומה אתאר, את ההרגשה הנפלאה וההתחברות הזו לטבע אי אפשר להעביר הלאה. זו חוויה של פעם בחיים, בשלל צבעים וגוונים. טיול משפחתי או טיול זוגי, טיול בר מצווה או ירח...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה