הבלוג של רונית דינצמן

ספרים ועוד

סופרת ומאיירת, חובבת ספרות, אומנות, עיצוב ואדריכלות. כאן כותבת על ספרים, תערוכות, וכל מה שמעניין ומרחיב את הדעת ואת הלב. יש לי בלוג נוסף בסלונה, שעוסק בספרות ילדים ונוער: "לגדול עם ספרים".

עדכונים:

פוסטים: 22

החל מנובמבר 2016

“כל הג’אז הזה” מאת סנונית ליס – ספר על חיים שהיו ושהיו יכולים להיות, על שבר והחלמה, חורבן ותקומה

22/07/2018

ליז היא צעירה תל-אביבית בת 23, קיבוצניקית במקור. מסלול חייה ותוכניותיה לעתיד נקטעים עקב תאונה. בעוד היא מנסה להתאושש פיזית ונפשית, נגנב המחשב שלה. במחשב שמור כל עברה, כל מי שהיא הייתה לפני התאונה. קטעי יומן שכתבה, מכתבים שכתבה, ומכתבים שקבלה מדמות יקרה ללבה שכבר איננה בין החיים.

זמן קצר לאחר מכן היא מקבלת מכתב סחיטה מאדם שמכנה את עצמו “מישו”. הוא מספר לה שקנה את המחשב בחנות יד שניה, ומצא בו את כל חייה ועברה של ליז. הוא מאיים שימחוק את כל זיכרונותיה מהמחשב, אם לא תכתוב לו 40 מכתבים אישיים, כנים לחלוטין ומפורטים, ותספר לו על חייה ועל רגשותיה.

ליז נאלצת  להסכים. כשהיא “מזייפת” ובמקום לכתוב לו מכתב מפורט היא כותבת כמה שורות שרובן עלבונות ונאצות לסטוקר שממרר את חייה – הוא מממש את איומו ומוחק משהו מהמחשב. היא מבינה שלא תוכל להתחמק ומתחילה לכתוב לו מכתבים כנים ומפורטים.

מכתביה של ליז ל”מישו”, וכן קטעים ומכתבים ש”מישו” שולח לליז מתוך המחשב שלה בתמורה למכתביה, מספרים לקורא, טלאי אחר טלאי, על עברה ועל חייה.

הסיפור מפגיש אותנו עם גלריית דמויות מגוונת ומרשימה. הסופרת, בכישרון רב, העניקה לכל אחת מהדמיות אופי ייחודי משלה, וגם אופן ביטוי ודרך התנסחות. אין דמות דומה למשניה, וכל דמות מוסיפה עוד חלק לפאזל הכרות הקורא עם ליז.

דמותו של “מישו” חידתית ומוזרה. מניעיו אינם מובנים, לאורך הקריאה תהיתי אם מדובר בפסיכופת. לקראת סוף הספר קיבלתי תשובה מטלטלת. המכתבים מהדמות שאיננה בין החיים מציירים דמות מעניינת וססגונית, ומאירים את ליז כפי שהייתה יכולה להיות אלמלא התאונה. דמות נוגעת ללב במיוחד היא דמותו של נחצ’ה הקשיש שהיא פוגשת בשבילי הקיבוץ. את הדברים שהוא אומר לליז בנושא רחמים עצמיים אימצתי לעצמי כתובנה שתישאר איתי לתמיד מקריאת הספר. חשבתי שהיו יכולים גם להועיל ל”מישו” אם היה שומע אותם.

“כל הג’אז הזה” הוא ספר סוחף, נוגע ללב, ומעורר מחשבה. בצד העצב הגדול שמקופל בין דפיו, בצד ההתמודדות עם דיכאון ועם פציעה קשה, מוצעת גם האפשרות להתאושש ולהתחיל מחדש. וכמו שנחצ’ה אומר לליז: ” כפי שאדם אינו יכול לדעת מהיכן תיפתח עליו הרעה, ככה הוא גם אינו יכול לדעת מניין תבוא הטובה“.

JAZ

.

[email protected]

עוד מהבלוג של רונית דינצמן

תצוגה מקדימה

איקסטאזה!

מתמטיקה מפחידה ילדים ומבוגרים רבים, קשה לדעת מה הסיבה לכך. אולי בגלל שככל שהיא מסובכת יותר, היא ערטילאית יותר?  האם בגלל שככל שהרמה עולה, קשה יותר לתפוש את הבעיה, קשה לקשר את הנתונים לחיי היום יום ולקבל כיוון לפתרון? בספר...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

בריאות מותאמת אישית

תארו לכם שבעולם הייתה רק גזרת מכנסיים אחת. גזרה אחת לנשים ולגברים, לבעלי אגן קמור ולבעלי אגן שטוח, לבעלי כרס ולשטוחי בטן, לשמנים ולרזים, לגבוהים ולנמוכים, לארוכי רגליים לקצרי רגליים. מגוחך, נכון? למעשה זה המצב לגבי תרופות....

תצוגה מקדימה

גם קופים נופלים מעצים

אני לא אוהבת ספורט. מעולם לא אהבתי.  אני חלשה, רצה לאט, וגם פחדנית. לא חשבתי שאמצא עניין בספר, אבל קטע מתוכו שפרסמה מעין רוגל בתקופת ההדסטארט נגע ללבי, סיקרן אותי, ולכן רכשתי עותק. כבר בתחילת הקריאה התחוור לי שהספר אינו ספר...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה