הבלוג של רונית דינצמן

ספרים ועוד

סופרת ומאיירת, חובבת ספרות, אומנות, עיצוב ואדריכלות. כאן כותבת על ספרים, תערוכות, וכל מה שמעניין ומרחיב את הדעת ואת הלב. יש לי בלוג נוסף בסלונה, שעוסק בספרות ילדים ונוער: "לגדול עם ספרים".

עדכונים:

פוסטים: 21

החל מנובמבר 2016

סיפור מסע אישי של אומנית לחימה שהפכה לסופרת

26/03/2018

אני לא אוהבת ספורט. מעולם לא אהבתי.  אני חלשה, רצה לאט, וגם פחדנית. לא חשבתי שאמצא עניין בספר, אבל קטע מתוכו שפרסמה מעין רוגל בתקופת ההדסטארט נגע ללבי, סיקרן אותי, ולכן רכשתי עותק.

כבר בתחילת הקריאה התחוור לי שהספר אינו ספר על ספורט. זהו ספר על חיפוש דרך, על חתירה למימוש תשוקה, על הכשלונות ועל ההצלחות שבדרך.

מעין רוגל, מגיל צעיר מאוד, חשה תשוקה “ללמוד מכות”. בגיל ארבע היא מבקשת מאמה שתרשום אותה ל”חוג מכות, קראטה”.  היא לא יודעת אפילו מאין היא מכירה את המילה.

לא קיימים חוגי קארטה לבני ארבע, ורוגל הקטנה מחכה בסבלנות שנה שלמה עד שהיא בת חמש ומותר לה להצטרף לחוג טאקוונדו (החוג הדומה ביותר לקארטה שהצליחה אמה למצוא), המיועד לבני שש ומעלה.

מכאן היא מתחילה חיפוש אחר אומנות הלחימה המתאימה לה. היא מחפשת מורים מעולים, ומנסה אומנויות לחימה שונות. אט אט היא מתמקצעת, מתמודדת בתחרויות ארציות ובינלאומיות, ואף זוכה במדליות.

ההתמודדות היא לא רק התמודדות פיזית מול היריבים, אלא גם התמודדות מנטלית – עם פחדים, פציעות, אכזבות.

למרות המדליות, ניכר שלא הן לבדן מעניינות את רוגל, אלא גם ההתמקצעות, הדיוק, ליטוש מיומנויותיה לידי אומנות.

התמודדות נוגעת ללב במיוחד היא עם סוגיית הגוף הנשי ההולך ומתפתח. “הזיעה מילאה כל רווח בין גופי למגינים. תיעבתי אותם. את כובדם. את כובד גוף הנערה שצמח תחתם – האגן המשתנה, השדיים שצמחו בכאב כל הזמן גם תחת המגן ההדוק.” במקום אחר בספר מתוארת התעלמות המורים מהמחזור החודשי ומהשינויים שהוא מחולל בגוף, עד שבשלב מאוחר למדי מגיע מורה שונה: “הוא הראשון שנותן לגוף הנשי מרחב ומקום והכרה.”

הספר כתוב באופן מאופק, ללא רגשנות. אופן הכתיבה הזה הופך את הקריאה לחוויה רגשית מלאת עוצמה.

עיצוב הספר יפהפה ומוקפד. פירושי המילים והמונחים מובאים בתוך השוליים הרחבים, ולא בתחתית העמודים או בסוף הספר כנהוג. עיצוב זה הופך את העיון בפירושי המילים למהיר ונוח, ואת הקריאה לזורמת וקלה.

נהניתי מאוד מפירושי המילים לאורך הספר.
מילה שמצאה חן בעיני במיוחד היא המילה שמתארת את אולם האימונים: דוֹג’אנג. היא מורכבת משתי מילים דוֹ – דרך, ג’אנג – מקום. משמעותה היא “המקום של הדרך”.
בעיני המילה המקסימה הזו מתאימה גם לחדר עבודה של סופר או סופרת. על אחת כמה וכמה אומנית לחימה שהפכה לסופרת.

DO JANG

למרות שאני לא ספורטאית ופוחדת ממכות, נהניתי מאוד מקריאת הספר. קראתי אותו כסיפור מסע, חיפוש דרך, התמודדות עם קשיים ומציאת ייעוד.

.

רונית ש’ דינצמן

[email protected]

עוד מהבלוג של רונית דינצמן

תצוגה מקדימה

איקסטאזה!

מתמטיקה מפחידה ילדים ומבוגרים רבים, קשה לדעת מה הסיבה לכך. אולי בגלל שככל שהיא מסובכת יותר, היא ערטילאית יותר?  האם בגלל שככל שהרמה עולה, קשה יותר לתפוש את הבעיה, קשה לקשר את הנתונים לחיי היום יום ולקבל כיוון לפתרון? בספר...

תגובות

פורסם לפני 2 years
תצוגה מקדימה

בריאות מותאמת אישית

תארו לכם שבעולם הייתה רק גזרת מכנסיים אחת. גזרה אחת לנשים ולגברים, לבעלי אגן קמור ולבעלי אגן שטוח, לבעלי כרס ולשטוחי בטן, לשמנים ולרזים, לגבוהים ולנמוכים, לארוכי רגליים לקצרי רגליים. מגוחך, נכון? למעשה זה המצב לגבי תרופות....

תצוגה מקדימה

שלושה דברים שצריך לדעת על אלזי

פלורנס ואלזי הן שתי חברות ילדות מעיירה קטנה באנגליה. שתיהן קשישות ומתגוררות באותו בית דיור מוגן. יש ביניהן קשר יפה, הן משלימות זו את זו. פלורנס חצופה ואומרת את כל אשר על ליבה, ואלזי מתונה ושקולה. פלורנס סובלת לעיתים מבלבול...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה