הבלוג של רונית דינצמן

ספרים ועוד

סופרת ומאיירת לנוער, חובבת קריאה ואומנות. כאן אמליץ על ספרי מבוגרים, ולפעמים על תערוכות. יש לי בלוג נוסף בסלונה, שעוסק בספרי ילדים ונוער ושמו "לגדול עם ספרים".

עדכונים:

פוסטים: 10

עוקבים: 0

החל מנובמבר 2016

מתמטיקה – להתיידד עם המפלצת באמצעות ספר שמסביר אותה, בבהירות, בהומור, עם דוגמאות מרתקות מחיי היום יום שלנו

08/11/2017

מתמטיקה מפחידה ילדים ומבוגרים רבים, קשה לדעת מה הסיבה לכך. אולי בגלל שככל שהיא מסובכת יותר, היא ערטילאית יותר?  האם בגלל שככל שהרמה עולה, קשה יותר לתפוש את הבעיה, קשה לקשר את הנתונים לחיי היום יום ולקבל כיוון לפתרון?

בספר איקסטאזה! מסביר המחבר, פרופסור סטיבן סטרוגץ, נושאים שונים במתמטיקה, מהבסיס ועד למתמטיקה מתקדמת. שפת הספר עדכנית וקצבית. ההסברים מלווים באיורים ושרטוטים רבים שמסייעים להבנה, ומתובלים בדוגמאות מחיי היום-יום.

הספר מחולק לשישה חלקים.

מספרים – הבסיס של המתמטיקה, חישובים בסיסיים ברמה של גן ובית ספר יסודי, וכנראה ברמה של האדם הקדמון. לא במקרה החיבור והחיסור מומחשים באמצעות אבנים לבנות ושחורות שמסודרות בשורות.

יחסים – יחסים בין מספרים

צורות – ממספרים וסימנים עוברים לצורות ולחלל, לגיאומטריה ולטריגונומטריה.

שינוי – חשבון דיפרנציאלי ואינטגרלי בעזרתו אפשר לצפות את תנועת כוכבי הלכת, את מחזורי הגאות והשפל, וכל שינוי קבוע ומתמשך ביקום.

נתונים – הסתברות וסטטיסטיקה. תחום מתמטי שמאפשר לנו לעשות סדר בתחומים הפכפכים, שרירותיים ובלתי צפויים מראש.

איזורי הספר – קצה הידע המתמטי, התפר בין מה שידוע ומה שעדיין אינו מובן. קצה הידיעה המתמטית.

אני לא מאלה שפוחדים ממתמטיקה, ומצד שני אני לא “תותחית” בתחום. הגעתי להישגים נאים בארבע יחידות בתיכון, אבל באוניברסיטה כבר התקשתי לא מעט (למדתי קורסים במתמטיקה במסגרת לימודי הביולוגיה). ניגשתי לקריאת הספר בסקרנות רבה, כי אני יודעת עד כמה מתמטיקה יכולה להיות יפה, ומצד שני יודעת עד כמה היא יכולה להיות קשה. ככל שהתקדמתי בקריאה נדרש ממני ריכוז גבוה יותר, התעמקות, ולפעמים השתהות כדי להרהר בדברים ולהפנים. מצאתי את עצמי מסמנת דברים על גבי השרטוטים, כותבת לעצמי הערות – דבר שמעיד על המעורבות הרגשית שלי בקריאה, ועל כך שהספר הצליח להניע אותי למחשבה. לעיתים חוויתי רגעי הארה כשהבנתי סוף סוף נושא  שהיה מעורפל עבורי. נהניתי מאוד מהספר.

קדמון מתמטיקה

עוד מהבלוג של רונית דינצמן

תצוגה מקדימה

גם קופים נופלים מעצים

אני לא אוהבת ספורט. מעולם לא אהבתי.  אני חלשה, רצה לאט, וגם פחדנית. לא חשבתי שאמצא עניין בספר, אבל קטע מתוכו שפרסמה מעין רוגל בתקופת ההדסטארט נגע ללבי, סיקרן אותי, ולכן רכשתי עותק. כבר בתחילת הקריאה התחוור לי שהספר אינו ספר...

תצוגה מקדימה

היה היתה

"יש אנשים שהם אמנים שאין להם מדיום להתבטא דרכו, וכזאת היתה פזית". פזית הייתה חכמה, ידענית, מעמיקה, משכילה ורהוטה. היא עסקה בתרגום ובעריכה. לחבריה לא היה ספק שבשעות הפנאי שלה עסקה בכתיבה ספרותית, ובכישרון רב. אחת מחברותיה...

תצוגה מקדימה

דלת מול דלת, חיים מול חיים

כבר תקופה ארוכה שאני חולמת על מרפסת. מרפסת קטנה שאוכל לצאת אליה מדי פעם, לנשום אוויר צח ולראות קצת נוף.  אני גם מאוד אוהבת לגדל ולטפח צמחים, ואני משתוקקת ליותר מקום בשביל עציצים וצמחים גדולים. חשבתי שהחלום שלי קצת מוזר עד...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה